Dopalacze – fakty i mity – spotkanie młodzieży OSiW OHP w Rowie Trzcińsku – Zdroju z pracownikiem PSSE w Myśliborzu

587

W dniu 27.09.2018r. pracownik Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, pani Małgorzata Giniewicz spotkała się z młodzieżą z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Rowie Trzcińsku – Zdroju. Celem spotkania było przedstawienie uczestnikom wpływu dopalaczy i narkotyków na organizm człowieka.

Na wstępie pani Małgorzata opisała czym uwarunkowane jest zdrowie każdego człowieka i jaki mamy na nie wpływ. Kolejno przedstawiła czynniki, które niekorzystnie wpływają na organizm ludzki. Jednym z nich są substancje psychoaktywne, które uzależniają i powodują odurzenie, pobudzenie, halucynacje lub euforię. Te substancje są łatwo dostępne, są tańsze niż narkotyki, kuszą atrakcyjnymi opakowaniami i nazwami. Często sięgają po nie gimnazjaliści, licealiści i studenci. Młodzi ludzie dużo ryzykują, zażywając substancji niewiadomego pochodzenia i z nieznanym składem. Takie specyfiki oprócz bólów głowy czy też zaburzeń rytmu serca mogą doprowadzić do zawału, udaru czy też wywołać śpiączkę. Osoby, które zażyją dopalaczy i poczują się źle, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza, najlepiej jeszcze z opakowaniem po nim, bowiem to ułatwi akcję ratowniczą.

Chcąc wygrać z dopalaczami, należy prowadzić kampanię uświadamiającą młodych ludzi o skutkach działania tych substancji. Młodzież musi wiedzieli, że ich zażywanie to igranie ze swoim zdrowiem, a nawet życiem. Należy mieć nadzieję, iż  spotkanie uzmysłowiło naszym podopiecznym, że zagrożenia stwarzane przez te substancje.