Zwiedzając największy bunkier naszego miasta

113

Dnia 19 października br. grupa wychowanków Hufca Pracy 16-5 wraz z wychowawcą udała się do Podziemnych Tras Turystycznych zlokalizowanych w schronach w rejonie dworca głównego miasta Szczecin. Na ciekawą lekcję historii II Wojny Światowej wybraliśmy się z inicjatywy uczestników w ramach poszerzania wiedzy na okoliczność 100lecia odzyskania niepodległości.

Zwiedzane schrony przeciwlotnicze i przeciwatomowe posłużyły jako scenografia filmu „Wielka ucieczka na północ”. Przewodnik w bardzo przystępny sposób opowiadał zebranym o losach mieszkańców naszego miasta w czasach największej wojny w historii. Młodzież jak i reszta  zwiedzających ponieważ byli to także turyści z innych krajów europejskich jak Dania czy Szwecja z niekrytym zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowiadania przewodnika, który z wielkim zaangażowaniem i dozą humoru mówił o jakże trudnych dla losu świata dziejach.

Wszyscy nie kryli zdziwienia, kiedy oprowadzający zdradził, że brał udział w filmie nagrywanym właśnie w tym bunkrze. Kompetencja informatora zachęciła naszych podopiecznych do zgłębiania wiedzy związanej z czasem II Wojny Światowej. Zwiedziliśmy I Podziemną Trasę, a w planach mamy i II „Zimna Wojna- życie w PRL-u”.

Spędzony czas w schronach umożliwił w obrazowy sposób pokazanie młodym ludziom, że w naszym mieście nie zawsze żyło się tak spokojnie jak dziś. Mieli okazję poczuć na własnej skórze jak to jest przebywać w warunkach chłodu i zamknięcia bez dostępu do promieni słonecznych i świeżego powietrza w niewyobrażalnym strachu o życie swoje i swoich najbliższych.

Po wyjściu z takiego bunkra czasem okazywało się, że nie było do czego wracać, ponieważ  domy zostały zbombardowane. Miejmy nadzieję, że wychowankowie Hufca uzmysłowili sobie, że poszanowanie kultury oraz obyczajów sąsiadów jest podstawą kodeksu etycznego każdego z nas, a z pewnością uchroni to świat od podobnych traumatycznych przeżyć.