Zaprzyjaźnili się z przyrodą

714

W dniach 12 – 16 czerwca 2018 r. odbył się projekt „Przyroda jak przygoda”, w którym brała udział młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mielenku Drawskim oraz Internationaler Bund z Schwerina. Tematem spotkania była edukacja ekologiczna, warsztaty z ogrodnictwa aktywność i wypoczynek na świeżym powietrzu oraz wyjazdy kulturoznawcze i przyrodnicze. Projekt był współfinansowany przez program Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Młodzież miała okazję do wspólnej pracy na terenie ośrodka w Mielenku Drawskim gdzie pracowała w stolarni nad rabatami i donicami kwiatowymi. Wielką atrakcją dla uczestników był wyjazd do ogrodów Hortulus w Dobrzycy gdzie podziwiano rzadkie gatunki roślin, drzew i kwiatów. Ciekawy był także wyjazd do Kołobrzegu gdzie podziwiano zabytki miasta a także odbyto rejs statkiem. Ponadto młodzież wyjechała do parku linowego do Czaplinka i zwiedzała zamek poznając historię Pomorza Zachodniego. Młodzież miała także okazję zawitać do gospodarstwa agroturystycznego gdzie główną atrakcją były konie.
Podczas projektu młodzież miała okazję do rekreacji na świeżym powietrzu. Dzięki temu każdy mógł docenić jak ważne jest czyste powietrze, czyste środowisko i wypoczynek na łonie natury. Niedoceniana na co dzień otaczająca nas przyroda odwdzięcza się niezapomnianymi wrażeniami. Ten kontakt z przyrodą poszerzył wiedzę uczestników w zakresie środowiska naturalnego. Nauczył także szacunku środowiska naturalnego.
W projekcie uczestnicy uczestniczyli w zajęciach, które łączyły się z wysiłkiem fizycznym, zabawą, nauką, komunikatywnością oraz zacieraniem bariery językowej i kulturowej. Komunikacja w projekcie przebiegała bardzo sprawnie, pomimo ograniczonej znajomości języka obcego. Okazało się, że uczestnicy potrafią się świetnie porozumieć, pracując zespołowo w grupie. Młodzież przekonała się, że wspólna praca, warsztaty i wypoczynek są najlepszymi narzędziami do zaprzyjaźnienia się z przyrodą.
Na zakończenie młodzież oraz opiekunowie zaplanowała wstępnie kolejne wymiany na przyszły rok. Współpraca między instytucjami ma długą tradycję. Warto podkreślić, że projekt realizowany z IB Schwerin był jedną z wielu realizowanych w ostatnich latach wspólnych inicjatyw. Z pewnością kolejne zaplanowane wymiany młodzieży również będą udane i satysfakcjonujące dla uczestników i kadry.