Sąsiedzi spotkali się w Świnoujściu

535

„Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”

W dniach 7 – 8 listopada 2019 r. w Rejonowym Ośrodku Szkolenia Zawodowego w Świnoujściu odbyło się spotkanie kadry Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Szczecinie oraz Internationaler Bund Berlin – Brandenburg (Niemcy). W projekcie pt. „Sąsiedzi wymieniają doświadczenia. Spotkanie kadry ZWK OHP i IB Berlin – Brandenburg” brała udział kadra obu instytucji zaangażowana w realizację projektów międzynarodowych.  Spotkanie poświęcone było podsumowaniem współpracy obu instytucji w 2019 r. oraz nakreślenie planów współpracy na 2020 r.

Na początku wspólnego spotkania zaprezentowane zostały obie instytucje – ich misja, charakterystyka oraz cele. Pracownicy też przedstawili swoją codzienną pracę i zaangażowanie w realizowane projekty międzynarodowe. Później pracownicy obu instytucji prezentowali w prezentacjach multimedialnych wspólne pomysły, które udało się zrealizować w mijającym roku 2019. Wstępnie zaplanowano również projekty w 2020 r., które zostaną zrealizowane w ramach Programu Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz innych programów. Wspólnie zastanawiano się jak ulepszyć projekty, dyskutowano jak też wnieść nową jakość podczas realizacji wspólnych inicjatyw. Dyskutowano nad tematami i pomysłami przyszłych spotkań młodzieży polsko – niemieckiej.

Uzupełnieniem prac merytorycznych była wizyta w Forcie Anioła – muzeum prezentujące historię wojskowości z XIX i XX wieku. Uzupełnieniem pobytu w Świnoujściu była także wizyta na punkcie widokowym latarni morskiej, z której roztaczał się piękny widok na miasto, Morze Bałtyckie i rzekę Świnę. Latarnia w Świnoujściu jest najwyższa nad Morzem Bałtyckim oraz jedną z najwyższych na świecie.

Spotkania kadry było pierwszym spotkaniem kadry obu instytucji dzięki któremu możliwe będzie lepsze planowanie i realizacja projektów międzynarodowych dla młodzieży w przyszłości.

Projekt był finansowany przez Program Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.