Młodzież z OSiW OHP Stargard z wizytą w Świebodzinie

544

Nasi uczestnicy od dawna już interesowali się szczególnymi obiektami architektonicznymi ziem zachodnich. Wielu z nich odwiedziło ciekawe miejsca, znajdujące się w niedalekim sąsiedztwie Stargardu. Wielu także czytało w internecie lub w czasopismach o imponującej statule Chrystusa Króla w Świebodzinie. I właśnie udało nam się zrealizować „mini-pielgrzymkę”, aby ją obejrzeć z bliska. W dniu 12.12.2019 r. pojechaliśmy do tego szczególnego miejsca. Statua jest naprawdę imponująca: mierzy 33 m wysokości. Rozpiętość ramion osiąga 12 m, a jej usytuowanie na wzgórzu sprawia, że jest widoczna z dużej odległości.

Nasi uczestnicy byli tym obiektem naprawdę zachwyceni. I mimo dość zimnej aury, chętnie przeszli stacje drogi krzyżowej, która znajduje się na trakcie, prowadzącym do pomnika Chrystusa. A pobyt w pobliżu samego pomnika był wyjątkowym przeżyciem. Młodzież chętnie wspięła się do jego podstawy, obeszła wokół, zatrzymała się w miejscu pochówku Księdza Prałata Sylwestra Zawadzkiego – budowniczego zarówno pomnika jak i pobliskiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Zwiedziliśmy także sanktuarium i zatrzymaliśmy się w nim na krótką modlitwę.

W drodze powrotnej opowiadaliśmy sobie o wrażeniach, jakie wywarły na nas obejrzane miejsca. I trzeba przyznać, że były to bardzo silne przeżycia nie tylko estetyczne, ale również duchowe. Dla młodych ludzi jest to szczególny rodzaj pogłębienia własnych odczuć i potrzeb nie tylko religijnych i patriotycznych. Jest to także podziw dla pięknej idei, dla wspaniałej współpracy okolicznych mieszkańców. Bo oni wspólnymi siłami, wszyscy włączyli się w pracę przy wznoszeniu statuy. To wszystko jest przykładem, że warto mieć swój własny wkład – choćby najmniejszy – w realizowaniu wspólnych ideałów i zaznaczeniu swojego udziału w wielkich przedsięwzięciach. I czasami wspiąć się ponad przeciętność.