Odbyli staż zawodowy i zdobyli kompetencje

758

W dniu 3.06.2019 r. podsumowano wyjazd 8 osobowej grupy młodzieży ze szczecineckiego Hufca Pracy na dwutygodniowy staż we Frankfurcie nad Odrą, który odbywał się w e.V. Bauindustrieverbandes Berlin-Brandenburg e.V. Nasi uczestnicy w okresie od 20.05.2019 r. do 31 maja 2019 r. brali udział w projekcie „Z dobrym zawodem w dobrą przyszłość”.

Celem projektu było podniesienie kwalifikacji zawodowych uczestników, zwiększenie ich mobilności na rynku pracy, a także podniesienie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim. Realizacji celów sprzyjały bardzo dobre warunki zapewnione nam przez partnera projektu. W kuchni wyposażonej w nowoczesny sprzęt młodzież pod okiem fachowca Pana Egona Richtera uczyła się nie tylko podstaw gotowania, ale poznała dania kuchni niemieckiej i brandenburskiej oraz przyrządzała bardzo wykwintne potrawy (mięsa, zupy, desery oraz przystawki). Nauczyła się stosować różne techniki i metody obróbki żywności, korzystać z profesjonalnego, nowoczesnego sprzętu, piec pieczywo z różnych ziaren.

Szczególnie dużo uwagi poświęcono zasadom zachowania higieny w pracy oraz zastosowaniu ziół w kuchni. Podczas stażu młodzież zdobyła również doświadczenie w zakresie współpracy w zespole międzynarodowym. Bardzo wymagający, a jednocześnie przyjazny nam instruktor, miał świetny kontakt z naszą młodzieżą. Każdego dnia po zajęciach praktycznych prowadził zajęcia językowe i teoretyczne o kuchniach świata, a także sprawdzał poziom przyswojonej wiedzy z zakresu słownictwa gastronomicznego w języku niemieckim, francuskim i angielskim. Natomiast o bogaty program kulturowy zadbał koordynator grupy z ramienia BFW Pan Michael Ritter.

Uczestnicy zwiedzili Frankfurt nad Odrą i Berlin, gdzie poznali najciekawsze zabytki tych miast. W Berlinie duże zainteresowanie uczestników wzbudziła wizyta w Muzeum Figur Woskowych Madame Toussauds, gdzie mogli oglądać rzeźby znanych artystów, polityków czy sportowców. Duże wrażenie zrobiło też AquaDOM & SEA LIFE – największe akwarium w Berlinie. Wspaniałym doświadczeniem dla uczestników projektu był jednodniowy wyjazd do Tropical Island – tropikalnej wyspy pod dużym namiotem, gdzie przez wiele godzin młodzież korzystała z dostępnych tam atrakcji i basenów. W wolnym czasie młodzież miała możliwość wyjścia na kręgielnię, jak również zobaczyć park dzikich zwierząt. Nie odbyło się też bez wspólnego grillowania. Chętni korzystali także z siłowni, bilarda, grali w tenisa i w piłkę siatkową.

Dużo emocji przysporzył uczestnikom egzamin końcowy weryfikujący nabytą wiedzę. Warto podkreślić, że umiejętności naszej młodzieży zostały ocenione bardzo wysoko. Podczas uroczystego zakończenia wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzające czas trwania stażu oraz zakres nabytych kompetencji. Umiejętności zawodowe oraz kompetencje językowo-kulturowe nabyte podczas trwania projektu zwiększą atrakcyjność młodych ludzi na rynku pracy, a wraz z otrzymanym certyfikatem będą dla nich przepustką do kariery zawodowej.