Hola Español!

1263

W dniach 22 – 30.04.2018 roku, młodzież z Hufca Pracy w Kołobrzegu brała udział w projekcie „Culture and Sea”. Do Hiszpanii wyjechało 6 uczestników oraz 2 wychowawców – Pani Angelika Buze oraz Pani Roxana Koźlakowska. Celem projektu, w którym podopieczni kołobrzeskiego hufca mieli przyjemność brać udział było wzajemne poznanie kultur, obyczajów, zwyczajów, tradycji nadmorskiej południowej Hiszpanii oraz socjalizację młodzieży biorącej udział w wymianie. Przez osiem dni uczestnicy z Hiszpanii, Włoch oraz Polski poznawali uroki Hiszpanii oraz zwyczaje tamtejszych mieszkańców.

W pierwszych dniach wymiany uczestnicy ograniczali się do grona swojej grupy, głównie z powodu bariery językowej. Jedynym przekaźnikiem informacji byli liderzy grupy. Zabawnym faktem był rozmach używanych języków, ponieważ hiszpańska młodzież wraz z organizatorami porozumiewała się jedynie w języku hiszpańskim, polska w języku ojczystym oraz angielski, zaś włoska we włoskim oraz hiszpańskim. Jednak uczestnicy po zaledwie dwóch dniach zdeterminowani do poznania się wzajemnie odblokowali swoje bariery językowe i za pomocą wszystkich wspomnianych wyżej języków oraz gestów dogadywała się z dnia na dzień, co raz lepiej. Było to zabawne doświadczenie. Ku zaskoczeniu wychowawców młodzież z Polski bardzo szybko nauczyła się prostych zwrotów w języku hiszpańskim oraz angielskim.
Pobyt w Hiszpanii dali możliwość spróbowania potraw, które są obce w naszej ojczyźnie. Oprowadzono młodzież po restauracjach, fabryce ryb. Sami uczestnicy przygotowali regionalne specjały, dzięki czemu nabyliśmy nowe doświadczenia z perspektywy przeżyć kulinarnych.
Organizatorzy projektu, hiszpańskie stowarzyszenie „Europe from Barbate” zorganizowało także wyjazd do najstarszego miasta Hiszpanii – Kadyksu. Miasto to zostanie zapamiętane jako  wesołe, ruchliwe, białe portowe położone na półwyspie oddzielającym odnogę Zatoki Kadyksu od Oceanu Atlantyckiego, zwane przez poetów „syreną mórz”. Możliwość poznania hiszpańskiej kultury oraz tradycji pozostanie na długo w pamięci uczestników.
Uczestnicy wymiany zakończyli wymianę z wielkimi uśmiechami na twarzy. Niesamowite przeżycia oraz wzbogacenie o nowe doświadczenia na pewno zapisze się na długo w pamięci młodzieży i wychowawców. To był czas niesamowitych wrażeń i pozytywnych emocji. Liczymy, że nasza hiszpańsko – polsko – włoska przyjaźń przetrwa i spotkamy się na kolejnym projektach wymiany młodzieżowej Programu Erasmus+ tym razem w Polsce lub we Włoszech.