Rajd Niepodległych w Łobzie

1006

W dniu 11 października w Środowiskowym Hufcu Pracy w Łobzie odbyła się ósma edycja Wojewódzkiego Pieszego Rajdu Wędrowniczego z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę .

W tym roku mieliśmy przyjemność gościć, licznych delegatów oraz uczestników rajdu reprezentujących poszczególne jednostki naszego województwa z: Kołobrzegu, Trzebiatowa, Białogardu, Polic, Szczecina, Szczecin Dąbia, Stargardu, Rowu Trzcińska – Zdroju, Mielenka Drawskiego, Łobza, Koszalina oraz Wałcza.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w parafialnym Kościele, celebrowana była przez proboszcza łobeskiej Parafii. Liturgię upiększał chór gimnazjalny, pod przewodnictwem Grzegorza Stefanowskiego. Po mszy uczestnicy oraz zaproszeni goście udali się wraz z kadrą kierowniczą Środowiskowego Hufca Pracy w Łobzie na mały poczęstunek.

Następnie opiekunowie drużyn udali się wraz z pedagogiem na losowanie numeru startowego – każda drużyna wyruszała w trasę o innej godzinie. Na trasie rajdu na uczestników czekały zadania zręcznościowe, sprawnościowe oraz sprawdzające wiedzę z kategorii odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pierwszym zadaniem, jakie musieli pokona uczestnicy dzisiejszego rajdu było odśpiewanie wszystkich zwrotek Hymnu Polski oraz ułożenie wiersza, nawiązującego do wyzwolenia Polski z zaborów. Kolejnym przystanek na trasie rajdu były puzzle składające się z obrazu upamiętniającego 100 rocznicę odzyskania niepodległości, slalom oraz strzelanie do celu z wiatrówki. Trzecim zadaniem był quiz, który składał się z dziesięciu pytań.

Uczestnicy rajdu podczas ostatniego zadania musieli odgadnąć, kto znajduje się na przedstawionych obrazach oraz założyć maskę tlenową.

Młodzież podczas całego rajdu pokonała około sześciu kilometrów, przy czym po drodze, myśląc o naszym środowisku zbierała śmieci. W każdym zadaniu liczyła się perfekcja oraz szybkie wykonywanie powierzonych czynności.

Na mecie uczestnikom kibicowali znamienici goście: Komendant Wojewódzki ZWK OHP Pan Tomasz Namieciński, Dyrektor Biura ZWK OHP w Szczecinie Pan Dariusz Pisarski, Burmistrz Łobza Pan Piotr Ćwikła, Starosta Powiatu Łobeskiego Pan Paweł Marek, Główny Specjalista ds. Rozwoju i Kontaktów z Przedsiębiorcami Pan Janusz Skrobiński oraz zastępca Dyrektora Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie Pan Zbigniew Szymanek.

Dodatkowo swoją obecnością zaszczycili nas Prezes Koła Sybiraków w Łobzie Pani Zofia Majchrowicz, Inspektor z Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta i Gminy Łobez Pan Zbigniewa Martyniak, oraz Henryk Milczarkowski.

Rywalizacja była bardzo zawzięta – uczestnicy z dużym zaangażowaniem przykładali się do poszczególnych zadań rajdu. Część oficjalną całego przedsięwzięcia rozpoczął odświętnie odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego przez uczestników rajdu. Następnie z-ca Dyrektora Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie Pan Zbigniew Szymanek wygłosił przemówienie dotyczące odzyskiwania niepodległości przez naszą ojczyznę.

Na uroczystości zagościła również Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa, która przedstawiła wizerunki wojsk polskich oraz pokaz ładowania broni i wystrzału, której używały Legiony Polskie. Następnie Komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Łobzie Pan Robert Galus został poproszony o odpalenie lądu w armacie. Jak w każdej rywalizacji, zwycięzca może być tylko jeden.

Puchar Komendanta ZWK OHP w Szczecinie za pierwsze miejsce zdobyła grupa uczestników ze Środowiskowego Hufca Pracy w Łobzie o nazwie „Niezłomni”. Drugie miejsce i Puchar Burmistrza Miasta Łobez wywalczyła grupa z Trzebiatowa – „Koniczynki”. Trzecie miejsce i Puchar Głównego Specjalisty ds. Rozwoju i Kontaktów z Przedsiębiorcami zdobyła grupa z Rowu – Trzcińsko Zdrój o nazwie „Łaziki”. Najwięcej ,,śmieci’’ podczas rajdu uzbiera „Wesoła drużyna z Koszalina”.

Najładniejszy wierszyk, który wybrała komisja w składzie Burmistrza Miasta Łobez, Prezesa Koła Sybiraków, z-cy Dyrektora Szkoły Pana Henryka Milczarkowskiego, zdobyła grupa „Koniczynki” z Trzebiatowa. Każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom za udział w rajdzie.

Drużyny zmęczone, ale zadowolone i usatysfakcjonowane dziękowali Komendantowi ŚHP w Łobzie Panu Robertowi Galusowi oraz wszystkim pracownikom hufca za zorganizowanie tak przyjemnej i ciekawej imprezy. My również dziękujemy za tak liczne przybycie i oczywiście zapraszamy w przyszłym roku do wzięcia udziału w kolejnym rajdzie!