85. Rocznica Katastrofy Litewskich Lotników

827

To była prekursorska wyprawa litewskich lotników, którzy próbowali pokonać Atlantyk bez międzylądowania. Cała wyprawa miała również ukazać miłość oraz poświęcenie dla ojczyzny ze strony pilotów. Trasa przebiegała z Nowego Jorku do Kowna. Niestety cały lot zakończył się katastrofą, która miała miejsce w Pszczelniku koło Myśliborza. 15 lipca miały miejsce obchody związane z 85 rocznicą katastrofy w której wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych Polski i Litwy Jacek Czaputowicz i Linas Linkievicius oraz minister obrony Mariusz Błaszczak i Raimundas Karoblis.

Cała uroczystość rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej w katedrze św. Jakuba w Szczecinie, która była celebrowana przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego, arcybiskupa Andrzeja Dzięge. Po nabożeństwie arcybiskup został odznaczony „Gwiazdą Dyplomacji Litwy” przez Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej Linasa Linkeviciusa. Odznaczenie zostało przyznane za wkład i pielęgnacje stosunków polsko-litewskich oraz pamięci i czci litewskich lotników.  Złożono również kwiaty pod tablicą upamiętniającą lotników – Dariusa i Girenasa. Po nabożeństwie udano się do miejscowości Pszczelnik, gdzie miała miejsce katastrofa. Warto dodać, że w uroczystości wziął udział Komendant ZWK OHP Tomasz Namieciński oraz Dyrektor Biura ZWK OHP Dariusz Pisarski.

Wojewódzki Komendant ZWK OHP Tomasz Namieciński, Starosta Myśliborski Danuta Patkowska, Dyrektor Biura ZWK podczas uroczystości