Międzynarodowy Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych

459

W każdą trzecią niedzielę marca, na całym świecie obchodzony jest Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych. Jest to szczególny dzień, który przypomina społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne również są jego częścią. Żyjemy w  świecie, który w coraz większym stopniu uświadamia sobie problemy ludzi niepełnosprawnych. Dążymy do tego by znosić bariery stojące przed tymi osobami.

Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP Stargard doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Od wielu lat nasz Ośrodek współpracuje z PCK oraz z panią Anną Rybak – Prezesem Stargardzkiego Koła Polskiego Towarzystwa do Walki z Kalectwem i Centrum Wolontariatu. W dniu 15 marca 2019 r. nasza „nowa” młodzież odwiedziła panią Annę w pracy. Pani Prezes opowiedziała naszym uczestnikom jak wygląda praca z osobami niepełnosprawnymi, na jakich działaniach skupia się stowarzyszenie. Wspomniała w jakich akcjach, we współpracy z TWK, ich starsi koledzy z internatu brali udział, a były to między innymi: Targi Pracy i Aktywizacji Zawodowej dla Osób Niepełnosprawnych, impreza charytatywna dla Karolka, imprezy integracyjne np. grzybobranie.

Młodzież chętnie pomaga osobom niepełnosprawnym z Koła przy porządkowaniu ogródków działkowych, remontach, przeprowadzkach. Dzięki takim spotkaniom młodzież kształtuje w sobie postawę altruizmu, podnosi samoocenę i pozytywnie oddziałuje na środowisko lokalne. Nasi nowi wychowankowie z radością przyłączyli się do wolontariatu chcąc nieść pomoc osobom niepełnosprawnym.

Uczestnicy OSiW Stargard z panią Anną Rybak oraz wychowawcą, Barbarą Tomczyk