Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Trzebiatowie

676

Od 2011 roku w dniu 1 marca obchodzony jest dzień poświęcony pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W tym właśnie dniu uczestnicy Hufca Pracy 16-12, a tym samym uczniowie Zespołu Szkół WZDZ w Trzebiatowie wzięli udział w prawdziwej, żywej lekcji historii, która odbyła się w starym spichlerzu zbożowym w Trzebiatowie.

Dzięki zaangażowaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” nasza młodzież mogła zobaczyć jak mogła wyglądać walka i codzienne życie Żołnierzy Wyklętych po II Wojnie Światowej. Uczestnicy rekonstrukcji w wierny sposób odtworzyli sceny z przesłuchań żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz scenę walki z żołnierzami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w trakcie odbijania swoich towarzyszy. Organizatorzy przygotowali także wystawę tematyczną w starym spichlerzu. Ustawione zostały punkty informacyjne, przy których każdy mógł się zatrzymać, zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć, rekwizytów z tamtego okresu.

W rolę jednego z żołnierzy wcielił się nasz uczestnik Krzysztof Smoła, dla którego jest to kolejne aktywne działanie na rzecz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa. Ten sam uczestnik wziął również udział w niedzielnym biegu „Tropem Wilczym” ku czci żołnierzy wyklętych na symbolicznym dystansie 1963 metrów. Udział w przedsięwzięciu odbył się w ramach działającego w Hufcu Pracy 16-12, w Trzebiatowie koła historyczno-patriotycznego.