Małe cuda ze stolarni

626

W dniach 17 – 21 września 2018 r. w Ośrodku Kształcenia i Wychowania w Rowie i Trzcińsku Zdroju odbył się projekt „Sztuka zaklęta w drewnie”. W projekcie brała udział młodzież i wychowawcy z Rowu oraz młodzież z opiekunami z Frankfurtu nad Odrą z organizacji International Bund Berlin – Brandenburg gGmbH Betrieb Brandenburg Sudost (Niemcy) oraz uczestnicy z Białorusi z organizacji „Razem do sukcesu” z Brześcia. Projekt podejmował temat pracy z drewnem w stolarni, jego obróbki i tworzenia przedmiotów codziennego użytku.

Wspólne spotkanie przeznaczone było dla młodzieży kształcącej się w zawodzie stolarz i nie tylko. Program tego spotkania był tak ułożony, że każdy mógł odnaleźć coś ciekawego dla siebie. Młodzież miała okazję spotkać się w warsztacie stolarskim gdzie wykonywała małą architekturę ogrodową z drewna, uczyła się jak pracować i obrabiać elementy drewniane, zdobywała umiejętności wytwarzania produktów z surowców ekologicznych. Przygotowano kilka budek lęgowych, donice do kwiatów, świderki ogrodowe. Pod okiem polskiego instruktora nauki zawodu dekorowano drewno oraz uczono jak łączyć elementy drewniane.

Oprócz zajęć w stolarni był także czas na zwiedzanie i poznanie ciekawych miejsc na pograniczu polsko – niemieckim. Młodzież wraz z opiekunami miała okazję zobaczyć krzywy las pod Gryfinem jako ciekawostkę przyrodniczą. Uczestnicy zwiedzali także Trzcińsko Zdrój i brali udział w warsztatach. Przewidziano także wyjazd Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień na zwiedzanie bunkrów. Polacy, Niemcy i Białorusini mieli także przyjemność gościć w parku linowym oraz zobaczyć Szczecin na wycieczce kulturoznawczej. Młodzież mogła także aktywnie spędzić czas podczas wspólnej gry w siatkówkę.

Czas spędzony w Rowie minął bardzo szybko dzięki bogatemu programowi oraz dużemu zaangażowaniu instruktorów, wychowawców i młodzieży. Spotkanie to było bardzo pouczające szczególnie dla uczestników kształcących się w zawodzie stolarz.

Projekt był finansowany przez Program Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.