Spotkali się w Świnoujściu i planowali swoją przyszłość

633

 

„Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”

W piątek, 18 października 2019 r. w Hufcu Pracy w Świnoujściu został podsumowany projekt „My w przyszłości”. W dniach 14-17 października w  ramach projektu finansowanego z programu  Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży Hufiec Pracy gościł w ośrodku OHP „Ewunia” w Świnoujściu młodzież z okolic Torgelow (Niemcy). Projekt miał na celu integrację polsko-niemiecką, ale przede wszystkim wprowadzenie młodzieży w tajniki różnych zawodów. Młodzież próbowała odnaleźć podczas projektu zawód, w którym mogłaby pracować i sprawdzić się w przyszłości.

Zaprosiliśmy naszych przyjaciół z Niemiec na „Fort Anioła”, gdzie poznali oni tajniki zawodu przewodnika i recepcjonisty. Mieli okazję wysłuchać historii fortu, wzięli udział w ognisku integracyjnym, a rozmowom przy kawie nie było końca. Na zakończenie dnia udali się  do kręgielni gdzie mogli się zrelaksować i  bez myślenia o codziennych kłopotach oddać się zabawie. Ten dzień upłynął na budowaniu dobrych relacji i zwiększeniu integracji młodzieży.

W drugim dniu uczestnicy udali się do firmy  AKS gdzie pod opieką prezesa firmy  mogli  zapoznać się  z wieloma ciekawymi zawodami takimi jak (ślusarz, operator obrabiarek skrawających CNC). Jeden z naszych gości z Niemiec był tak pod wrażeniem firmy i tego co zobaczył, iż stwierdził, że: „przeprowadza się do Polski i chce pracować właśnie tutaj”.

W ramach integracji i edukacji odbywały się  warsztaty edukacyjne i socjoterapeutyczne prowadzone przez wspaniałego aktora i pedagoga z Teatru Polskiego w Szczecinie – Pana Marka Kościóka.  Codziennie odbywały się   spotkania integracyjne z udziałem uczestników  HP 16-14 w Świnoujściu i młodzieży z CJD Produktionsschule in Torgelow.  Na warsztatach prowadzący „tworzył” emocje, znikały bariery ale także i słabości uczestników, którzy z każda minutą otwierali się coraz bardziej na siebie jak i na powierzone im zadania. Dzięki tym warsztatom młodzież mogła nauczyć się jak panować nad emocjami, jak dobrze dopasować osobowość do kariery zawodowej.

W ostatnim dniu uczestnicy projektu PNWN „My w przyszłości” udali się do zaprzyjaźnionej pizzerii „Grota” gdzie mogli osobiście przekonać się na czym polega zawód pizzermana. Pod czujnym okiem pracowników mogli samodzielne wykonać dowolną pizzę a uśmiechom i żartom nie było końca. Smak zrobionej przez siebie pizzy był idealnym zakończeniem i podsumowaniem projektu.

Pod opieką wychowawców z Niemiec i Polski uczestnicy przeżyli ciekawą przygodę i mieli okazję szkolenia się  w sposób dla nich innowacyjny. Integracja i wspólne dobre relacje były zaskakujące, żegnając się, młodzież obiecała sobie stały kontakt i w miarę możliwości  ponowne spotkanie na wiosnę. Jeden z gości z Niemiec stwierdził na koniec: „nigdy czegoś takiego wspaniałego nie przeżyłem”.

W trakcie projektu również wychowawcy nabrali przekonania i energii do tworzenia i realizowania takich przedsięwzięć jak projekt PNWN „My w przyszłości” i już teraz są pewni, że chcą by odbyły się jego kolejne edycje.