Mała praca w drewnie – wielka przygoda i piękny efekt

621

 

„Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”

W dniu 29.10.2019 r. odbyło się w OSiW Barlinek spotkanie podsumowujące projekt „Mała praca w drewnie – wielka przygoda i piękny efekt”. W spotkaniu brała udział młodzież i kadra ośrodka. W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Barlinku w dniach 21.10.-25.10.2019 roku gościliśmy grupę młodzieży wraz z opiekunami z Internationaler Bund  (IB) z Frankfurtu nad Odrą w Niemczech. Spotkanie to, odbyło się w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży PNWM, organizacji, która wspiera kontakty młodych ludzi z Polski i Niemiec. Realizowanemu projektowi przyświecała idea rozwijania umiejętności manualnych, estetyki oraz kreatywnego myślenia. Program był bardzo bogaty i urozmaicony.

Zapoznanie beneficjentów projektu odbyło się pierwszego dnia, kiedy po powitaniu młodzieży z Niemiec i omówieniu szczegółowego programu odbyły się zajęcia integrujące, w tym wycieczka szlakiem turystycznym Barlinka oraz zawody bowlingowe w kręgielni. Kolejnego dnia, odbył się zajęcia sportowe na kortach tenisowych. Po południu udaliśmy się do pobliskich Przelewic, tam w towarzystwie przewodnika zwiedzaliśmy Ogród Dendrologiczny. Przyroda ukazała przy ścieżkach i alejkach przepiękne jesienne krajobrazy. Zebrane w ogrodzie wyjątkowo unikatowe okazy świata flory, architektura pałacu czy pawilonu ogrodu japońskiego dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Dzień zakończyliśmy warsztatami sztuki użytkowej z użyciem drewna w pracowni stolarskiej.

Środowy poranek rozpoczęliśmy w warsztatach stolarskich Ośrodka, gdzie pod okiem stolarza Waldemara Osóbki oraz instruktora Ryszarda Płotkowskiego zbudowaliśmy budki lęgowe dla ptaków, zawieszone przez młodzież na drzewach, oraz ręcznie wykonane ozdoby z drewna. We czwartek wzięliśmy udział w zajęciach zorganizowanych przez Nadleśnictwo Barlinek należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Wizyta w moczydelskich lasach rozpoczęła się od zwiedzania szkółki leśnej, poznania specyfiki jej produkcji oraz nauki rozpoznawania sadzonek, owoców i nasion. Następnie pod przewodnictwem naszego opiekuna Pani Karoliny udaliśmy się na spacer, podczas którego poszerzaliśmy wiedzę leśną w niezwykle uroczej Puszczy Barlineckiej. W kolejnym dniu projektu uczestnicy wzięli udział w warsztatach decupage, wystawie własnoręcznie wykonanych prac z drewna oraz spotkaniu przy ognisku.

Przez 5 dni projektu podczas wspólnej pracy, wyjść, zabaw i spędzania wolnego czasu pomiędzy młodzieżą polską i niemiecką nawiązywały się nowe przyjaźnie. Zdobywano nowe kompetencje językowe, umiejętności pracy w międzynarodowej grupie, kształtowanie wzajemnej tolerancji i szacunku. Przed pożegnaniem gości z Niemiec wspólnie omówiono zrealizowane cele oraz plany współpracy na przyszłość, umożliwiające obu grupom doświadczenia wymiany zarówno w roli gościa jak i gospodarza.