Rękodzieło w Mielenku Drawskim

840

 

„Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”

W dniu 16.09.2019 r. w OSiW Mielenko Drawskie odbyło się podsumowanie projektu „Okno na ekologię”. W podsumowaniu projektu wzięła udział kadra ośrodka i uczestnicy projektu.  Wymiana młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mielenku Drawskim ze szkołą Internationaler Bund ze Schwerina należy do tradycji Ośrodka ponieważ odbywa się już od 20 lat. W tym roku w dniach 9-13 września w OSiW OHP Mielenko Drawskie gościliśmy naszych przyjaciół z Internationaler Bund Schwerin pod opieką Johannesa Gosslinga. Opiekunem i pomysłodawcą planu projektu ze strony polskiej, była pani Adriana Kaczyńska, wychowawca OSiW OHP.

W tym roku chcieliśmy by młodzież poznała alternatywną drogę spędzania wolnego czasu, żywienia, wytworów pracy ludzkiej, rzemiosła użytkowego, która była im nieznana do tej pory. Okazuje się, że Eko – smaki na średniowiecznym zamku, stroje, ekologiczne place rozrywki, lody, farby, zapachy, zostały z entuzjazmem przyjęte przez młodych ludzi. Każdy mógł się osobiście przekonać o jakości wytworów, rzeczy, eko- smaków, próbując i testując, a także wytwarzając je samemu. Od jedzenia, przez ubrania, przedmioty codziennego użytku, do alternatywnych źródeł energii napędzających place zabaw i parki rozrywki. Młodzież była dumna z własnoręcznie zrobionych karmników, uszytych strojów, pomysłów wprawiania w ruch kolejek w parku rozrywki, czy wolnych źródeł czystej wody pitnej bądź tężni solankowych.

Podczas projektu odwiedziliśmy m.in.: źródła wody pitnej i tężnię solankowe w zabytkowym parku miejskim w Połczynie Zdroju, muzeum PGR Bolegorzyn, Agroturystykę „Ul”, muzeum 6D, zamek Johannitów, Eco park rozrywki, jezioro Drawskie a nawet obrotową kawiarnię na 11 piętrze i wiele innych miejsc, które fascynowały i zachwycały uczestników. W czasie pożegnania obdarowaliśmy się wzajemnie małymi podarunkami, które stanowiły pamiątkę naszego spotkania. Jesteśmy bogatsi o doświadczenia, z bagażem wrażeń i samych pozytywnych wspomnień. Wszyscy jesteśmy zadowoleni, iż mogliśmy spędzić tak wspaniały czas dzięki realizacji projektu. Teraz oczekujemy na kolejne spotkanie z naszymi przyjaciółmi z Niemiec.

Uczniowie przez 5 dni, zdołali się ze sobą zintegrować, wzajemnie uczyli się od siebie obyczajów oraz słów w języku sąsiada. Wszyscy uczestnicy deklarują utrzymywanie kontaktów poprzez portale społecznościowe ze swoimi rówieśnikami z Niemiec. Spotkanie to było wspaniałą przygodą i formą edukacji. Wszyscy zgodnie twierdzą, iż nie mogą się doczekać kolejnego spotkania za rok. Projekty tego typu pomagają zdobyć umiejętność porozumiewania się z innymi ludźmi w obcym kraju, radzenia sobie w różnych sytuacjach.