Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) jest wspólną inicjatywą rządów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec. Powstała na mocy „Umowy o polsko-niemieckiej współpracy młodzieży” z dnia 17 czerwca 1991 roku jako niezależna od rządów organizacja międzynarodowa. Podstawą tej umowy jest „Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” z dnia 17 czerwca 1991 roku oraz „Umowa o wymianie młodzieży” z dnia 10 listopada 1989 roku.
PNWM służy wymianie i współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej. Jest otwarta dla wszystkich podmiotów i inicjatyw. Jej działalność opiera się na partnerskiej i równoprawnej współpracy Polaków i Niemców.
PNWM dysponuje wspólnym funduszem, zasilanym przez oba rządy. Do funduszu mogą wpływać również środki z innych źródeł. Pokrywane są z niego wszystkie wydatki PNWM.
Celem PNWM jest rozszerzanie i pogłębianie istniejącej wymiany młodzieży oraz wspieranie nowych inicjatyw. Ma to służyć poprawie wzajemnego zrozumienia, przezwyciężaniu uprzedzeń, umożliwiać pojednanie i wspierać wspólną odpowiedzialność polskiej i niemieckiej młodzieży za kształtowanie przyszłości wolnej Europy.
PNWM pragnie przyczyniać się do swobodnego rozwoju osobowości młodych ludzi oraz przejmowania przez nich odpowiedzialności w społeczeństwie i państwie. We wszystkich przedsięwzięciach wspieranych przez PNWM oczekuje się partnerskiego współdziałania i własnej odpowiedzialności młodzieży. Młodzi ludzie winni zyskać umiejętność samodzielnego rozwijania powstałych kontaktów, aby przyczyniać się w ten sposób samemu do trwałej współpracy pomiędzy obydwoma krajami.
Realizując cele PNWM Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP zawarła w dniu 2 listopada 1999 roku „Porozumienie ramowe z Zespołem Pomocy Dzieciom i Młodzieży Meklemburgii-Pomorza Przedniego przy Związku Międzynarodowym (Internationaler Bund). Ze strony polskiej prowadzi ją i koordynuje kierownictwo ZWK. Od 1999 roku zrealizowano kilkadziesiąt projektów w ramach PNWM, w których ze strony Zachodniopomorskiej WK OHP uczestniczyły Ośrodki Szkolenia i Wychowania OHP ze Stargardu Szcz., Barlinka, Łobza oraz Mielenka Drawskiego.
W ramach PNWM jednostki Zachodniopomorskiej WK OHP współpracują także z innymi, niemieckimi podmiotami jak np. CJD Zinnowitz czy Jugendwerkstatt Anklam.