,,Aktywny wypoczynek z OHP – 2019’’ – Młodzi odkrywcy z ZWK OHP

735

W dniach 22.07.2019 do 29.07.2019 grupa młodzieży z Hufców Pracy 16-7 Szczecin Dąbie i 16-8 Koszalin przebywała na tygodniowej kolonii w ramach projektu ,, Aktywny wypoczynek z OHP – 2019’’ pn. „Młodzi Odkrywcy” w województwie Dolnośląskim. Zakwaterowanie było w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Mysłakowicach.

Organizatorem letniego wypoczynku była Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie, która przygotowała dla młodzieży bogaty i atrakcyjny harmonogram obfitujący w mnóstwo ciekawych zajęć. Celem przedsięwzięcia było odkrywanie piękna okolic Karkonoszy, poszerzenie wiedzy i rozwijanie zamiłowania do turystyki, historii a także odkrywanie zabytków kultury Dolnego Śląska.

Podczas tygodniowego pobytu młodzież zwiedziła, atrakcyjne miejsca takie jak: Podziemia Karkonoskich Tajemnic, Świątynia Wang w Karpaczu, Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, Relaks w kompleksie basenowo – rekreacyjnym w Termach Cieplickich, Kopalnia Liczyrzepa w Kowarach, CRiS „Kolorowa” – zjazd Alpine Coaster, zwiedzanie oraz warsztaty w Hucie Szkła „Julia” w Piechowicach oraz zwiedzanie Parku Miniatur Budowli Świata w Mysłakowicach.Wyzwaniem dla uczestników letniego wypoczynku były szlaki górskie w Karkonoskim Parku Narodowym prowadzące do Zamku Chojnik oraz najważniejszy punkt – zdobycie Śnieżki.Nazwa „Młodzi odkrywcy” nie jest przypadkowa.

Młodzież nie tylko zwiedzała, ale również zdobywała nowe doświadczenia i umiejętności. Niezwykle interesujące okazały się  warsztaty grawerskie w magicznym świecie kryształu w Hucie Szkła „Julia”. Do wielu przedsięwzięć kolonii uczestnicy podchodzili początkowo nieufnie, ale zawsze się okazywało, że to, co przygotowali dla nich organizatorzy zapewnia ciekawą i atrakcyjną przygodę i zabawę.  Uczestnicy poznawali nowe miejsca i podziwiali krajobrazy, które zapierały dech w piersiach. Wielu uczestników widziało góry po raz pierwszy, dlatego tak chętnie korzystali ze wszystkich atrakcji. Największym wyzwaniem dla młodych ludzi była wyprawa na piękną i majestatyczną Śnieżkę. Wyzwanie pokonać własne słabości i wejść na najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów – piękną i majestatyczną Śnieżkę, tu każdy każdemu dodawał otuchy i wspierał podczas wyprawy górskiej. Wiele atrakcji sprawiało młodzieży przyjemność, ale największą radość sprawił zjazd saneczkowy w CRiS Kolorowa w Karpaczu. Zadowolona i zmęczona młodzież szybo się regenerowała, co dało się odczuć wieczorem, gdyż każdego dnia na pobliskim boisku odbywały się mecze piłki siatkowej i badmintona.

Po wyczerpujących spacerach po górach był też czas na relaks w Cieplickich Termach, gdzie w ciepłej, przyjemnej wodzie młodzież pływała i ćwiczyła wodny aerobik. Zjeżdżalnie i jacuzzi dawały dodatkową frajdę, a pogoda przez cały czas była łaskawa. W poniedziałek, zżyci już ze sobą i zaprzyjaźnieni uczestnicy ze łzami w oczach musieli się pożegnać i rozjechać do swoich miejsc zamieszkania, deklarując chęć kontynuowania nawiązanych znajomości oraz spotkania się w tym samym składzie i w tym samym miejscu za rok. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na chwilę w Świebodzinie przy Pomniku Jezusa Chrystusa.