Wyjątkowa budka telefoniczna

283

Uczestnicy Hufca Pracy 16-5 w Szczecinie z zainteresowaniem odwiedzili budkę telefoniczną, która okazała się być nowatorskim i wyjątkowym projektem historycznym, który pojawił się przy Bramie Królewskiej.

Po wejściu do środka wystarczy wybrać  dowolny numer z zaproponowanej listy, podnieść  tradycyjną słuchawkę „na kablu” aby usłyszeć ciekawe historie związane z miastem gryfa.

Nietypowa instalacja zawiera  zbiór historii mieszkańców, często osobistych, emocjonalnych a nawet absurdalnych ,lecz zawsze prawdziwych. Do wyboru mamy ok.50 numerów telefonicznych zamieszczonych na załączonej liście wraz z interesującymi tytułami jak np. nr 53 449/Hamerem w zaświaty lub 81 384/Człowiek z blizną. Lektorami  są znani szczecińscy twórcy i aktorzy. Pomysłodawczynią projektu pod nazwą:  „UWAGA HISTORIA/alternatywna historia  Szczecina” jest szczecińska artystka Monika  Szpener.

Młodzież  z obszernej listy tytułów z danymi numerami  telefonów najbardziej  zainteresowały: 45 905/Seksterapia,63 709 /Młode Wilki mający bezpośrednie skojarzenie ze znanym i popularnym w Polsce filmem ze szczecińskimi akcentami,49 296/Porno po szczecińsku  i  54 622 Recepta na przygodę oraz 78 083,79 435 /Zboczeniec 1 i 2.Prowokacyjne tytuły okazały się w praktyce bardzo interesującymi i przede wszystkim prawdziwymi historiami mieszkańców Szczecina o zaskakującym finale i nietuzinkowym morale.

Wspólną refleksją wychowawców i młodzieży  z tej wizyty była myśl, że  w codziennym, zabieganym życiu warto jednak zatrzymać się chociaż na chwilę i posłuchać innych, bo ich historie mogą być naprawdę ciekawe i przybliżą nam historię miasta w którym żyjemy a której nie znajdziemy w żadnych podręcznikach.