Mają dobry zawód i przyszłość

545

Trwają staże zawodowe w projekcie „Z dobrym zawodem w dobrą przyszłość”, realizowanym w ramach POWER na zasadach Programu Erasmus+. W okresie 01– 13.04.2019 odbywa się staż w zawodzie kucharz i technolog robót wykończeniowych we Frankfurcie nad Odrą w Zakładzie Promowania Kształcenia Zawodowego Przemysłu Budowlanego Berlin – Brandenburgia. W stażu bierze udział młodzież z OSiW Stargard (kucharze) i z HP Wałcz (technolodzy robót wykończeniowych).

Stażyści twierdzą iż w trakcie staży zawodowych uczą się bardzo dużo. Młodzi technolodzy uczą się budować ścianki z profili, uczą się czytać rysunki techniczne, wykonują zabudowę z płyt gipsowo – kartonowych. Ćwiczone są podstawowe umiejętności używania wiertarki, młotka, wkrętarki, poziomicy. Uczestnicy przyznali, że mogą liczyć na duże wsparcie niemieckich instruktorów nauki zawodu.

Podobnie dużo uczą się młodzi stażyści na kuchni gdzie uczą się piec pieczywo, przygotowywać śniadania, obiady i kolacje. Każdy z nich ma dostęp do nowoczesnej kuchni gdzie szczegółowe instrukcje wydaje instruktor praktycznej nauki zawodu. W kuchni młodzież uczy się także dbać o czystość i porządek.

Oprócz udanej realizacji programu merytorycznego młodzież bierze udział także w realizacji programu kulturowego. Program realizowany w czasie wolnym ma na celu zapoznać młodzież z tradycją i historią niemiecką dlatego też uczestnicy brali udział m.in. w wyjeździe kulturoznawczym do Berlina. Ponadto, w godzinach popołudniowych młodzież była na kręgielni i lokalnej strzelnicy, zwiedziła Frankfurt nad Odrą, spędziła czas na wspólnym grillu.

Obie grupy z ZWK OHP są oceniane na poziomie 2-3, gdzie ocena 1 jest najlepszą a 6 najgorszą. Wysoki poziom staży zawodowych, które zakończą się dla grupy z OSiW Stargard i HP Wałcz, to także zasługa obecnych na miejscu opiekunów młodzieży: p. Artura Kwaśnika oraz p. Mirosława Prusa. Na miejscu naszych stażystów wspiera Michał Ritter.