Lekcja historii inaczej

687

W dniu 17 kwietnia 2019 r. młodzież z Hufca Pracy 16-5 wraz z wychowawcą i pedagogiem szkolnym Szkoły Branżowej  I Stopnia WZDZ wybrała się do kina na premierę filmu „Kurier”.

W sercach Polaków zawsze dominować będzie potrzeba estetycznego patosu wojny. Za sprawą filmu uczniowie mogli poznać istotne fakty związane z udziałem Polaków w walkach w czasie II wojny światowej oraz zrozumieć, jaką rolę odegrali polscy kurierzy. W swoim dziele Władysław Pasikowski  wykorzystuje materiał z historii Jana Nowaka-Jeziorańskiego. To niewątpliwe  postać idealna na polskie kino patriotyczne o zabarwieniu  szpiegowskim w czasach wojny.Seans z pewnością przyczynił się do wzrostu poczucia tożsamości narodowej naszych uczestników.

Jak się okazuje do tej pory młodzież  nie miała świadomości o wadze historycznej osoby Jana Nowaka- Jeziorańskiego. Uczestnicy siedzieli w skupieniu i z ciekawością oglądali losy głównego bohatera. Po filmie młodzież wyraziła swoje odczucia oraz przejawiła chęć do częstszych wspólnych wyjść.

Uczestnicy HP 16-5 przed seansem