Narodowe Święto Niepodległości w Wałczu

674

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada jest upamiętnieniem odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Przez 123 lata Polski nie było na mapie świata.

Dnia 8 listopada 2019 roku uczestnicy Hufca Pracy 16-6 i uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu, Święto Niepodległości rozpoczęli biegiem niepodległościowym. Uczestnicy wystartowali z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wałczu. Celem tego biegu było upamiętnienie 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz wzmocnienie wiedzy, tożsamości narodowej.

W dniu 11 listopada 2019 roku w Wałczu odbyły się główne obchody odzyskania niepodległości przez Polskę. W samo południe mieszkańcy miasta, Garnizonowa Kompania Wojska Polskiego, harcerze, orkiestra dęta, grupy reprezentujące instytucje, stowarzyszenia i szkoły ze swoimi sztandarami wspólnie zaśpiewali najważniejszą polską pieśń, Mazurek Dąbrowskiego! Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, wszyscy zebrani  udali się do Kościoła Św. Mikołaja. Msza święta była w intencji Naszej Ojczyzny. Proboszcz Antoni Badura w pięknych słowach przytaczał czym jest wolność i jak bardzo musimy o nią dbać i dziękować Bogu.

Po ceremonii kościelnej, wszyscy zebrani przemaszerowali ulicami Wałcza docierając przed Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na miejscu starosta Bogdan Wankiewicz po krótkim przemówieniu o wątku historycznym,  przywitał zgromadzonych gości: Posła na Sejm RP Pawła Suskiego, burmistrza Macieja Żebrowskiego, przedstawicieli samorządów i instytucji z całego powiatu. Następnie żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej oddali salwę honorową, ku czci poległych, w celu upamiętnienia tego wielkiego wydarzenia. Delegacje złożyły symboliczne wiązanki i wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obchody odzyskania niepodległości w tym dniu, były najlepszą lekcją historii dla młodych ludzi, którzy w sposób wyjątkowy z wielką powagą