IX Wojewódzki Rajd Wędrowniczy w 16-4 OSiW Łobez

689

W dniu 10 października 2019 roku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Łobzie odbyła się dziewiąta edycja Wojewódzkiego Pieszego Rajdu Wędrowniczego. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć licznych delegatów i zarazem uczestników rajdu reprezentujących poszczególne jednostki naszego województwa z: Trzebiatowa, Białogardu, Polic, Szczecina, Szczecin Dąbie, Stargardu, Łobza, Koszalina, Wałcza oraz Barlinka. W naszych już corocznych zawodach wzięła również udział grupa z Prywatnej Szkoły Branżowej w Łobzie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w parafialnym Kościele, celebrowana przez duchownego łobeskiej Parafii.  Po mszy uczestnicy oraz zaproszeni goście udali się wraz z kadrą kierowniczą Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Łobzie na mały poczęstunek – kawę, herbatę, pyszne ciasta oraz na przygotowane śniadanie dla przybyłych drużyn. Następnie opiekunowie grup udali się wraz z pedagogiem na losowanie numeru startowego – każda drużyna wyruszała w trasę o innej godzinie.

Na trasie rajdu na uczestników czekały zadania zręcznościowe, sprawnościowe oraz sprawdzające wiedzę z kategorii wiedzy dotyczącej II Wojny Światowej. Pierwszym zadaniem, jakie musieli pokonać uczestnicy dzisiejszego rajdu było odnalezienie najciekawszych informacji na tablicach znajdujących się na Wzgórzu Rolanda oraz ułożenie wiersza związanego z tym miejscem. Kolejny przystanek znajdował się nad jeziorem Dobrzno, gdzie zostały sprawdzone umiejętności sprawnościowe – rzut do celu. Następny przystanek dzisiejszego rajdu sprawdzał wiedzę uczestników związana z II Wojną Światową poprzez quiz. Ostatnie zadanie polegało na ułożeniu obrazka. Młodzież podczas całego rajdu pokonała około siedmiu kilometrów, przy czym po drodze, myśląc o naszym środowisku zbierała znalezione śmieci. W każdym zadaniu liczyła się perfekcja oraz szybkie wykonywanie powierzonych czynności. Na mecie uczestnikom kibicowali znamienici goście: Wojewódzki Komendant  ZWK OHP Pan Tomasz Namieciński, Kierownik Ośrodka Szkolenia I Wychowania w Łobzie Robert Galus, Prezes Koła Sybiraków w Łobzie Pani Zofia Majchrowicz, Inspektor z Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta i Gminy Łobez Pan Zbigniewa Martyniak, Prezes Związku Rzemiosł Różnych oraz Przedsiębiorców Pan Henryk Milczarkowski, Przedstawiciele Związku Piłsudczyków Okręg Północno – Zachodni w Świdwinie Pan Tomasz Sikora oraz Wiesław Bialik, Dyrektor Prywatnej Szkoły Branżowej Pani Martyna Rogala – Bator, Dyrektor Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Łobzie Pani Jolanta Krajewska – Krupa,  Prezes Koła „Pstrąg” Pan Bronisław Arłukowicz oraz Redaktor Naczelny Nowego Tygodnika Łobeskiego Pan Adam Hlib. Na uczestników rajdu czekał również wspaniały poczęstunek – karkówka z grilla, zupa grochowa, bigos, kiełbasa z ogniska oraz inne słodkie smakołyki.

Rywalizacja była bardzo zawzięta – uczestnicy z dużym zaangażowaniem przykładali się do poszczególnych zadań rajdu.  Część oficjalną rozpoczął Wojewódzki Komendant Zachodniopomorskiej Komendy OHP w Szczecinie Pan Tomasz Namieciński, witając wszystkich zgromadzonych gości. Pierwsze miejsce zdobyła grupa z HP 16 – 12
z Trzebiatowa, drugie wywalczyła drużyna z 16 – 4 OSiW w Łobzie, a trzecie miejsce przypadło dla 16 – 1 OSiW Barlinek. Nagrody zostały również przydzielone dla drużyn za najładniejszy wiersz o tematyce związanej ze Wzgórzem Rolanda oraz największą ilość uzbieranych odpadów. W tych konkurencjach okazali się najlepsi: 16 – 13 HP Białogard oraz 16 – 1 OSiW Barlinek.  Oczywiście w Łobzie nagradzamy wszystkich uczestników – każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom za udział w rajdzie. Głównym fundatorem nagród w tegorocznym zawodach i zmaganiach była  Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie oraz Prezes Koła „Pstrąg Pan Bronisław Arłukowicz. Następnie głos zabrał Kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Łobzie Pan Robert Galus, który wręczył podziękowania za efektywną współpracę oraz podejmowanie i wspieranie działań na rzecz młodzieży uczącej się w naszej placówce następującym osobom: Panu Tomaszowi Namiecińskiemu Wojewódzkiemu Komendantowi Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Szczecinie,  Prezes Koła Sybiraków w Łobzie Pani Zofii Majchrowicz, Prezes Koła „Pstrąg” Panu Bronisławowi Arłukowicz, Redaktora Naczelnego Nowego Tygodnika Łobeskiego Panu Adamowi Hlib oraz dla Pana Tomasza Sikory i Pana Wiesława Bialik.

Drużyny zmęczone, ale zadowolone i usatysfakcjonowane dziękowały Kierownikowi Ośrodka oraz kadrze naszej placówki za zorganizowanie tak znamienitej imprezy o charakterze kulturalno-sportowym. Gratulujemy zwycięstwom i zapraszamy do udziału w kolejnym rajdzie już za rok!