Kuchenne zmagania

938

W dniach 8 – 12 października 2018 r. w Ośrodku Kształcenia i Wychowania w Rowie i Trzcińsku Zdroju odbył się projekt „Nasze specjały”. W projekcie brała udział młodzież i wychowawcy z Rowu oraz młodzież z opiekunami z Frankfurtu nad Odrą z organizacji International Bund Berlin – Brandenburg gGmbH Betrieb Brandenburg Sudost (Niemcy) oraz uczestnicy z Białorusi z organizacji „Razem do sukcesu” z Brześcia. W projekcie uczestnicy pochwalili się swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Młodzież  gotowała potrawy narodowe oraz prezentowała specyficzne potrawy i dania kuchni narodowych.

Młodzież miała okazję spotkać się w kuchni ośrodka i podzieliła się swoimi umiejętnościami. Przygotowano liczne ciasta marmurkowe, ciasta z kremem, babkę ziemniaczaną oraz maczankę białoruską. Większość z potraw przygotowywanych podczas projektu była bardzo oryginalna, charakterystyczna dla danego kraju. Wszystkie potrawy były ciekawe i inspirujące. Ich przygotowanie pomagało rozszerzyć wiedzę gastronomiczną, kulinarną oraz poznać tradycję i kulturę krajów wymiany.

Oprócz zajęć w kuchni był także czas na zwiedzanie i poznanie ciekawych miejsc na pograniczu polsko – niemieckim. Młodzież udała się na wyjazd Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień na zwiedzanie bunkrów. W Gorzowie młodzież podziwiała piękne ptaki w papugarni. Polacy, Niemcy i Białorusini mieli także przyjemność gościć w parku linowym oraz zobaczyć Szczecin na wycieczce kulturoznawczej. Zwiedzano Muzeum Techniki i Komunikacji a także Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Czas spędzony w Rowie szybko minął. Projekt pozostawił wśród uczestników projektu dobre wspomnienia. Młodzież ustaliła, że to na pewno nie ostatnie wspólne spotkanie.

Projekt był finansowany przez Program Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.