Bio znaczy smacznie i zdrowo

688

Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Rowie – Trzcińsku przebywała w dniach 23-27 kwietnia 2018 r. na 5 dniowej wymianie w ramach Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży w International Bund we Frankfurcie nad Odrą w ramach projektu „Alles Bio”. Spotkanie, którego głównym tematem jest zdrowe odżywanie to przede wszystkim zajęcia praktyczne w pracowniach gastronomicznych miejscowego IB pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej z długoletnim doświadczeniem.

Grupa została serdecznie przywitana przez koordynatorkę ds. wymian międzynarodowych Panią Karolinę Knochenmuss, która przedstawiła ponadto zasady naszego pobytu, omawiając program spotkania, zasady bezpieczeństwa i regulamin internatu. Zajęcia popołudniowe to animacje językowe oraz gry i zabawy integracyjne prowadzone przez wolontariuszkę Panią Sławomirę Wyrwicką. Pani Wyrwicka była ponadto przewodnikiem po Berlinie, gdzie mieliśmy okazję odwiedzić targ ekologiczny, zjeść obiad w bio-restauracji a także poznać najważniejsze zabytki Berlina.
Druga część naszego spotkania to zajęcia warsztatowe związane ze zdrowym odżywianiem się. Ciekawą atrakcją było także zwiedzanie Frankfurtu „z wody” w trakcie rejsu po Odrze.
Wymiana stanowi ciekawą alternatywę dla zajęć szkolnych i praktycznych w naszym Ośrodku, pozwala spojrzeć na inne metody pracy preferowane przez naszych zachodnich sąsiadów, nauczyć się czegoś nowego i nawiązać nowe znajomości. Być może część poznanych tutaj osób spotkamy ponownie podczas planowanych na nowy rok szkolny dwóch wizyt z Niemiec w OSIW Rów – Trzcińsko.