Spotkanie ogrodników w Łobzie

675

 

„Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”

W dniach 23.09. – 27.09.2019 r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Łobzie, w ramach projektu „Uprawa ekologicznych rozsad” gościła młodzież z Frankfurtu nad Odrą. Wyczekiwani goście zostali miło przyjęci przez uczestników oraz kadrę naszej jednostki.

Uczestnicy zapoznali się z historią naszego miasta, dodatkowo podziwiając roślinność, która upiększa naszą miejscowość. Następnego dnia uczestnicy udali się na zakładowe ogrody, gdzie zapoznali się ze specyfiką pracy, wykonywaną przez naszych wychowanków. Wspólnie wykonywali przydzielone im zadania. Po ciężkiej pracy, uczestnicy projektu udali się do Stadniny Koni w Boninie, gdzie zostało dla nich zorganizowane ognisko oraz mieli możliwość jazdy konnej.

W środę odbył się dzień ziemniaka, którego głównym zadaniem było wykopanie jak największej ilości ziemniaków, uprawianych na praktykach w zawodzie ogrodnik. Wszyscy uczestnicy ochoczo zabrali się do pracy. Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani swoim wysiłkiem, uczestniczyli w ognisku oraz zorganizowanych zabawach: przeciąganie liny, skakanie w workach na czas, rzucanie ziemniakiem do celu, bieganie z ziemniakiem na łyżce oraz obieranie warzywa na czas. Uczestnicy projektu zostali obdarowani upominkami za udział w konkurencjach.

Następnego dnia wychowankowie wraz z gośćmi udali się na spływ kajakowy, szlakiem Jana Pawła II. Podczas spływu uczestnicy wzajemnie pomagali sobie pokonywać trudności na rzece. Dodatkowo mieli możliwość zapoznania się z naturą oraz roślinnością występującą w naszym rejonie.

W ostatni dzień projektu uczestnicy mieli za zadanie narysować, techniką dowolną uprawę ekologicznych rozsad. Wszyscy włożyli w prace wiele wysiłku, dzięki czemu najładniejsze rysunki zostały nagrodzone. Następnie rozpoczęło się podsumowanie projektu, gdzie wychowankowie wspólnie dyskutowali o atrakcjach przygotowanych w ramach wymiany, wyciągali wnioski i rozmawiali na temat  ekologii i dbania o środowisko naturalne.

Podczas pożegnania mimo smutku, widać było radość z nawiązania nowych znajomości. Całe przedsięwzięcie okazało się nie lada wyzwaniem, lecz przyniosło wiele oczekiwanych efektów. Nasi wychowankowie mieli możliwość zapoznania się z kulturą gości z Niemiec, nawiązali nowe kontakty oraz nauczyli się współpracy, integracji i zdrowej rywalizacji, mimo bariery językowej.