Rzemiosło i tradycja

496

W dniach 5-10 maja 2019 roku, siedmioosobowa grupa z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mielenku Drawskim brała udział w wymianie młodzieży w Schwerinie – stolicy Meklemburgii Pomorza Przedniego, w ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) pod hasłem „Rzemiosło i tradycja”. Tygodniowy pobyt obfitował w różnorodne zajęcia łączące młodzież i rozwijające ich wspólne zainteresowania.

Wspólnym mianownikiem wymiany były różnorakie warsztaty rzemiosła tradycyjnego, np. warsztaty wytwarzania ekologicznego sera, robienia sakiewek, zawieszek, praca w betonie, rzeźba w kamieniu, a także zgłębianie historii regionu Meklemburgii Pomorza Przedniego.

Temat przewodni dał szansę młodzieży na poznanie historii i tradycji miasta. Podczas zwiedzania pięknego położonego na wyspie zamku poznała historię jego powstania i historię książąt panujących w Schwerinie. Młodzież zachwyciły legendy związane z zamkiem oraz jego malownicze ogrody, tarasy i wieżyczki.

Kolejny dzień także był pełen niespodzianek. Uczestnicy wyjechali na farmę, gdzie gospodarze żyją zgodnie z naturą, gdzie swoje zamiłowanie do ekologii wykorzystali przy ekologicznej hodowli kóz. Uczestnicy mieli możliwość poznać cały proces produkcji sera koziego, począwszy od dojenia kóz, a zakończywszy na skosztowaniu zapiekanki z kozim serem, pieczonej w tradycyjnym glinianym piecu. Było to nowe doświadczenie i zarazem smaczne.

Ostatniego dnia młodzież miała okazję zobaczyć archeologiczne stanowisko w Gross Raben. Przewodnik przybliżył im wiedzę o historii Słowian, którzy to osadzili się na tym terenie oraz założyli osadę na wyspie. Zwiedzono kilka budynków mieszkalnych, świątynię oraz twierdzę.

Ponadto młodzież brała udział warsztatach produkcji sakiewek oraz rzeźbieniu symboli w krzemieniu.

Nie było czasu na nudę, każda wolna chwila była przeznaczona na integrację młodzieży polskiej i niemieckiej. Wspólne gry i zabawy mobilizowały do współpracy, wzajemnej pomocy, chęci przebywania ze sobą. Wspólne chwile przy projektowaniu, wykonywaniu naczyń z betonu, zawieszek, „łapaczy snów” i wielu innych wspólnych działaniach, przyniosły wielkie zadowolenie, ale również żal, że ten owocny czas tak szybko upłynął.

Młodzież z obu stron nie może się doczekać ponownego spotkania, które już niebawem odbędzie się w Polsce.

Projekt był współfinansowany przez program Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.