Zwyczaje karnawałowe u naszych bliższych i dalszych sąsiadów

875

Dnia 07.01.2019 roku w 16-14 HP w Świnoujściu wychowankowie jednostki stworzyli galerię ciekawych, pomysłowy i własnoręcznie zrobionych ozdób karnawałowych zagorzale dyskutując o zwyczajach karnawałowych naszych sąsiadów.

Podczas spotkania uczniowie wyobrażali sobie ciekawe miejsca i tradycje z nimi związane. Chętnie przenieśliby się choć na chwilę do Niemiec, gdzie w Nadrenii i Westfalii w ostatni czwartek karnawału kobiety obcinają mężczyznom krawaty i w zamian dają słodkiego całusa. Zachwycili się również zwyczajem panującym we Francji, gdzie w Nicei odbywają się bitwy kwiatowe, do których używa się nawet 100 tysięcy kwiatów. Natomiast włoski karnawał słynie z pięknych i bogato zdobionych masek karnawałowych i zabaw ulicznych hipnotyzujących niemal każdego. Jednak wszyscy zachwycali się myślą o wspaniałych paradach w Brazylii w Rio de Janeiro, połączonych z konkursem tańca samby.

Wychowankowie HP 16-14 zadali sobie pytanie  „Jak karnawał wygląda w Polsce?”. Nasi uczestnicy spotykają się na zabawach zwanych „domówkami” bądź w lokalnych dyskotekach. Często przebierają się w stoje dające poczucie choćby minimalnej anonimowości, piękne, kolorowe stroje, błyszczące maski. Zabawy taneczne w gronie przyjaciół odbywają się przez cały karnawał, który trwa w tym roku od święta Trzech Króli do 14 lutego – Środy Popielcowej, kiedy to zaczyna się post.

Wspólnie wykonane maski, okulary i czapeczki karnawałowe na pewno będą ozdobą podczas tegorocznego karnawału i zabaw w których udział weźmie nasza młodzieży.

Maski karnawałowe stworzone przez młodzież z HP 16-14