Młodzi ekolodzy we Włoszech

794

Wczoraj w Hufcu Pracy w Wałczu odbyło się podsumowanie wymiany młodzieżowej projektu z programu Erasmus+. Uczestnicy z Hufca Pracy 16-6 Wałcz oraz Hufca Pracy 16-8 Koszalin w dniach od 5 do 13 sierpnia 2019 r. brali udział w Międzynarodowym projekcie pt.”Eco Youth Empoverment”, który realizowany był w Polpenazze del Garda we Włoszech. W projekcie prócz młodzieży z polski byli również reprezentanci młodzieży z Hiszpanii, Grecji i Włoch. Opiekunami młodzieży były Monika Nnaka oraz Natalia Mochort.

Projekt był związany z problemem recyklingu międzynarodowego. Uczestnicy z każdego kraju mieli za zadanie przedstawić, jak w danym kraju segreguje się śmieci.

W pierwszy dzień przed głównymi zajęciami uczestnicy projektu zapoznali się poprzez wspólną zabawę z imionami oraz przedstawieniu się. Kolejne dni poświęcone były omówieniu zadań ekologii i problemu z zagospodarowaniem odpadów. Każdy kraj miał swój dzień tzw. „Workshop” z tematem do omówienia i przeprowadzeniu zajęć. Polska grupa omawiała problem głodu na świecie, między innymi poruszyła problem marnowania żywności. Zagadnienia związane z recyklingiem, zmianą klimatu były omawiane w grupach mieszanych, gdzie przedstawiano krótkie scenki rodzajowe i malowano plakaty, oraz te same problemy recyklingu i gospodarowania odpadami przedstawiono lokalnej społeczności Polpenazze del Garda.

Oprócz zajęć młodzież z Wałcza i Koszalina poza zajęciami chodziła nad jezioro Lago Del Garda gdzie podziwiała piękne widoki. Oprócz tego był wyjazd i przeprawa promem na znaną włoską wyspę Sirmone del Garda. Na wyspie młodzież zwiedziła zamek, ogrody i ruiny groty. W czasie wolnym od zajęć uczestnicy miło spędzali czas na plaży.

Dodatkową atrakcją były wieczory narodowe organizowane przez dane kraje. Wieczory te przedstawiały kulturę każdego kraju, a w szczególności tańce narodowe i jedzenie. Polska młodzież przedstawiła swoje ulubione dania w postaci kopytek oraz wykonała taniec Polonez.

Czas w projekcie szybko minął a uczestnicy zabrali do domu wiedzę, doświadczenie oraz  niezapomniane wrażenia. Na pewno to nie ostatnia wymiana organizowana przez obie organizacje i kolejne wspólne inicjatywy są już planowane.