Integracja przez ekologię

719

W dniach 23-28 kwietnia 2018 r.  młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy ze Stargardu uczestniczyła w wymianie polsko-niemieckiej w Jessenitz. Projekt pt. „Ökologischer Workshop – Natur und Umwelt bewusst erleben” zwrócił uwagę młodzieży na przyrodę i jej piękno. Młodzi uczestnicy rozbudzali wrażliwość na przyrodę, ekologię i aktywnie spędzali czas na łonie natury. Koordynatorem ze strony polskiej był Wiesław Jaworski – kierownik OSiW OHP Stargard, zaś ze strony niemieckiej Sebastian Schröder ─ dyrektor Internationaler Bund w Schwerinie.

Program wymiany oprócz warsztatów ekologicznych był zróżnicowany i zawierał wiele atrakcyjnych wyjazdów i zajęć integracyjnych. Dużą atrakcją była wycieczka rowerowa do stadniny koni w Redefin. W stadninie znajduje się 130 koni rodzimej rasy meklemburskiej.
Zabawą integracyjną z elementami „konkurencji sportowej” był wyjazd do kręgielni w Lübtheen. W czasie wolnym młodzież mogła korzystać z hali sportowej, wyposażonej w ścianę do wspinaczki a także boiska do gier, stołów tenisowych oraz bilardu. Uczestnicy mieli także okazję wziąć udział w warsztatach malarskich, warsztatach kulinarnych, wspólnie gotować, grillować oraz piec a także w ramach warsztatów wykonywać prace w drewnie i metalu.
Istotnym punktem programu był wyjazd do Schwerina. W ramach wycieczki młodzież zwiedziła miasto oraz przepiękny zamek, położony na wyspie muzealnej. Obecnie jest on siedzibą władz Meklemburgii – Pomorza Przedniego, a wcześniej był rezydencją wielkich książąt meklemburskich.
Pobyt w Niemczech zakończono wspólnym grillowaniem oraz spotkaniem z dyrektorem Internationaler Bund. Podczas spotkania podsumowującego młodzież z Niemiec otrzymała materiały promujące Stargard.
Projekt odniósł spodziewane i zakładane efekty. Młodzi ludzie, dość odlegli mentalnie, zyskali nowe przyjaźnie oraz wzbudzili w sobie chęć nauki języków obcych.
Projekt był wspófinansowany przez Program Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM-DPJW), działającą w ramach umowy międzynarodowej Polski i Niemiec.