Niebawem wyjadą na staż zawodowy…

775

W HP Trzebiatów i OSiW Barlinku powoli kończy się przygotowanie do wyjazdu na staż zawodowy w projekcie „Z dobrym zawodem w dobrą przyszłość” realizowanego w ramach programu POWER na zasadach programu Erasmus+. Po przeprowadzonej rekrutacji wyłoniono kucharzy i cieśli, którzy wezmą udział w 2 – tygodniowych stażach zawodowych w Frankfurcie nad Odrą. Młodzież z Trzebiatowa kształci się w zawodzie cieśla zaś młodzież Barlinka kształci się w zawodzie kucharz. Uczestnicy projektu będą zdobywać doświadczenie zawodowe i kwalifikacje w Berufsförderungswerk e.V.  Bauindustrieverbandes Berlin-Brandenburg e.V., oddział Frankfurt nad Odrą. Pod okiem instruktorów nauki zawodu oraz polskich wychowawców młodzi stażyści będą mieć do dyspozycji nowoczesny ośrodek kształcenia i przygotowania zawodowego. To drugi projekt realizowany z niemieckim partnerem w przeciągu dwóch ostatnich lat.

Tuż przed wyjazdem zgodnie z założeniami projektu uczestnicy brali udział w przygotowaniu kulturowo – językowym z języka niemieckiego. Przygotowanie przed wyjazdem ma pomóc odnaleźć się za granicą gdyż dla większości uczestników jest to pierwszy wyjazd za granicę. Podczas zajęć nauczyli się fachowego słownictwa związanego ze swoim zawodem oraz w pigułce poznali obyczaje i kulturę Niemiec. W obu jednostkach odbyło się również przygotowanie pedagogiczne, które zintegrowało grupę, nauczyło rozwiązywać konflikty, radzić sobie w międzynarodowym środowisku. Młodzież dowiedziała się jak radzić sobie ze stresem oraz umiejętnie współpracować w grupie.

Młodzież oprócz bardzo bogatego programu merytorycznego w zawodzie kucharz i cieśla może liczyć na intensywny program kulturowy podczas czasu wolnego na miejscu. Młodzież spędzi czas na wycieczce do Berlina, zwiedzaniu Frankfurtu nad Odrą. Przewidziano także wyjście na strzelnicę i kręgielnie.

Projekt w pełni finansuje pobyt uczestników na miejscu, odzież roboczą, kieszonkowe, transport, ubezpieczenie, program kulturowy.

Wyjazd I grupy przewidziany jest w terminie 18.11.2018 – 01.12.2018.