Uczestnicy z Rowu pamiętają o Dniu Babci i Dziadka

741

W Polsce pomysł na to, aby podziękować babciom za ich wkład w wychowanie wnuków powstał w roku 1964. Święto Babć ustalono na dzień 21 stycznia. Dzień później swoje święto obchodzą dziadkowie. Seniorzy w tym okresie mogą liczyć na dobre słowo, upominek czy też życzenia od swoich wnucząt.

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Rowie Trzcińsku – Zdroju również postanowili docenić swoje babcie i dziadków i wykonali dla nich własnoręcznie kartki upominkowe oraz kwiaty. Taki symbol jest wyrazem szacunku wnuków, pamięci oraz wdzięczności za dobro, jakie okazują im na co dzień ich dziadkowie. Podczas wykonywania prac młodzież chętnie opowiadała o swoich najstarszych członkach rodziny, którzy zapewniają im bezpieczeństwo, świadomość tożsamości rodzinnej oraz ukazują jej wielopokoleniowość.

Wychowankowie Ośrodka zdecydowali z okazji Dnia Babci i Dziadka złożyć życzenia członkom kapeli ludowej „Borowiny”, która chętnie uatrakcyjnia nasze uroczystości. Członkowie zespołu pomimo, że są na zasłużonej emeryturze, to nadal aktywnie udzielają się społecznie w środowisku lokalnym. Swoim  optymizmem i zaangażowaniem popularyzują wśród młodszych pokoleń aktywność w jesieni życia oraz kulturę ludową.

W dniu 22 stycznia 2019 roku na ręce reprezentanta kapeli pana Jerzego Łączyńskiego przedstawiciele uczestników Ośrodka w osobach Pauliny Kurkus i Wiktora Chrobaka wraz z zastępcą kierownika OSiW Sebastianem Chruścińskim złożyli własnoręcznie wykonane przez młodzież kwiaty oraz słodki upominek. Wręczając drobny upominek wrazili gorące podziękowania za dotychczasową współpracę i promocję wartości ludowych w naszym Ośrodku, jak również prosili o kolejne odwiedziny. Wzruszony „Borowianin” podziękował za pamięć i zapewnił, iż życzenia oraz upominek przekaże pozostałym członkom kapeli. Pozytywnie zaskoczyła go postawa młodzieży, która w Dniu Dziadka i Babci, pamiętała również o nich.

Musimy mieć na względzie fakt, że seniorzy są skarbnicą wiedzy oraz bogatym źródłem życiowych doświadczeń, którymi chętnie dzielą się ze swoimi podopiecznymi. Pamiętajmy zawsze o nich i szanujmy, bo w przyszłości również będziemy tego samego oczekiwać od naszych wnuków.