81. rocznica wybuchu II wojny światowej

100

We wtorek, 1 września 2020 r., minęła 81. rocznica wybuchu II Wojny światowej. W 1939 roku o godz. 4.47 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte. Rozpoczęła się wojna.

W 16-13 HP w Białogardzie rocznicowe obchody połączone były z inauguracją roku szkolnego w Prywatnym Centrum Edukacyjnym „Szkoły Sukces”. Po uroczystości w szkole delegacja Hufca 16-13 z Białogardu wraz z opiekunem udała się pod Pomnik Orła Białego upamiętniający ofiary wojny, by tam złożyć symboliczną wiązankę. Uczniowie w zadumie i z powagą uczcili pamięć poległych, co skłoniło ich do refleksji nad wydarzeniami z tamtego czasu.

W Wałczu m.in. została wystawiona warta honorowa żołnierzy z 100 Batalionu Łączności na cmentarzu wojskowym. W ciągu dnia uczestnicy HP 16-6 wybrali się w to w miejsce, by w ciszy i zadumie podziękować poległym żołnierzom za najwyższą cenę oddania się ojczyźnie, pomodlić się i uczcić ich cześć. Natomiast na korytarzu szkoły Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, dla upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej zostały wystawione tablice informacyjne przygotowane przez koło plastyczne Paleta Barw, zawierające najważniejsze informacje dotyczące II wojny światowej. Przypomniano także uczniom, że żyją w wolnym kraju i mogą bez problemu uczyć się w wybranej szkole. Do rozmyślania zostawiliśmy tez wychowankom cytat św. Jana Pawła II, który w 1987 r. mówił do młodzieży: „Każdy z Was młodzi przyjaciele znajduje w życiu jakieś przesłanie Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można zdezerterować”.

Przedstawiciele 16-9 Hufca Pracy w Szczecinku oddali hołd poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku upamiętniającym bohaterów Armii Krajowej oraz przy pomniku żołnierzy z 1 Armii Wojska Polskiego i Armii Czerwonej. Ten symboliczny gest był doskonałą okazją, by porozmawiać z młodzieżą okrucieństwie wojny. Młodzi z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści o wydarzeniach i bohaterach Polski oraz o konsekwencjach wojny dla naszego kraju, Europy i świata. Wyrazili podziw dla Polaków za waleczność i poświęcenie dla ojczyzny, której w ofierze jakże często składali swoje życie.

Natomiast w Dębnie uczczono tę rocznicę poprzez odśpiewanie narodowego hymnu, następnie Burmistrz Miasta Grzegorz Kulbicki w przemówieniu przywołał te dramatyczne wydarzenia. Delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem Orła Białego. W uroczystości nie zabrakło uczestników Hufca Pracy 16-11 w Dębnie.

Udział w tych wydarzeniach przybliżył uczestnikom ważne fakty historyczne oraz uświadomił jak odważnie i bohatersko Polacy walczyli o wolność naszego kraju.