Barlineckie obchody Święta Odzyskania Niepodległości

575

08.11.2019 roku młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP Barlinku w uczciła jedno z ważniejszych dla Polaków świąt narodowych. Uczniowie VIII klasy przygotowali apel z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas uroczystości przypomniano daty i wydarzenia historyczne związane z utratą niezawisłości i jej odzyskania. Zaprezentowano postać Józefa Piłsudskiego.

11 Listopada to radosne niepodległościowe święto, jego uroczyste obchody są świadectwem pielęgnowania przez młodych ludzi polskości i obywatelskiej świadomości. W trakcie apelu młodzież z OSiW OHP w Barlinku wzięła udział z ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O godz. 11.11 w dniu 08.11 wspólnie zaśpiewano cztery zwrotki hymnu Polskiego. Podsumowaniem uroczystej akademii było wystąpienie Dyrektora Szkoły Podstawowej dla Dorosłych, który podziękował młodzieży za udział w lekcji historii i patriotyzmu. W celu upamiętnienia odzyskania niepodległości młodzież z Ośrodka włączyła się również w lokalną akcję „Polonez dla Niepodległej” i wspólnie z mieszkańcami Barlinka zatańczyła poloneza. Tańczyli wszyscy, od najstarszych do najmłodszych, uroczysty polonez ma, bowiem łączyć pokolenia. Spotkanie to odbyło się w centrum miasta, jakim jest rynek.

Specjalnie na tą okazje „Barlinecka Gęsiarka” przybrała barwy narodowe. W ten niecodzienny sposób uczestnicy z OSiW OHP w Barlinku chcieli uczcić pamięć bohaterów walczących o wolność i niepodległości ojczyzny. Celem przedsięwzięcia jest umacnianie postaw patriotycznych u młodzieży i rozbudzanie szacunku do tradycji narodowych oraz pogłębianie umiejętności rozumienia dziejów Polski na tle historii Europy.