Droga do niepodległości

872

W dniach od 9 do 11 listopada 2018 r. w całym kraju odbyło się wiele uroczystości organizowanych z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Było wiele ciekawych pomysłów i sposobów na uczczenie tego szczególnego jubileuszu.

Młodzież ze szczecineckiego Hufca Pracy była współorganizatorem wspaniałej uroczystości pod hasłem „Droga do niepodległości”.  Odbyła się ona w dniu 9 listopada 2018 r. w Świetlicy w Radaczu i dedykowana była lokalnej społeczności. Nasi uczestnicy pomogli przygotować stosowne dekoracje oraz kotyliony, które przypinali wszystkim przybyłym osobom. Następnie uczestniczyli w niezwykłym widowisku, nawiązującym do ważnych wydarzeń historycznych, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.

W rolę historycznych bohaterów wcielili się uczniowie szkoły Podstawowej w Jeleniu i Szkoły Podstawowej w Juchowie. Był  montaż słowno-muzyczny, układy taneczne i pieśni patriotyczne. Było też wspólne odśpiewanie  Mazurka Dąbrowskiego. Całość uświetnił występ zespołu wokalnego „Spocznij”, który animował zebranych do wspólnego śpiewania polskich piosenek patriotycznych. Było godnie, czuło się prawdziwy patriotyzm. Była też radość z niezwykłej atmosfery, która udzieliła się wszystkim. Miłą niespodzianką były biało-czerwone torty, które smakowały wyśmienicie. Spotkanie było okazją do uczczenia jubileuszu setnej rocznicy Niepodległej Polski jak również oddania hołdu bohaterom walczącym o wolną Polskę.

Część naszej  młodzieży przyjęła natomiast zaproszenie do  obchodów organizowanych przez szczecineckie szkoły na Placu Wolności w Szczecinku. Tam, również 9 listopada organizatorzy wspólnie z mieszkańcami zatańczyli poloneza. Był to bardzo oryginalny sposób na uczczenie tego ważnego w polskiej historii wydarzenia. Nawet przypadkowi przechodnie zatrzymywali się  i śpiewając, dołączali do tańczących. Udział w powyższych przedsięwzięciach był dla młodzieży „lekcją historii” kształtującą postawy patriotyczne i szacunek do tradycji oraz  symboli narodowych.