Na imprezie u Burmistrza Berlina

483

W dniu 10.06.2019 r. w Hufcu Pracy w Szczecinie odbyło się podsumowanie projektu „Berliner Hoffest”. Spotkanie poświęcone było projektowi, który zrealizowano w dniach 1 – 7.06.2019 r. we Frankfurcie nad Odrą. W projekcie brała udział młodzież z Hufca Pracy ze Szczecina oraz Hufca Pracy w Policach. Ze strony niemieckiej w projekcie uczestniczyła młodzież z Internationaler Bund z Frankfurtu nad Odrą.

Celem projektu była nauka prowadzenia gastronomii, warsztaty w zawodzie kelnera oraz obsługi gości podczas imprez masowych dla VIP-ów. Projekt przeznaczony był dla młodzieży uczącej się w zawodzie kucharz, kelner, pracownik gastronomii i barman.

Podczas pobytu we Frankfurcie nad Odrą młodzi Polacy i Niemcy uczyli się gotować w kuchni ośrodka. Podczas wspólnej pracy, przygotowywano wspólne posiłki kuchni polskiej, niemieckiej a także europejskiej. Uczono się także podstaw serwisu w jadalni – zasad serwowania i obsługi klienta, florystyki i wzorowego układu stołów. Pracowano w zespołach dzieląc się zadaniami i obowiązkami. Dzięki współpracy w mieszanych zespołach młodzież uczyła się języka polskiego i niemieckiego.

Głównym wydarzeniem projektu, w którym brała udział młodzież było coroczne przyjęcie u Burmistrza Berlina w Ratuszu. Na spotkanie zostało zaproszonych wielu gości z całych Niemiec. Uczestnicy projektu pełnili tam rolę obsługi cateringowej i serwisu gości. Młodzież była zadowolona z udziału w tym ważnym wydarzeniu w Berlinie, podczas którego mogła sprawdzić własne umiejętności i nauczyć się czegoś nowego. Młodzież z Polski i Niemiec nauczyła się zasad savoir – vivre i współpracy w środowisku międzynarodowym. Każdy z uczestników projektu otrzymał elegancką odzież roboczą i drobne pamiątki z tego wydarzenia.

Oprócz nauki i przygotowań do imprezy w Berlinie, uczestnicy cieszyli się również zwiedzaniem Frankfurtu i zabytkowego klasztoru cystersów w Neuzelle. Młodzież odwiedziła także . Ale najważniejsza była wycieczka do Berlina. Oprócz wielu zabytków ogromne wrażenie wywarł na młodzieży rejs statkiem po siedmiu jeziorach – od Wansee do Poczdamu. Był także czas na wspólny grill, liczne zabawy i gry.

Na zakończenie młodzież i opiekunowie, kierownictwo i pracownicy IB bardzo pozytywnie podsumowali projekt.

Z pewnością kolejne zaplanowane wymiany młodzieży również będą udane i satysfakcjonujące dla uczestników i kadry. Projekt był współfinansowany przez program Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.