Dzień Niepodległości

133

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie w dniu 11 listopada, jako pamiątka odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku uczestnicy zachodniopomorskich jednostek Ochotniczych Hufców Pracy wzięli udział w obchodach.

Delegacja białogardzkiego hufca zapaliła znicze pod Pomnikiem Orała Białego, ponadto w tym wyjątkowym dniu, w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, obejrzała koncert pt. „TOBIE KOCHANA OJCZYZNO” w wykonaniu Białogardzkiego Chóru Kameralnego „Bel Canto”. Z uwagi na obostrzenia związane z przeciwdziałaniem epidemii Covid-19 koncert nie mógł być zrealizowany z udziałem publiczności. Został jednak udostępniony w internecie. Koncert zrealizowano w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Białogardzie.

Delegacja młodzieży ze szczecineckiego hufca złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i oddała hołd Wielkiemu Polakowi.

Uczestnicy Hufca Pracy 16-6 w Wałczu, Święto Niepodległości obchodzili inaczej niż jak to bywało w latach poprzednich. Młodzież sama miała wybrać formę obchodzenia tego dnia z racji pandemii i wprowadzonych restrykcji i ograniczeń. Każdy z uczestników mógł przeżyć to wyjątkowe święto według własnego uznania ale z należytym szacunkiem i zadumą. Najczęściej wybieraną formą obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę było udanie się pod pomniki upamiętniające bohaterów Polski, przygotowanie w domu biało – czerwonych kotylionów, wykonanie plakatów patriotycznych, odśpiewanie hymnu Polski o godzinie 12: 00, czy udział we mszy świętej za ojczyznę poprzez transmisje on-line. Ponadto, jeden z naszych uczestników, który jest członkiem wałeckiego klubu motoryzacyjnego zrzeszającego pasjonatów zabytkowych aut wybrał się na paradę patriotyczną swoim Fiatem 126 p. W tym dniu padło także wiele cennych i pięknych słów dotyczących wolności, bohaterów narodowych, solidarności z własnym narodem oraz tradycji i kultury polskiej. Dzięki tej indywidualnej lekcji historii, młodzież w wyjątkowy sposób mogła wzmocnić swoja postawę patriotyczną, rozbudzić zainteresowania dziejami Polski i Polaków, kształtować poczucie tożsamości narodowej i dumy z bycia Polakiem.

Młodzież ze stargardzkiego Ośrodka Szkolenia i Wychowania wykonała gazetkę z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Najpierw została przeprowadzona z uczestnikami rozmowa na temat 11 listopada. Młodzi ludzie dowiedzieli się z jakimi wydarzeniami związane jest to święto i skąd wzięła się data jego obchodów. Wyszukali w internecie materiały do gazetki, po czym zostały one wyselekcjonowane, wydrukowne i odpowiednio przycięte. Uczniowie doszli do wniosku, że najlepiej będzie zrobić to tak, żeby zaakcentowć barwy narodowe. Praca dotycząca wykonania gazetki okolicznościowej uczy współpracy      w grupie przy doborze materiałów jak i ich rozplanowaniu, integruje uczniów oraz wymusza zaangażowanie i cierpliwość. Innym czynnikiem, na który uczestnicy musieli zwracać uwagę jest estetyka i dokładność wykonania. Na koniec należy wspomnieć także, że praca przy tej gazetce niesie ważny element edukacji, jakim jest zaszczepianie patriotyzmu narodowego     u młodych ludzi.