Na imprezie u Burmistrza Berlina

994

W dniach 1 – 6 lipca 2018 r. odbył się projekt „Berliner Hoffest – junge Gastronomen aus Deutschland un polen bei einer VIP Veranstaltung. Deutsch – polnischer Jugendaustasch”, w którym brała udział młodzież z Hufca Pracy ze Szczecina-Dąbia oraz Internationaler Bund z Frankfurtu nad Odrą.

Tematem spotkania była wspólna nauka gastronomii, warsztaty w zawodzie kelner oraz nauka obsługi gości podczas imprez masowych dla VIP. Projekt  przeznaczony był dla młodzieży uczącej się w zawodzie kucharz, kelner, pracownik gastronomii, barman.

Podczas pobytu w Frankfurcie nad Odrą młodzi Polacy i Niemcy uczyli się zawodu w kuchni ośrodka. Podczas wspólnej pracy, przygotowywano wspólne posiłki kuchni polskiej, niemieckiej a także europejskiej. Uczono się także podstaw serwisu w jadalni – zasad serwowania i obsługi klienta, pracy z tacą. Pracowano w zespołach polsko-niemieckich dzieląc się zadaniami i obowiązkami. Dzięki współpracy w mieszanych zespołach młodzież uczyła się języka polskiego i niemieckiego.

Głównym wydarzeniem projektu, w którym brała udział młodzież było coroczne przyjęcie u Burmistrza Berlina w ratuszu, na które zostało zaproszone wielu gości ze stolicy Niemiec. Uczestnicy projektu pełnili tam rolę obsługi cateringowej i serwisu gości. Młodzież była zadowolona z udziału w tym ważnym wydarzeniu w Berlinie, podczas którego mogła sprawdzić się i nauczyć się czegoś nowego. Młodzież z Polski i Niemiec nauczyła się zasad savoir – vivre i współpracy w środowisku międzynarodowym. Każdy z uczestników projektu otrzymał elegancką odzież roboczą.

Oprócz nauki i przygotowań do imprezy w Berlinie uczestnicy cieszyli się innymi atrakcjami, takimi jak zajęcia integracyjne w parku linowym, rejs statkiem po Odrze, turniej tenisa stołowego. Był także czas na wspólny grill, liczne zabawy i gry.

Na zakończenie młodzież oraz opiekunowie podsumowali projekt i zaplanowali kolejne spotkania. Z pewnością kolejne zaplanowane wymiany młodzieży również będą udane i satysfakcjonujące dla uczestników i kadry. Projekt był współfinansowany przez program Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.