Na zdrowie

549
Dnia 7 kwietnia corocznie obchodzony jest w Polsce Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku jego ideą przewodnią jest popularyzowanie uniwersalnej opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowej opieki zdrowotnej.  W ramach obchodów tegorocznego Dnia Zdrowia pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia Państwowej Inspekcji Sanitarnej propagują treści związane z tematem przewodnim, kierując swoje działania do uczniów i personelu placówek oświatowo-wychowawczych.
W związku z powyższym,w dniu 8 kwietnia 2019 r. , na zaproszenie kadry Hufca Pracy w Szczecinku, z prelekcją dla uczniów Szkoły Podstawowej dla Dorosłych przybyła Pani Izabela Jadwiżyc – promotor zdrowia ze szczecineckiego Sanepidu. Prowadząca omówiła najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie, zwracając uwagę na to, że są miliony ludzi, którzy ciągle muszą wybierać pomiędzy opieką medyczną, a jedzeniem czy ubraniem. Następnie prelegentka odniosła się również do problemu uzależnień, które często powodują utratę zdrowia a nawet życia.
Rozmowa z młodzieżą dotyczyła przede wszystkim skutków zażywania różnego rodzaju środków odurzających. Dla głębszego zrozumienia problemu uczniowie obejrzeli film pt „Wieczne dziecko”. Celem jego prezentacji było uświadomienie młodzieży, w tym przyszłym matkom, skutków picia alkoholu w czasie ciąży i jego wpływu na rozwój płodu, który powoduje często nieprawidłowy rozwój dziecka.
Spotkanie z promotorem zdrowia było jednocześnie wstępem do realizowanego przez naszą jednostkę programu wojewódzkiego „Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach” którego celem jest między innymi kształtowanie postaw dbania  o zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych osób.
Głęboko wierzymy, że zajęcia, które były bardzo interesujące wskazały młodym ludziom jak należy dbać o zdrowie i uświadomiły jak łatwo je utracić. W podziękowaniu za spotkanie młodzież wręczyła  Pani Izie przygotowaną palmę, życząc radosnych Świąt Wielkanocnych.