Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek

447

13.08.2019 r. był dniem Otwartych Koszar w 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie.  Dzień ten był połączony z obchodami 146. urodzin patrona Brygady – generała broni Józefa Hallera oraz uroczystymi obchodami Święta Wojska Polskiego. Po oficjalnym apelu, defiladzie pododdziałów oraz salwie honorowej młodzież z Hufca Pracy w Szczecinie miała okazję po raz kolejny skorzystać z gościnności naszej macierzystej jednostki.

Żołnierze przygotowali pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a na najmłodszych uczestników czekały gadżety oraz atrakcje w postaci błękitnej waty cukrowej oraz malowania twarzy, z tego też względu nasi podopieczni przyszli w towarzystwie młodszego rodzeństwa. Nasza młodzież mogła porozmawiać z wojskowymi na temat ich pracy, a także dowiedzieć się jak zostać zawodowym żołnierzem.

Obchody Święta Wojska Polskiego były również okazją, aby zwrócić uwagę młodzieży, że Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 r. podkreśla swoją tradycję oraz rodowód historyczny. Wychowawcy przypomnieli także, że Święto jest obchodzone jako rocznica upamiętniająca zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej w 1920r., stoczonej w czasie wojny polsko – bolszewickiej. Patriotyczno – historyczny wymiar wyjścia skłonił uczestników do refleksji, natomiast możliwość bezpośredniego kontaktu z żołnierzami pobudził ich wyobraźnię do rozważenia czy w przyszłości nie wdziać munduru.