Jak dbać o ekologię?

1018

W dniach 24.05. – 01.06.2018 roku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Mielenku Drawskim realizowany był projekt „Moja ekologia”. W projekcie brała udział młodzież z Polski z OSiW OHP Mielenko Drawskie, rumuńskiego stowarzyszenia „ProActiv pentru Communitate” oraz z włoskiej gminy Carpenedolo. W projekcie uczestniczyła młodzież w wieku 15-19 lat, łącznie 24 osoby. Głównym celem przedsięwzięcia była edukacja w kierunku ekologii, podziwianie dzikiej natury okolic Drawska Pomorskiego, propagowanie wspólnych wartości europejskich oraz dzielenie się kulturą i dziedzictwem krajów biorących udział w wymianie.

Podczas tygodniowego spotkania młodzi uczestnicy uczyli się jak dbać o środowisko naturalne, jak być bardziej wrażliwym na przyrodę. Młodzież uczyła się sortować śmieci i wykorzystywać kompost z odpadów w ramach warsztatów ekologicznych. Jeden dzień poświęcono na pracę w stolarni na terenie ośrodka. W stolarni  powstały karmniki dla ptaków w ramach warsztatów budowy małej architektury ogrodowej oraz donice na kwiaty. Uczestnicy projektu udali się do Kołobrzegu na wycieczkę kulturoznawczą podziwiając środowisko naturalne Morza Bałtyckiego. Odwiedzili w Kołobrzegu muzeum minerałów a także popłynęli w rejs po Bałtyku.
W ramach integracji zorganizowano wycieczkę rowerową, gdzie uczestnicy zdobyli wiedzę na ścieżce ekologicznej dot. ptaków, drzew i roślin. Na spływie kajakowym poznawano rzadkie gatunki roślin, owadów oraz dzikich zwierząt, podziwiając przy piękne zakątki rzeki Drawy. Jeden dzień poświecono na warsztaty ekologiczne w Jabłonowie połączone z oglądaniem żubrów oraz rysi. Po powrocie młodzież tworzyła oryginalne i przydatne rzeczy ze śmieci (papier, szkło i plastik) w ramach warsztatów. Uczestnicy posprzątali także teren ośrodka OHP oraz Mielenko Drawskie ze śmieci. Był także czas na zasadzenie 100 drzew w ogrodzie ośrodka na okoliczność 100 – lecia polskiej niepodległości.
Podczas wymiany młodzieżowej uczestnicy poznawali tradycję, historię i kulturę krajów wymiany. Przygotowano tradycyjne potrawy i przekąski narodowe, tańce, pieśni, prezentowano ważne informacje o historii i tradycji. Każdy mógł spróbować włoskiej spaghetti carbonara, rumuńskiej domowej czekolady oraz polskich pierogów.
Czas projektu szybko minął. Uczestnikom pozostały niezapomniane wrażenia z pobytu w Mielenku Drawskim. Stworzenie projektu od początku do końca stało się dla młodzieży niezwykłą okazją do realizacji własnych zainteresowań i pasji. Jesteśmy przekonani, że projekt  rozwinął wrażliwość młodzieży w kontakcie z przyrodą i przyczynił się do poszerzenia wiedzy na temat ekologii.