Działania w ramach PNWM

1465

 

Kuchnia z trzech krajów

W dniach 6 – 10 listopada 2017 r. w Ośrodku Kształcenia i Wychowania w Rowie – Trzcińsko  Zdrój odbył się projekt „Trzy kraje – trzy kuchnie”. W projekcie brała udział młodzież i wychowawcy z Rowu, młodzież z opiekunami z Frankfurtu nad Odrą z organizacji International Bund Berlin – Brandenburg gGmbH Betrieb Brandenburg Sudost (Niemcy) a także Brzeskiego społecznego zjednoczenia kulturalno – sportowego „Razem do sukcesu” z Brześcia (Białoruś).

Projekt dotyczył tematyki kulinarnej i gastronomicznej. Młodzież miała okazję spotkać się w kuchni ośrodka gdzie wykonywała tradycyjne potrawy i posiłki kuchni polskiej, niemieckiej i białoruskiej, uczyła się jak pracować i uczyć od siebie nawzajem. Pod opieką pracowników kuchni ośrodka gotowano pyszne posiłki zachowując tradycję, zwyczaje  oraz używając naturalne składników.
Ponadto młodzież brała udział w wyjeździe integracyjnym do Chojny gdzie mogła poznać okazały kościół oraz najważniejsze zabytki miasta. W dalszej części dnia młodzież pojechała do Polsko – Niemieckiego Centrum Integracji w Krajniku. Kolejnego dnia młodzież odwiedziła  Szczecin gdzie oglądano eksponaty techniczne i motoryzacyjne Muzeum Techniki i Komunikacji. Na koniec młodzież zobaczyła papugarnię.
Czas spędzony w Rowie minął bardzo szybko dzięki bogatemu programowi oraz dużemu zaangażowaniu instruktorów, wychowawców i młodzieży. Spotkanie to było bardzo pouczające szczególnie dla uczestników kształcących się w zawodzie kucharz. Spotkanie pomogło także lepiej poznać tradycję i kulturę krajów uczestniczących w spotkaniu. Uczestnicy lepiej poznali także Polskę jej tradycję i historię.
Projekt był finansowany przez Program Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Kadra spotkała się w Nosowie

W dniach 9 – 10 listopada 2017 r. w Rejonowym Ośrodku Szkolenia Zawodowego w Nosowie odbyło się spotkanie kadry Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Szczecinie oraz Internationaler Bund Verbund Nord (Niemcy). Spotkanie poświęcone było podsumowaniu współpracy obu instytucji w 2017 r. oraz nakreślenie planów współpracy na 2018 r.

Uczestnicy projektu zakwaterowani byli w XIX wiecznym okazałym pałacu w Nosowie, otoczonym zabytkowym parkiem. W spotkaniu brali udział komendant ZWK OHP w Szczecinie – Tomasz Namieciński, dyrektor biura Dariusz Pisarski, kierownik zespołu programów europejskich i współpracy międzynarodowej Joanna Maciurzyńska, kierownicy Ośrodków Szkolenia i Wychowania – Ryszard Kubik z Mielenka Drawskiego, Wiesław Jaworski ze Stargardu i Halina Gałaj z Barlinka, a także wychowawczyni z OSiW Nosowo – Adriana Kaczyńska. Stronę niemiecką reprezentowali dyrektor IB Nord Ines Kühnel, kierownik regionu Westmecklenburg Astrid Brumme,  pracownik ds. rozwoju produktu Anja Förster, Lothar Wohlgethan kierownik warsztatów IB Schwerin i Johannes Gössling – koordynator wymian międzynarodowych.
Na początku wspólnego spotkania zaprezentowane zostały obie instytucje – ich misja, charakterystyka oraz cele. Później pracownicy obu instytucji przedstawiali w prezentacjach multimedialnych wspólne projekty, które udało się zrealizować w mijającym roku. Wstępnie zaplanowano również projekty w 2018 r., które zostaną zrealizowane w ramach Programu Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Dyskutowano nad tematami i pomysłami przyszłych spotkań młodzieży polsko – niemieckiej, a także nad efektami, jakie dają projekty.
Uzupełnieniem prac merytorycznych była wizyta w ogrodzie dendrologicznym w Dobrzycy, gdzie uczestnicy spotkania w jesiennej scenerii podziwiali uroki pięknych i rzadkich roślin, krzewów i drzew.
Spotkania kadry obu instytucji mają już długoletnią tradycję, dzięki której możliwe jest przygotowywanie ciekawych spotkań młodzieży z Polski z z Niemiec.
Projekt był współfinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Ekologiczna praca z drewnem

W dniach 23 – 27 października 2017 r. w Ośrodku Kształcenia i Wychowania w Rowie i Trzcińsku Zdroju odbył się projekt „Ekologia i drewno”. W projekcie brała udział młodzież i wychowawcy z Trzcińska Zdroju oraz młodzież z opiekunami z Frankfurtu nad Odrą z organizacji International Bund Berlin – Brandenburg gGmbH Betrieb Brandenburg Sudost (Niemcy).

Projekt obejmował tematykę ekologiczną i zagadnienia związane z ochroną przyrody. Młodzież miała okazję spotkać się w warsztacie stolarskim gdzie wykonywała małą architekturę ogrodową z drewna, uczyła się jak pracować i obrabiać elementy drewniane, zdobywała umiejętności wytwarzania produktów z surowców ekologicznych. Pod okiem niemieckiego i polskiego instruktora nauki zawodu dekorowano drewno oraz uczono jak łączyć elementy drewniane. Młodzież tworzyła także stroje i biżuterię ekologiczną z elementów drewnianych. Stworzono bardzo fantazyjne i ciekawe ubiory i ozdoby z produktów i surowców naturalnych.

Ponadto w Trzcińskim Centrum Kultury zorganizowano warsztaty dla uczestników projektu, gdzie uczestnicy z drewna, metalu i szkła wykonywali rękodzieła takie jak: pudełka, elementy drewniane, witraże. Młodzież mogła sprawdzić się w rękodziele i pracy manualnej.
Młodzież mogła także aktywnie spędzić czas podczas wspólnej gry w piłkę nożną. Dodatkową atrakcją dla uczestników była wizyta w stadninie koni gdzie młodzież wyruszyła bryczką na wycieczkę po okolicy.
Czas spędzony w Trzcińsku Zdroju minął bardzo szybko dzięki bogatemu programowi oraz dużemu zaangażowaniu instruktorów, wychowawców i młodzieży. Spotkanie to było bardzo pouczające szczególnie dla uczestników kształcących się w zawodzie stolarz.
Projekt był finansowany przez Program Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Czy historia nas łączy czy dzieli?

W dniach 19 – 22 września 2017 roku, w Hufcu Pracy w Świnoujściu odbył się projekt „Historia dzieli i łączy”. W projekcie brała udział młodzież i wychowawcy ze Świnoujścia oraz młodzież z opiekunami z CJD Insel Usedom z Zinnowitz (Niemcy). Projekt był okazją do podjęcia tematu wspólnej historii Polaków i Niemców.

Młodzież nocowała w Rejonowym Ośrodku Szkolenia Zawodowego w Nosowie, gdzie znajduje się piękny, zabytkowy budynek z bogatą przeszłością i historią. Młodzież poznawała burzliwe dzieje ziem Pomorza Zachodniego w XIX i XX wieku. Głównym punktem programu był wyjazd do zamku w Malborku, gdzie młodzież podziwiała okazałe budowle, oręż, zbroje, tradycje i zwyczaje. Ponadto projekt przewidywał warsztaty plastyczne o tematyce historycznej, rozmowy i dyskusje o historii, wspólne ognisko i integrację. Na koniec wymiany młodzież zwiedziła Świnoujście oraz zabytkowe budynki tego miasta.

Celem projektu było przekazanie wiedzy i lepsze zrozumienie historii Polaków i Niemców. Projekt pokazał, że historia obu narodów była piękna i wzniosła, ale nie zawsze łatwa. Historia Polaków i Niemców jest długa, w Malborku jest ona bardzo dobrze widoczna.
Projekt był okazją do podjęcia tematyki relacji polsko–niemieckich i wspólnej historii. Młodzież rozmawiała także o współczesnych relacjach Polaków i Niemców. Spotkanie młodych Niemców i Polaków była okazją do rozmowy o polskich i niemieckich stereotypach i uprzedzeniach.
Projekt był finansowany przez Program Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Z wizytą we Frankfurcie nad Odrą

W dniach od 03 do 08 lipca grupa młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP Rów Trzcińsko – Zdrój przebywała we Frankfurcie nad Odrą. Uczestnicy brali udział w projekcie pt. „Wszystko EKO – Alles BIO” współfinansowanym przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży. Projekt ten skierowany był do młodych ludzi z Polski i Niemiec i miał na celu promowanie zdrowej kuchni. W trakcie pobytu młodzież brała udział w zajęciach praktycznych, które odbywały się w kuchni niemieckiego partnera – Internationaler Bund.

Młodzi ludzie przygotowywali z produktów ekologicznych posiłki wegetariańskie i wegańskie. Wizyta we Frankfurcie to nie tylko praca na kuchni, ale również różnego rodzaju aktywności, które umilały nam pobyt w Niemczech. Jedną z nich był wyjazd do stolicy Niemiec Berlina, gdzie mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wystawie ogrodniczej, na której obejrzeliśmy prezentację ogrodów z całego świata. Widzieliśmy również Bramę Brandenburską, Reichstag i inne ciekawe miejsca. We Frankfurcie uczestniczyliśmy w rejsie statkiem po Odrze oraz mieliśmy możliwość sprawdzenia się na ściance wspinaczkowej.

Podsumowaniem naszego pobytu w Niemczech było wręczenie przez szefa kuchni certyfikatów dla uczestników projektu i wieczorne wspólne grillowanie przygotowanych wcześniej potraw. Pobyt w Niemczech był okazją do poznania rówieśników z kraju sąsiada, jak również nabycia nowych umiejętności gastronomicznych i językowych. Wszyscy zadowoleni wrócili z bagażem nowych doświadczeń, znajomości i pięknych wspomnień.

Młodzież z Mielenka Drawskiego z wizytą w Schwerinie

Wymiana młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mielenku Drawskim ze szkołą Internationaler Bund ze Schwerina należy do tradycji naszego Ośrodka ponieważ odbywa sięjuż od 20 lat. W tym roku 6 – osobowa grupa uczniów  pod opieką wychowawcy wyjechała do zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej w Schwerinie. Uczestnicy wymiany mieszkali razem z niemieckimi kolegami i koleżankami oraz brali udział w ciekawym programie pod tytułem ,,Nasze życie w portretach”.

Scenariusz przygotowany został przez niemieckich nauczycieli oraz wychowawców, m.in pana Lothara Wohlgethan. W Niemczech spędziliśmy 5 dni, od 29.05 do 02.06.2015r.  Efektem naszej pracy na warsztatachfotograficznych i malarskich jest  wiele ciekawych zdjęć, portretów oraz prac plastycznych. Uczestnictwo w zajęciach niemieckiej szkoły było również ciekawym przeżyciem, przede wszystkim dlatego, że mocno różniły się one od inicjatyw podejmowanych przez polskie placówki oświatowe. Jednak coś, co najlepiej się pamięta i najmilej wspomina, to pozaszkolne spotkania: wycieczki, pikniki, grille, czy wspólne zakupy. Jak najbardziej prawdziwe jest stwierdzenie, że wyjazdy takie jak ten uczą dyscypliny i samodzielności oraz działania na własną rękę. Pomagają zdobyć umiejętność porozumiewania się z innymi ludźmi w obcym kraju, radzenia sobie w różnych sytuacjach i różnych miejscach. Podczas wymiany mamy możliwość poznać kraj i historię naszych zachodnich sąsiadów, ale przede wszystkim poznać ludzi, ich zwyczaje, język oraz sposoby spędzania wolnego czasu.

Podczas pobytu w Schwerinie mieliśmy okazję zwiedzić zamek i otaczające go piękne ogrody, wjechać na wieżę telewizyjną skąd podziwialiśmy widoki na miasto i okolice, zwiedzić wystawę przedstawiającą dorobek kulturowy Niemiec  w galerii sztuki, odwiedzić Rostock oraz dzielnicę portową Warnemunde gdzie popłynęliśmy w godzinny rejs statkiem a w dzień dziecka mogliśmy przetestować swoje siły na ściance wspinaczkowej na Kinderfest. W siedzibie Internationaler Bund odbywaliśmy warsztaty fotograficzne i malarskie po których wspólnie przygotowywaliśmy posiłki dla 17 osób. Wieczorami wspólnie z naszymi niemieckimi przyjaciółmi spędzaliśmy czas nad jeziorem, grillowaliśmy, strzelaliśmy z łuku i graliśmy w piłkę nożną. Młodzież z OSiW Mielenko Drawskie postawiła sobie za cel nauczenie niemieckich kolegów podstawowych słów i zwrotów w języku polskim, co służyło procesowi integracji i przełamywało bariery językowe. Wychowankowie zawsze mogli liczyć na pomoc wychowawcy podczas porozumiewania się z niemieckimi kolegami.

Przyjaźnie zawarte podczas wizyty u niemieckich przyjaciół, pozostaną (jak deklarują uczniowie) przyjaźniami już na całe życie. W dzień wyjazdu do Polski nikt nie krył wzruszenia, bowiem młodzież przez niespełna tydzień zdążyła się ze sobą zaprzyjaźnić. W czasie pożegnania obdarowaliśmy się wzajemnie małymi podarunkami, które stanowiły pamiątkę naszego spotkania. Wróciliśmy bogatsi o doświadczenia, z bagażem wrażeń i samych pozytywnych wspomnień. Młodzież z OSiW Mielenko Drawskie wyszła z inicjatywą prowadzenia zajęć z j. niemieckiego w ramach zajęć dodatkowych z wychowawcą by przed kolejnym spotkaniem z uczniami z IB bariery językowe były już mniejsze. Wszyscy jesteśmy zadowoleni, iż mogliśmy spędzić tak wspaniały czas w Niemczech. Teraz oczekujemy na rewizytę naszych przyjaciół z Niemiec.

Zieleń to życie – międzynarodowy projekt realizowany w Mielenku Drawskim
W dniach 19 – 23 września uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mielenku Drawskim gościli  niemiecką grupę z Internationaler Bund ze Schwerina. Spotkanie  odbyło się w ramach międzynarodowego projektu ,,Zieleń to życie” dofinansowanego z programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, który zakładał integrację pomiędzy uczestnikami z Polski oraz Niemiec.
W tym zakresie zrealizowano z młodzieżą  ciekawy program ekologiczny. W  ramach zajęć między innymi omówiono zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, wykonano prace małej architektury ogrodniczej na warsztatach stolarskich oraz skomponowano ciekawe prace plastyczne o tematyce ekologicznej. Wielkim przeżyciem dla uczestników był także wyjazd do Kołobrzegu. Program wycieczki zakładał rejs statkiem po Bałtyku oraz zwiedzanie Muzeum Oręża Polskiego. Wymiana polsko-niemiecka to przede wszystkim wzajemne zbliżenie kulturowe, które pomogło wzbogacić doświadczenia i procesy socjalizacji młodzieży oraz wyjścia poza własne środowisko. Wzajemne  poznawanie się wzbudziło zaciekawienie i chęć rozwijania się w zakresie nowych umiejętności.
Dla uczestników projektu było to spotkanie budujące pod względem więzi interpersonalnych: młodzi ludzie, dość odlegli mentalnie, zyskali nowe przyjaźnie i wzbudzili w sobie chęć nauki języków obcych. Takie spotkania generalnie są bardzo stymulujące, a  ponadto pozostają po nich miłe wspomnienia oraz  chęć dalszej kontynuacji współpracy. Mamy nadzieję, że tak właśnie będzie w przypadku naszej wymiany polsko-niemieckiej. Cieszymy się, że udało się zrealizować projekt i jesteśmy przekonani, że dla obu stron był on znakomitą lekcją tolerancji i nauką akceptacji różnorodności kulturalnej narodów.

Wakacje przy siatce w OSiW OHP w Rowie – Trzcińsku

31 lipca zakończyła się tygodniowa, trójstronna wymiana młodzieży w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Rowie – Trzcińsku współfinansowana ze środków Polsko – Niemieckiej – Współpracy – Młodzieży. Była to już czwarta edycja programu edukacyjno – sportowego „Wakacje przy siatce”

 Jak co roku gościliśmy młodzież z Niemiec – Netzchaoten Müncheberg oraz z Brześcia – Stowarzyszenie o wymownej nazwie „Razem do sukcesu” Ww. grupy wraz z młodzieżą z naszego Ośrodka miały okazję do aktywnego tygodnia wakacji realizując bogaty program spotkania. Młodzież spędzała czas bardzo aktywnie uczestnicząc przede wszystkim w zajęciach sportowych. Oprócz gier typowo treningowych grupy uczestniczyły w dwóch turniejach piłki siatkowej. W sobotę na zaproszenie Gminnego Domu Kultury w Kozielicach turniej pod patronatem Wójta Pana Piotra Rybkowskiego wygrali Białorusini. Dzień później zaprzyjaźnione z nami od wielu lat Stowarzyszenie Piłki Siatkowej Myślibor Myślibórz było organizatorem turnieju par w piłce plażowej. Najlepiej z naszych ekip zagrała para z Białorusi – Aleksander oraz Paweł Makiej zajmując trzecie miejsce w Turnieju. Oprócz zajęć typowo siatkarskich uczestnicy wzięli udział w spływie kajakowym rzeką Myślą. Ciekawostką dostarczającego jak zwykle wielu emocji spływu był fakt, iż trasę zaplanowaną, wg organizatorów, na 5 godzin niektóre nasze pary pokonały w czasie 2,5 godziny. Dzień edukacyjny wypełniła grupie wycieczka do Poznania, zwiedzanie z przewodnikiem oraz późniejsze samodzielne pozwoliło poznać choć cząstkę atrakcji miasta.Tydzień minął w oka mgnieniu i niektórym żal było opuszczać Ośrodek. Wyjątkowo łaskawa była dla nas także pogoda, gdyż nie sprawdziły się wcześniejsze prognozy i każdy dzień witał nas pięknym słońcem. Następna okazja do wspólnego spotkania grup będzie miała miejsce za kilka miesięcy  na corocznym Turnieju Piłki Siatkowej w dniach 20-23 października.

Szczecin wczoraj i dziś…

W dniach 30.03.2016 – 02.04.2016 r. realizowany był w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Stargardzie projekt pt. „Stereotypy – fakty i mity”. W projekcie wzięła udział młodzież w wieku 15-18 lat z Polski i Niemiec. Do Polski przyjechało 18 młodych osób z Niemiec oraz 3 opiekunów.
Ze strony polskiej w projekcie wzięło udział 19 młodych osób oraz 2 opiekunów i tłumacz. Projekt realizowany był w ramach programu Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Spotkanie było pierwszym wspólnym przedsięwzięciem obu partnerów w ramach PNWM. ZWK OHP do współpracy zaprosiła organizację niemiecką Dokumentationszentrum Prora e.V. Młodzież z obu krajów miała okazję do poznania rówieśników z kraju sąsiada, do nawiązania nowych znajomości, złamania stereotypów, utrwalenia języka obcego. Do osiągnięcia zaplanowanych celów wykorzystano warsztaty, konkursy, prezentacje multimedialne, zabawy integracyjne oraz dyskusje i rozmowy o wspólnych wyobrażeniach na temat Polaków, Niemców, imigrantów.
W ramach projektu, w dniu 1 kwietnia 2016 r., młodzież biorąca udział w projekcie przyjechała do Szczecina na wycieczkę kulturoznawczą. Podczas wspólnego zwiedzania młodzież mogła obejrzeć schron przeciwatomowy z okresu II wojny światowej, który zrobił na młodzieży duże wrażenie. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć panoramę miasta z wieży Katedry p.w. Św. Jakuba. Dzięki temu mogli podziwiać wielkość miasta i ważne punkty na jego mapie z jednego z najwyższych punktów widokowych w Szczecinie. Później, Polacy i Niemcy mogli zobaczyć Zamek Książąt Pomorskich, gdzie wysłuchali krótkiej opowieści o dynastii Gryfitów rządzącej w przeszłości Pomorzem Zachodnim. Szczególne zainteresowanie gości z Niemiec wzbudził współczesny Szczecin, np. filharmonia. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiły także monumentalne Wały Chrobrego, najbardziej reprezentacyjne miejsce w Szczecinie. Po wspólnym obiedzie młodzi udali się z wizytą na Cmentarz Centralny, gdzie zostały odnalezione miejsca pamięci wielu słynnych przedwojennych niemieckich mieszkańców Szczecina, którzy przyczynili się do rozwoju miasta na przełomie XIX i XX w., (np. nadburmistrz miasta Hermann Haken). Była to historyczna podróż do przeszłości, która uzupełniła wiedzę młodzieży. Dla polskiej młodzieży pochodzącej z Stargardu była to okazja do lepszego poznania historii Szczecina i odkrycia pięknych miejsc w stolicy regionu.
Zwiedzanie Szczecina miało przybliżyć uczestnikom projektu niełatwą historię Szczecina głównie ostatnich 150 lat. Była to także okazja do wspólnego poznania historii obu narodów. Ponadto, Polacy i Niemcy zbliżyli się do siebie jako sąsiedzi poprzez wspólne spędzanie czasu oraz wspólną pracę i zabawę.
W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Barlinku w dniach 26.02.-28.02.2016 roku gościliśmy 7 – osobową grupę młodzieży wraz z opiekunami z Internationaler Bund  (IB) Schwerin w Niemczech. Spotkanie to, zostało współfinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Realizowanemu projektowi o nazwie „Zdrowo na sportowo” przyświecała idea integracji oraz wychowania i edukacji młodzieży w duchu kultury i sportu. Zapoznanie beneficjentów projektu odbyło się pierwszego dnia, kiedy po powitaniu zawodników z Niemiec i omówieniu szczegółowego programu odbyły się zajęcia integrujące, w tym rozgrywki mini turnieju w tenisie stołowym.
Kolejnego dnia w sobotę, o godzinie 9.00 rozpoczął się XXXVIII Wojewódzki Halowy Turniej Piłki Nożnej Młodzieży OHP w Dębnie CUP 2016. Do współzawodnictwa o Puchar Wojewódzkiego Komendanta Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Szczecinie przystąpiło 16 drużyn, w tym drużyna z Niemiec. Rozgrywki drużyn podzielonych na cztery grupy eliminacyjne odbywały się w ośmiominutowych meczach systemem „każdy z każdym”. Natomiast ćwierćfinały, półfinały i finały rozegrano systemem pucharowym. Po kilkugodzinnych zmaganiach wyłonili się zwycięzcy Turnieju – drużyna z OSiW OHP Rów- Trzcińsko-Zdrój. Zawody przebiegały w miłej atmosferze i według zasad fair play. Wszystkie drużyny biorące udział w Turnieju solidaryzowały się ze sobą w duchu sportowym, integrując się i nawiązując nowe przyjaźnie.
Pobyt zagranicznych gości zakończył się dzień po Turnieju. Podczas realizacji projektu pogłębiano kompetencje językowe, umiejętności pracy w międzynarodowej grupie oraz wzajemnej tolerancji i szacunku. Przed pożegnaniem gości z Niemiec wspólnie omówiono zrealizowane założenia oraz plany współpracy na przyszłość. Obie grupy chciałyby zdobyć doświadczenie zarówno w roli gościa, jak i gospodarza.

21 lutego drużyna siatkarska z OSiW OHP w Rowie – Trzcińsku Zdroju wzięła udział w I Młodzieżowym Turnieju Siatkówki organizowanym, przy wparciu PNWM, przez zaprzyjaźnioną z nami od kilku lat niemiecką organizację Netzchaoten Müncheberg.Lutowe wizyty w Münchebergu  mają charakter cykliczny jednakże w tym roku organizatorzy oprócz tradycyjnego Turnieju „open” zorganizowali niedzielną rywalizację dla młodszych (U20) amatorów siatkówki. Niestety nie udało zebrać się planowanej liczby drużyn i zamiast 12 wystąpiło tylko 6 ekip. Spotkania rozgrywano systemem „każdy z każdym” w trochę zmienionej od standardowej formule. Mecz trwał 20 min, 2 sety do 20 punktów przy czym drugi set kończył się niezależnie od wyniku w chwili upłynięcia regulaminowych 20 minut. Dodatkowym wymogiem był udział przynajmniej jednej dziewczyny w drużynie. Występ naszej ekipy można ocenić pozytywnie, gdyż zajęliśmy czwarte miejsce a do „pudła” zabrakło wygrania jednego seta. Finałowa rozgrywka to spotkanie gospodarzy Netzchaoten z ekipą KSC Ashani Spremberg. Gospodarze byli bardzo gościnni, gdyż bardzo łatwo oddali puchar za zwycięstwo ekipie Ashani przegrywając 0:2 w setach. Po siedmiogodzinnych zmaganiach organizatorzy nagrodzili uczestników pucharami (miejsca 1-3) oraz dyplomami i słodyczami.Spotkanie było okazją do ustalenia szczegółów i podpisania dwóch kolejnych wniosków na projekty planowane przez nasz OSiW w miesiącu lipcu oraz październiku. Oprócz Netzchaoten z naszego zaproszenia na obie wymiany jak zwykle skorzysta młodzież z Białorusi skupiona wokół Stowarzyszenia „Razem do sukcesu” z Brześcia.

2 sierpnia zakończył się tydzień pod znakiem siatkówki w OSiW Rów – Trzcińsko. W spotkaniu, współfinansowanym ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży,  oprócz uczestników z naszej jednostki uczestniczyła młodzież z Netzchaoten Müncheberg oraz Klubu Sportowego Sokół Brześć. Wspólne działania tych organizacji mają charakter cykliczny, gdyż młodzież spotyka się na nich już od trzech lat. Wstępny program spotkania wakacyjnego został wspólnie uzgodniony podczas październikowego Turnieju Siatkówki w Trzcińsku Zdroju. Znalazł się w nim spływ kajakowy, wyjazd do Wrocławia oraz wizyty u zaprzyjaźnionych z nami grup z Myślibora Myślibórz i Domu Kultury w Tetyniu na organizowane przez te organizacje turnieje siatkarskie. Pozytywnym czynnikiem naszego spotkania była słoneczna pogoda, która pozwoliła na realizację programu zgodnie z planem. Podczas tygodniowego pobytu grupy miały okazje poznać piękno okolicznej przyrody na spływie kajakowym rzeką Myślą oraz zorganizowanej przez Nadleśnictwo Mieszkowice wizycie w parku dendrologicznym. Dużym przeżyciem był wyjazd do Wrocławia – wycieczka szlakiem wrocławskich krasnali oraz wizyta w Panoramie Racławickiej. Ponadto dużą część spotkania wypełniała siatkówka – na boisku w naszym Ośrodku oraz na Turniejach organizowanych przez Gminę Kozielice w Tetyniu a także na plaży w Myśliborzu przez tutejszego Myślibora. Młodzież zgodnie stwierdziła, iż  nie było czasu na nudę a tydzień wspólny minął dla nich zbyt szybko. Pozytywną informacją może być fakt, iż wszystkie trzy grupy a także zaprzyjaźnione drużyny z Myśliborza oraz Tetynia spotkają się ponownie pod koniec października na Turnieju w Trzcińsku.

 

Przez tydzień Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Stargardzie Szczecińskim realizował trwający od 27 maja do 2 czerwca tygodniowy projekt wymiany młodzieży polsko-niemieckiej. W ramach programu  z Hagenov do Stargardu przyjechała grupa młodzieży  z organizacji Internacjonale Bund (IB).Koordynatorem ze strony polskiej był Wiesław Jaworski – kierownik Ośrodka OHP  ze strony niemieckiej Michael Hallmann – dyrektor IB Hagenow. Temat przewodni projektu to: „Ekologia terenów, tworzenie siedlisk zwierzyny leśnej”. W tym zakresie zrealizowano  z młodzieżą OHP ciekawy program ekologiczny. W  ramach zajęć m.in.: omówiono zagadnienia dotyczące ochrony środowiska oraz wykonano prace renowacyjno-porządkowe na terenie Morzyczyna i Grabowa. Młodzież odwiedziła stanicę leśną i wykonała prace konserwacyjne, a także posprzątała las. Uczestnicy otrzymali kolorowe worki– do czarnych wrzucano odpady, przeznaczone do utylizacji, natomiast do niebieskich takie elementy, które przydadzą się do dalszego wykorzystania, także twórczego np. kolorowe butelki, pudełka, kapsle plastikowe.  Z wybranych elementów, traktowanych przez społeczność jako śmieci, skomponowano ciekawe prace plastyczne o tematyce ekologicznej.Istotnym punktem naszego programu było przygotowanie potraw narodowych.  W czasie tej „kulinarnej zabawy” było dużo śmiechu, wzajemnej pomocy, ale też wymiany konkretnej wiedzy na temat kulinariów innych państw.Dużą atrakcją był wyjazd do Lapidarium Pamięci i Stadniny koni w Morzyczynie. Ciekawym wydarzeniem dla młodzieży, okazała się wycieczka szlakiem zabytków Stargardu oraz zwiedzanie Szczecina. W uczestnikach projektu wzbudziło to duże zainteresowanie.Zabawą integracyjną  z elementami „konkurencji sportowej” było wyjście do kręgielni „Rondo”. Gra zakończona remisem była  elementem, który pogodził grających zawodników. Projekt wymiany odniósł spodziewane i zakładane efekty. Wymiana polsko-niemiecka  to przede wszystkim wzajemne zbliżenie kulturowe, które pomogło wzbogacić doświadczenia i procesy socjalizacji młodzieży oraz wyjścia poza własne środowisko. Wzajemne  poznawanie się wzbudziło zaciekawienie i chęć rozwijania się w zakresie nowych umiejętności. Dal uczestników projektu było to spotkanie budujące pod względem więzi interpersonalnych: młodzie ludzie, dość odlegli mentalnie, zyskali nowe przyjaźnie i wzbudzili w sobie chęć nauki języków obcych.-Takie spotkania generalnie są bardzo stymulujące. Ponadto pozostają miłe wspomnienia   oraz  chęć dalszej kontynuacji współpracy. Mam nadzieję, że tak właśnie będzie w przypadku naszej wymiany polsko-niemieckiej- stwierdził Wiesław Jaworski. Projekt był współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży PNWM- DPJW działającej w ramach umowy międzynarodowej Polski i Niemiec.

 

Ekologia terenów, tworzenie siedlisk zwierzyny leśnej
Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie realizuje w dniach 27.05-02.06.2015 program PNWM pt. „Ekologia terenów, tworzenie siedlisk zwierzyny leśnej”. Dnia 30.05.2015 roku grupę odwiedziła Pani Anna Plewa Asystentka Zarządu Polsko-Niemieckiej Współpraca Młodzieży z Poczdamu i Pani Joanna Maciurzyńska – specjalista ds. projektów w ZWK OHP. Obie panie towarzyszyły grupie polsko-niemieckiej w działaniach projektowych. O godzinie 10 grupa wyruszyła do Morzyczyna, gdzie zostały przeprowadzone prace porządkowe na terenie poniemieckiego lapidarium. Młodzież zbierała odpadki do dwóch worków – czarnego ze śmieciami i niebieskiego z odpadkami, które następnie będzie można wykorzystać w tworzeniu prac plastycznych. Po wizycie w Lapidarium grupa przeszła się leśną ścieżką do pobliskiej stadniny koni, gdzie każdy miał okazję przejechać się konno pod opieką profesjonalnych instruktorów. Prawie wszyscy odważyli się dosiąść konia i odbyć krótką przejażdżkę.  Okazało się, że zarówno w polskiej, jak i niemieckiej grupie były osoby, które mają doświadczenie jeździeckie i bardzo dobrze radzą sobie w siodle. W stadninie zorganizowano grilla, po którym Pani Anna wyruszyła w drogę powrotną do Poczdamu, a młodzież udała się na morzyczyńską promenadę nad jeziorem Miedwie, gdzie w dalszym ciągu trwało zbieranie materiałów przydatnych na konkurs plastyczny. Wizyta okazała się być bardzo interesująca, Pani Anna rozmawiała z kadrą i z młodzieżą, mówiła też o nowych możliwościach, jakie daje PNWM. Po zajęciach na świeżym powietrzu młodzież wróciła do Ośrodka, gdzie część grupy zajęła się wspólnym przygotowywaniem podwieczorku w postaci rogalików, a reszta grupy rozpoczęła pracę nad swoimi ekologicznymi pracami plastycznymi.Projekt realizowany jest zgodnie z założeniami. Zarówno młodzież, jak i opiekunowie są zadowoleni z przebiegu spotkania, chwalą sobie zarówno organizację zajęć, jak i kuchnię w OSiW Stargard Szczeciński. Pomału nawiązują się międzynarodowe przyjaźnie, które będą pielęgnowane podczas kolejnych wspólnych przedsięwziąć ZWK OHP i IB.

 

Pokonać granice – spotkanie ze świadkami historii na Rugii

W dniach 17.-22.05.2015 ZWK OHP po raz piąty uczestniczyła w realizacji tygodnia spotkań w Sassnitz na Rugii. Promotorem projektu była Fundacja NEUE KULTUR/Centrum Dokumentacji Prora. Projekt otrzymał wsparcie z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (INTERREG IVA- Fundusz Małych Projektów w Regionie Pomerania) oraz z miasta Sassnitz. Młodzież z HP Szczecin-Dąbie wraz z opiekunami Panią Danutą Kowalczys i Joanną Maciurzyńską wzięła udział w projekcie „Pokonać granice”, podczas którego młodzież z Polski i Niemiec spotyka się ze świadkami historii, którzy pamiętają jeszcze czasy II Wojny Światowej. Świadkowie historii udzielali młodzieży wywiadów na temat życia pracowników przymusowych na terenie wyspy Rugia. Młodzi ludzie sami formułowali pytania i z pomocą pedagogów medialnych nagrywali wywiady na profesjonalnym sprzęcie filmowym. Podczas projektu odbywały się też warsztaty artystyczne, gdzie za pomocą prac plastycznych i zdjęć młodzi Polacy i Niemcy przedstawiali swoje wyobrażenia na temat głodu, zniewolenia, strachu, ale także jedności, radości, czy nadziei. Zwieńczeniem tygodnia pracy była wystawa prac plastycznych i zdjęć, a także projekcja filmu powstałego podczas tygodnia spotkań. Poza spotkaniami z byłymi pracownikami przymusowymi młodzież spędzała czas w aktywny sposób. Każdego dnia odbywały się spacery nadmorskie, mecze w ping-ponga, czy wycieczka do parku linowego.

 

Ostatniego dnia projektu młodzież i świadkowie historii zostali zaproszeni na oficjalne spotkanie z burmistrzem Sassnitz Panem Diterem Holtzem. W piątkowej gazecie lokalnej ukazał się artykuł ze spotkania u burmistrza.
Dzięki projektowi znacząco wzrosła wiedza młodzieży na temat historii, podnieśli oni swoje umiejętności językowe, zapoznali rówieśników z kraju sąsiada, dzięki czemu zostały przełamane stereotypy. Również poprzez udział w projekcie młodzież nauczyła się słuchać ludzi starszych, poczuła się odpowiedzialna za zachowanie w pamięci ich wspomnień.
Przedsięwzięcie było prawdziwą żywą lekcją historii i patriotyzmu. Młodzież z obu krajów z powagą i uwagą podeszła do zadań. Świadkowie historii, często osoby w wieku blisko 90 lat, a nawet starsze (p. Janina Hain – 92 lata) nie ukrywali radości, jaką niosło im przebywanie z młodymi ludźmi, tak Polakami, jak i Niemcami. Młodzież obu krajów dzieliła bariera językowa, która jednak szybko uległa przełamaniu, zwłaszcza podczas grania w tenisa stołowego, wspólnego grillowania, czy pracowania nad materiałem filmowym i artystycznym.
Wszyscy uczestnicy z żalem opuszczali nowych przyjaciół i wyspę, z nadzieją na spotkanie w przyszłym roku.

Młodzież z Mielenka Drawskiego z wizytą w Schwerinie

Wymiana młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mielenku Drawskim z młodzieżą skupioną przy  Internationaler Bund ze Schwerina należy do tradycji naszego Ośrodka, ponieważ odbywa się już od 20 lat. W tym roku 6 – osobowa grupa uczniów pod opieką wychowawcy wyjechała do zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej w Schwerinie. Uczestnicy wymiany mieszkali razem z niemieckimi kolegami i koleżankami oraz brali udział w ciekawym programie pod tytułem ,,Wspólnie pracujemy z drewnem”.

Scenariusz przygotowany został przez niemieckich nauczycieli, pana Lothara Wohlgethan oraz panią Christin Lischka. W Niemczech spędziliśmy 5 dni, od 04.05 do 08.05.2015r. Efektem naszej pracy na warsztatach stolarskich jest ciekawa gra sportowa, w którą należy bawić się na świeżym powietrzu oraz drewniane grzybki, które zaprezentowaliśmy 06 maja. Uczestnictwo w zajęciach niemieckiej szkoły było również ciekawym przeżyciem, przede wszystkim dlatego, że mocno różniły się one od inicjatyw podejmowanych przez polskie placówki oświatowe. Jednak coś, co najlepiej się pamięta i najmilej wspomina, to pozaszkolne spotkania: wycieczki, pikniki, grille, czy wspólne zakupy. Jak najbardziej prawdziwe jest stwierdzenie, że wyjazdy takie jak ten uczą dyscypliny i samodzielności oraz działania na własną rękę. Pomagają zdobyć umiejętność porozumiewania się z innymi ludźmi w obcym kraju, radzenia sobie w różnych sytuacjach i różnych miejscach. Podczas wymiany mamy możliwość poznać kraj i historię naszych zachodnich sąsiadów, ale przede wszystkim poznać ludzi, ich zwyczaje, język oraz sposoby spędzania wolnego czasu.
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Międzynarodowe zmagania futbolowe w Barlinku

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Barlinku w dniach 13.03.-15.03.2015 roku gościliśmy 7 – osobową grupę młodzieży wraz z opiekunami z Internationaler Bund  (IB) Schwerin w Niemczech. Spotkanie to, odbyło się w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży PNWM, organizacji która wspiera kontakty młodych ludzi z Polski i Niemiec. Realizowanemu projektowi o nazwie „Piłka w grze – Międzynarodowe zmagania futbolowe” przyświecała idea integracji oraz wychowania i edukacji młodzieży w duchu kultury i sportu. Zapoznanie beneficjentów projektu odbyło się pierwszego dnia, kiedy po powitaniu zawodników z Niemiec i omówieniu szczegółowego programu odbyły się zajęcia integrujące w tym rozgrywki mini turnieju w tenisie stołowym.

Kolejnego dnia w sobotę, o godzinie 9.00 rozpoczął się XXXVII Wojewódzki Halowy Turniej Piłki Nożnej Młodzieży OHP w Barlinku CUP 2015. Do współzawodnictwa o Puchar Wojewódzkiego Komendanta Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Szczecinie przystąpiło 17 drużyn w tym z Niemiec. Rozgrywki drużyn podzielonych na cztery grupy eliminacyjne odbywały się w ośmiominutowych meczach systemem „każdy z każdym”. Natomiast ćwierćfinały, półfinały i finały rozegrano systemem pucharowym. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów i przestrzeganiem zasad gry czuwali sędziowie z Polskiego Kolegium Sędziów, Panowie Damian Berdowski i Maciej Tomczyszyn. Po kilkugodzinnych zmaganiach wyłonili się zwycięzcy Turnieju. Z rąk kierownika OSiW w Barlinku Pana Stanisława Mitręgi puchar za I miejsce otrzymali gospodarze spotkania, drużyna barlinecka. Na miejscach kolejnych uplasowała się drużyna HP 16-5 ze Szczecina i HP Trzebiatów. Natomiast młodzież z IB Schwerin została uhonorowana pucharem dla drużyny grającej fair play.
Podczas realizacji projektu polska i niemiecka młodzież poprzez wspólną zabawę, sportową rywalizację i spędzanie wolnego czasu nawiązała między sobą nowe przyjaźnie. Pogłębiano kompetencje językowe, umiejętności pracy w międzynarodowej grupie oraz wzajemnej tolerancji i szacunku. Przed pożegnaniem gości z Niemiec wspólnie omówiono zrealizowane założenia oraz plany współpracy na przyszłość. Obie grupy chciałyby zdobyć doświadczenie zarówno w roli gościa jak i gospodarza.

Kolejnego dnia w sobotę, o godzinie 9.00 rozpoczął się XXXVII Wojewódzki Halowy Turniej Piłki Nożnej Młodzieży OHP w Barlinku CUP 2015. Do współzawodnictwa o Puchar Wojewódzkiego Komendanta Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Szczecinie przystąpiło 17 drużyn w tym z Niemiec. Rozgrywki drużyn podzielonych na cztery grupy eliminacyjne odbywały się w ośmiominutowych meczach systemem „każdy z każdym”. Natomiast ćwierćfinały, półfinały i finały rozegrano systemem pucharowym. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów i przestrzeganiem zasad gry czuwali sędziowie z Polskiego Kolegium Sędziów, Panowie Damian Berdowski i Maciej Tomczyszyn. Po kilkugodzinnych zmaganiach wyłonili się zwycięzcy Turnieju. Z rąk kierownika OSiW w Barlinku Pana Stanisława Mitręgi puchar za I miejsce otrzymali gospodarze spotkania, drużyna barlinecka. Na miejscach kolejnych uplasowała się drużyna HP 16-5 ze Szczecina i HP Trzebiatów. Natomiast młodzież z IB Schwerin została uhonorowana pucharem dla drużyny grającej fair play.
Podczas realizacji projektu polska i niemiecka młodzież poprzez wspólną zabawę, sportową rywalizację i spędzanie wolnego czasu nawiązała między sobą nowe przyjaźnie. Pogłębiano kompetencje językowe, umiejętności pracy w międzynarodowej grupie oraz wzajemnej tolerancji i szacunku. Przed pożegnaniem gości z Niemiec wspólnie omówiono zrealizowane założenia oraz plany współpracy na przyszłość. Obie grupy chciałyby zdobyć doświadczenie zarówno w roli gościa jak i gospodarza.

Podsumowanie współpracy ZWK OHP i IB Verbund Nord w roku 2014 i plany na rok 2015

W dniach 15-16 stycznia 2015 roku w filii Regionalnego Ośrodka Szkolenia Zawodowego w Nosowie odbyło się polsko-niemieckie spotkanie kadry realizowane w ramach programu specjalistycznego PNWM. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Internationaler Bund Verbund Nord oraz przedstawiciele Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP i podległych jej jednostek.

Ze strony IB gościli: Pan Udo Hinze – dyrektor IB Verbund Nord, Pan Lothar Wohlgethan – kierownik warsztatów IB w Schwerinie, Pani Astrid Brumme – kierowniczka IB Schwerin i Pan Michael Hallmann kierownik IB Wittenburg, natomiast stronę polską reprezentowali: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego OHP Pani Justyna Jakubowicz, kierownicy OSiW z Barlinka, Stargardu Szczecińskiego i Mielenka: Pan Stanisław Mitręga, Pan Wiesław Jaworski i Pan Ryszard Kubik, kierownik ROSZM Nosowo Pan Janusz Kawa, Pan Jacek Wittenberg – specjalista ds. inwestycji i obsługi technicznej oraz specjalistka ds. programów w ZWK OHP Pani Joanna Maciurzyńska.

Spotkanie miało charakter podsumowania działań w roku 2014 oraz planowania wspólnych przedsięwzięć w roku 2015. W trakcie spotkania przedstawiono prezentacje multimedialne z projektów, które odbywały się w Barlinku, tj. „Ekologia wspólny cel” i „Sport nas łączy”, a także z projektu „Zagraj w zielone, trzymaj przyrody stronę”, który był realizowany w OSiW Mielenko Drawskie. Prezentacjom towarzyszył komentarz tak kierowników OSiWów, jak i przedstawicieli IB, którzy uczestniczyli w projektach. Strona niemiecka przedstawiła broszury obrazujące przebieg projektów. W trakcie spotkania uzgodniono wstępne daty programów, które będą realizowane w 2015 roku. Planuje się przeprowadzenie projektów w Stargardzie Szczec., w Barlinku, Schwerinie i w Stralsundzie. Podczas spotkania padły też propozycje, by grupa niemiecka wzięła udział w projekcie w Nosowie, którego jednym z punktów byłby II Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Ziemniaku, który jest organizowany przy współudziale polsko-niemieckiej firmy Europlant, a także w Mistrzostwach Województwa Zachodniopomorskiego w Wędkarstwie Spławikowym w Mielenku Drawskim.
Rozmowy przebiegały w miłej atmosferze i były bardzo konstruktywne. Na koniec spotkania zostało przeprowadzone podsumowanie oraz pożegnanie. Obie strony były usatysfakcjonowane wynikami spotkania i wyraziły nadzieję na dalszą owocną współpracę.

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Mielenku Drawskim zakończył się, projekt wymiany młodzieży między IB a OHP, w ramach Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Tematem spotkania, które odbyło się w dniach 22 do 26 września 2014 w OSiW Mielenko Drawskie, była szeroko rozumiana edukacja ekologiczna, Sześcioro młodych Niemców i  ośmioro Polaków wraz z opiekunami, w ramach projektu, wykonywała zabiegi pielęgnacyjne, w zabytkowym parku wokół Ośrodka, odnawiała ławki, samodzielnie wykonała karmniki, które zawisną na drzewach parku. Jednocześnie dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Drawsko Pomorskie, młodzież miała okazję zapoznać się z życiem lasu, jego strukturą, występującą fauną i florą, a także zagrożonymi gatunkami. Projekt przewidywał także konkurs plastyczny, o tematyce związanej z projektem, młodzi ludzie wykonali plakaty które ozdobią Ośrodek. Całość projektu podsumowano na pożegnalnym ognisku, a następnego dnia obie grupy pożegnały się, życząc sobie spotkania latem przyszłego roku.

„Pomaluj Mój Świat” w Hufcu Pracy w Świnoujściu

W dniach 15-16 września odbył się projekt polsko- niemiecki „Pomaluj mój świat” współfinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży. Partnerem świnoujskiego Hufca było CJD Usedom z Zinnowitz na wyspie Uznam.
Projekt rozpoczął się rundą zapoznawczą i grami integracyjnymi. Następnie polska i niemiecka młodzież zajmowała się tematyką projektu. Pod okiem fachowca młodzież zapoznała się z rodzajami sztuki graffiti. Podczas krótkiej prelekcji młodzież poznała znaczenie i przykłady prac związanych z kulturą graffiti. To dla nich pierwsze i nowatorskie doświadczenie, w którym mogli poznać różne hasła związane z tą dziedziną sztuki. Zostały także omówione aspekty prawne związane z graffiti. Uczestnicy projektu stworzyli także prezentację dot. tej formy sztuki.

Po graffiti przyszła kolej na kolejne ciekawe zajęcia – naukę tańca breakdance i zajęcia teatralne.  Nauczyli się pierwszych kroków tańca, którego nigdy wcześniej na żywo nie mieli okazji poznać. Znakomici artyści z Zespołu Makavakava oraz profesjonalni aktorzy z Teatru „Krzyk” przeprowadzili z młodzieżą warsztaty w terenie. Wszystko to miało na celu miało na celu ukazanie prawidłowego wyrażania emocji i uczuć. Uczestnicy projektu zapoznali się z metodami używanymi przy prawidłowej modulacji głosu, dykcji oraz pracy ciałem. Ponadto warsztaty umożliwiły młodym ludziom przełamanie barier wstydu oraz zintegrowały grupę polską i niemiecką poprzez wspólną pracę.
Zadaniem prowadzących instruktorów było także nabycie przez uczestników umiejętności wyzwalania emocji poprzez   szeroko rozumianą sztukę. Przeprowadzone zajęcia i warsztaty bardzo spodobały się wszystkim uczestnikom. Skutkiem zrealizowanych założeń był wspólny występ na scenie Muszli Koncertowej. Rezultat przeszedł nasze oczekiwania. Zebrana spontanicznie publiczność długo oklaskiwała występy polsko- niemieckiego zespołu. Było mnóstwo radości i satysfakcji z efektów wspólnej pracy. Ponownie Świnoujście zobaczyło nas- uczestników Hufca Pracy realizujących swoje pasje. Efekty zarejestrowano na filmie i zdjęciach.

Dzień Niemiecki w Mielenku Drawskim

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Mielenku Drawskim w dniach 04 i 05 czerwca 2014 r. zorganizowano cykl mini imprez pod wspólnym hasłem Dzień Niemiecki. Celem spotkań było przybliżenie uczestnikom wydarzeń z najnowszej historii Polski i Niemiec. Pierwszego dnia, tj. 04.06 2014 r. uczestnicy, podzieleni na trzy grupy, wykonali gazetki i plakaty opisujące punkty zwrotne z najnowszej historii obu  państw, do których wiedzę zaczerpnęli z literatury, Internetu, filmu i wcześniej przygotowanych prezentacji.
Następnego dnia zorganizowano wieczór z gitarą, podczas którego młodzież recytowała przygotowane wiersze i śpiewała piosenki o wolności. Tłem graficznym spotkania była prezentacja slajdów z wydarzeniami z 1989 roku.  Podsumowaniem Dni Niemieckich było wręczenie nagród i upominków za wyróżniające się prace oraz za najlepszą recytację. W obchodach Dnia Niemieckiego udział wzięło 40 uczestników.

Dzień Niemiecki w Trzebiatowie

W dniu 5 czerwca br w Środowiskowym Hufcu Pracy w Trzebiatowie młodzież wspólnie z wychowawcami zorganizowała Dzień Niemiecki. Hasłem tegorocznych obchodów było: „25 lat wolności i demokracji – Jak to się zaczęło?” Tematem była polska droga do wolności zwieńczona zwycięstwem „Solidarnośći” oraz wyborami 4 czerwca 1989 roku oraz droga do wolności w Niemczech. Której symbolem stało się obalenie muru berlińskiego 9 listopada 1989r. Zburzenie muru berlińskiego było wydarzeniem, które otworzyło drogę do zjednoczenia Niemiec i było kolejnym etapem upadku systemu komunistycznego w środkowej Europie po częściowo wolnych wyborach w Polsce. W Środowiskowym Hufcu Pracy w Trzebiatowie odbyła się prelekcja w ramach projektu edukacyjnego „Lekcja z historii najnowszej”. Przedstawiciel szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Tomasz Ślepowroński przedstawił młodzieży polską i niemiecką drogę do wolności. Wykazał podobieństwa i różnice w walce o demokratyczne państwo. W bardzo ciekawy sposób pokazał młodzieży co było ważne dla ówczesnych Polaków i Niemców oraz uświadomił  znaczenie tamtych wydarzeń  dla obecnych czasów. Kolejnym punktem obchodów Dnia Niemieckiego była projekcja polsko – niemieckiego filmu dokumentalnego z 2009 roku w  reżyserii Bartosza Konopki; Poznajemy w niej opowieść o ludziach, odciętych dosłownie i w przenośni murem od reszty świata.
Czasami, żeby w pełni zobaczyć absurdalność jakiejś sytuacji, musimy spojrzeć na wszystko z zewnątrz, z kompletnie innej perspektywy. Tym właśnie tropem poszli twórcy filmu. Zgodnie z tytułem na świat spoglądamy z króliczego punktu widzenia. Pozornie jest to historia Muru Berlińskiego, symbolu Zimnej Wojny. W rzeczywistości film porusza znacznie szerszy problem totalitaryzmu.  Opowiada o budowie i upadku muru berlińskiego z zupełnie innej, niecodziennej perspektywy. Historia tamtejszych królików stanowi wierne odbicie historii ludzi. W trakcie projekcji filmu widać było rosnące zainteresowanie młodzieży istotą filmu. Na obchody tegorocznego Dnia Niemieckiego młodzież przygotowała plakaty i afisze o tematyce polsko – niemieckiej. Zaprosiliśmy młodzież z Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz pracowników Centrum Kształcenia Zawodowego w Trzebiatowie.  Zarówno osoby, które bezpośrednio zaangażowały się w przygotowania, jak i ci którzy wzięli udział w tych obchodach oraz goście, otrzymali pamiątkowe gadżety:  plecaki, latarki, bidony, okulary i słuchawki. Wszystkie upominki zostały ufundowane przez Polsko Niemiecką Wymianę Młodzieży. Obchody 25 lat wolności w Polsce i w Niemczech, uświadomiły młodym ludziom, jak, mimo wielu różnic, wiele łączy oba narody.

4 czerwca 2014 – Dzień Wolności

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski, częściowo wolne wybory. 4 czerwca 2014 roku minęło 25 lat od tamtego przełomowego wydarzenia i niewątpliwie, była to okazja do radosnego świętowania. „Młodzi ponad podziałami” to akcja zorganizowana przez Ochotniczy Hufiec Pracy w Białogardzie pod patronatem Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która jest organizatorem kampanii Dzień Wolności. de / Tag der Freiheit. pl. Uczniowie angażowali się już wcześniej we współpracę z PNWM, ale tym razem powody do wspólnego świętowania są naprawdę chlubne – 25 lat wolności w Polsce oraz 25 – lecie upadku Muru Berlińskiego, a co za tym idzie – otwarcie drogi do wolności i demokracji dla obu państw. W Polsce i w Niemczech w ramach Święta Wolności zrealizowanych zostało łącznie 240 projektów. Nasza jednostka zaplanowała wystawę poświęconą Polskiej i Niemieckiej drodze ku wolności, na której znalazły się informacje oraz ilustracje poświęcone: obradom Okrągłego Stołu, pierwszym częściowo wolnym wyborom, Tadeuszowi Mazowieckiemu – jako pierwszemu premierowi niekomunistycznego rządu oraz upadkowi Muru Berlińskiego. Częścią tejże wystawy był fragment Muru Berlińskiego – przygotowany w formie plakatu przez naszych uczestników oraz symboliczny Okrągły Stół z wizytówkami wszystkich osób, które podczas obrad przy nim zasiadały. Ze szkolnego radiowęzła popłynęła muzyka, która towarzyszyła tamtym czasom – między innymi Jacek Kaczmarski, zwany „bardem Solidarności” i jego niezwykle wymowne „Mury”, a także słynna wypowiedź Joanny Szczepkowskiej, obwieszczająca koniec komunizmu w Polsce. Zaplanowany został również konkurs wiedzy o wydarzeniach roku 1989, jakie miały miejsce w Polsce i w Niemczech, a nagrody dla jego uczestników otrzymaliśmy od organizacji PNWM. Nasi uczestnicy pod czujnym okiem wychowawców przygotowali również ulotkę informacyjną, w której znalazł się wywiad z uczestnikiem i bezpośrednim świadkiem wydarzeń lat 1981 – 89 na terenie Białogardu – p. Andrzejem Krepsztulem.  Nasze obchody Dnia Wolności były  niezwykle wzruszające i podniosłe, dzięki nim mogliśmy zjednoczyć się z tymi wszystkimi, niezwykle ważnymi gośćmi zaproszonymi do Warszawy przez prezydenta Komorowskiego. Poprzez wspólne obchodzenie jubileuszu wydarzeń 1989 roku wszyscy staliśmy się uczestnikami jednego święta – Święta Wolności.

Pokonać granice – spotkanie ze świadkami historii na Rugii

W dniach 18.05.-23.05.2014 Zachodniopomorska WK wzięła udział w projekcie „Pokonać granice – Grenzen uberwinden”. Po raz czwarty młodzież z Hufca Pracy w Szczecinie uczestniczyła w tygodniowym cyklu spotkań ze świadkami historii. Świadkowie historii to starsze osoby, które za czasów II wojny światowej zostały wywiezione na Rugię, gdzie pracowali jako robotnicy przymusowi. Młodzież przeprowadzała wywiady ze świadkami w miejscach, gdzie 70 lat temu pracowali oni lub ich rodzice. Wywiady były przeprowadzane i filmowane przez młodzież polską i niemiecką, były robione również portrety fotograficzne, które następnie zostały wkomponowane w prace plastyczne, które będą zdobić jedną z sal wystawowych Centrum Dokumentacyjnego Prora. Świadkowie historii swoimi wspomnieniami wywoływali duże emocje, wywiadom towarzyszyła podniosła atmosfera i niejednokrotnie łzy wzruszenia. Młodzież z ciekawością wysłuchała historii z czasów wojny, zadawała pytania. Zwieńczeniem tygodnia było spotkanie z burmistrzem miasta Sassnitz Diterem Holtzem. Na spotkaniu byli świadkowie historii z osobami towarzyszącymi, młodzież z Polski i Niemiec, burmistrz, pastor Sassnitz Peter Nieber, przedstawiciele lokalnych mediów oraz organizatorzy projektu z Centrum Dokumentacyjnego Prora.
W czasie wolnym od przeprowadzania wywiadów, montowania filmów, czy tworzenia kolaży ze zdjęciami młodzież oglądała filmy o tematyce związanej z wojną, wolnością, totalitaryzmem, a wśród nich „Królika po berlińsku”, „Falę”, czy „Życie jest piękne”. Dodatkową atrakcją była wycieczka do Centrum Dziedzictwa Rugii, gdzie po drewnianych platformach wchodzi się wysoko nad korony drzew skąd widać morskie wybrzeże, okoliczne miejscowości oraz otaczające Centrum lasy. Było to piękne spotkanie z naturą.
Ostatniego wieczoru odbyło się wspólne grillowanie dla młodych Polaków, Niemców i świadków historii. Staruszkowie bardzo cieszyli się towarzystwem młodzieży, a młodzi chętnie z nimi rozmawiali. Po kolacji przyszedł czas pożegnań, którym nie było końca. Świadkowie historii mówili, że są dumni z młodych Polaków i że mają nadzieję, że zdrowie im pozwoli przyjechać za rok.

„Ekologia- wspólny cel”

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Barlinku w dniach 19.05.-23.05.2014 roku gościliśmy grupę młodzieży wraz z opiekunami z Internationaler Bund  (IB) Schwerin w Niemczech. Spotkanie to, odbyło się w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży PNWM, organizacji, która wspiera kontakty młodych ludzi z Polski i Niemiec. Realizowanemu projektowi o nazwie „Ekologia – wspólny cel” przyświecała idea rozwijania świadomości ekologicznej i kształcenia aktywnych postaw na rzecz naturalnego środowiska. Program inicjatywy był bardzo bogaty i urozmaicony. W dniu przyjazdu niemieckiej grupy spacerem po mieście, poznając zabytki Balinka udaliśmy się do Barlineckiego Ośrodka Kultury. W istniejącej od 40 lat Pracowni Ceramiki Unikatowej pod okiem instruktora Pani Ani odbyły się zajęcia lepienia w glinie. We wtorek wzięliśmy udział w całodniowych zajęciach zorganizowanych przez Nadleśnictwo Barlinek należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Wizyta w moczydelskich lasach rozpoczęła się od zwiedzania szkółki leśnej, poznania specyfiki jej produkcji oraz nauki rozpoznawania sadzonek, owoców i nasion. Następnie pod przewodnictwem naszych opiekunów Pani Ewy i Pana Łukasza udaliśmy się na spacer, podczas którego poszerzaliśmy wiedzę leśną w niezwykle uroczej Puszczy Barlineckiej. Po wspólnym posiłku przy wiacie myśliwskiej mieliśmy okazję zobaczyć pracę leśników podczas wyrębu lasu. W kolejnym dniu projektu uczestnicy wzięli udział w sadzeniu drzewek oraz w zawodach wędkarskich organizowanych przez nasz Ośrodek. Spacerowaliśmy również szlakami turystycznymi poznając najbardziej malownicze miejsca wokół jeziora Barlineckiego. Czwartkowy poranek rozpoczęliśmy w pracowni stolarskiej Ośrodka, gdzie pod okiem instruktora Pana Waldemara zbudowaliśmy budki lęgowe dla ptaków, zawieszone przez młodzież na drzewach. Po południu udaliśmy się do pobliskich Przelewic, tam w towarzystwie przewodnika zwiedzaliśmy Ogród Dendrologiczny. Przyroda ukazała przy ścieżkach i alejkach przepiękne wiosenne krajobrazy. Zebrane w ogrodzie wyjątkowo unikatowe okazy świata flory, architektura pałacu czy pawilonu ogrodu japońskiego dostarczyły niezapomniane doznania.
Przez 4 dni projektu polska i niemiecka młodzież poprzez proekologiczne działania odkrywała wspólną odpowiedzialność za swoją przyszłość i świat. Podczas wspólnych wyjść, zabaw i spędzania wolnego czasu pomiędzy uczestnikami wymiany nawiązywały się nowe przyjaźnie. Zdobywano nowe kompetencje językowe, umiejętności pracy w międzynarodowej grupie, kształtowanie wzajemnej tolerancji i szacunku. Przed pożegnaniem gości z Niemiec wspólnie omówiono zrealizowane cele oraz plany współpracy na przyszłość, umożliwiające obu grupom doświadczenia wymiany zarówno w roli gościa jak i gospodarza.

Polsko – Niemiecka wymiana młodzieży

W dniach 12.05 – 15.05. 2014 roku Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Łobzie już po raz czwarty gościł niemiecką młodzież wraz z opiekunami z ośrodka „Arbeit fur Ostvorpommern” e. V. Jugendwerkstatt w Anklam. Tegoroczna wymiana realizowana była pod hasłem „Integracja poprzez sport”. W związku z tym wolny czas spędzaliśmy zdrowo i aktywnie. Już pierwszego dnia po przyjeździe gości udaliśmy się na zajęcia sportowo – rekreacyjne do Fabryki Zdrowia. Drugi dzień pobytu młodzieży z Anklam również minął na sportowo. Byliśmy bowiem w gospodarstwie agroturystycznym w Mołdawianie, gdzie młodzież miała okazję poznać tajniki jazdy konnej i skorzystać z praktycznej nauki jazdy konnej. Po kolacji odbył się spacer Leśną Ścieżką Edukacji Ekologicznej. 14 maja pogoda pozwoliła, by wolny czas również spędzić aktywnie na powietrzu. Udaliśmy się do pobliskiej wsi Przyborze, która umiejscowiona jest na wzgórzu o stromych zboczach – deniwelacja wynosi nawet 50 m. W okolicach Przyborza występują także klify nad Regą i piękne, malownicze tereny. W dniu wyjazdu gości udaliśmy się do Centrum Zdrowia w Świdwinie i tam korzystaliśmy z siłowni, groty solnej, mieliśmy zajęcia spinningu – dynamicznej jazdy na rowerze stacjonarnym przy muzyce oraz graliśmy w kręgle. Młodzieży biorącej udział w wymianie została przedstawiona bogata oferta form spędzania wolnego czasu, każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.
W ramach projektu byliśmy również z wizytą w Łobeskim Ratuszu u pana burmistrza Ryszarda Soli. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, a grupa młodzieży z Niemiec otrzymała drobne upominki. Ideą wymiany jest również praca. W tym roku pracowaliśmy na terenie warsztatów ogrodniczych należących do ośrodka, a także wykonywaliśmy prace pielęgnacyjno – porządkowe przy ulicy Armii Krajowej zlecone przez pracownika odpowiedzialnego za gospodarkę komunalną i utrzymanie zieleni na terenie miasta.
Zajęcia integracyjne z panią tłumacz zbliżyły naszą młodzież, pozwoliły na spontaniczne zachowania i otwartość. Spotkanie należy uznać za udane, zamierzone cele zostały zrealizowane. Podczas pożegnalnej kolacji dokonane zostało podsumowanie pobytu – bardzo pozytywne. Młodzież wymieniła się adresami, a wszyscy życzyliśmy sobie kolejnego spotkania w przyszłym roku.

 

Sport nas łączy

W dniach 15.03.-17.03.2014 w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży przeprowadzono projekt pod nazwą „Sport nas łączy”. Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Barlinku gościł u siebie 7-osobową grupę młodzieży wraz z opiekunem i przedstawicielem Internationaler Bund Schwerin Panem Lotharem Wohlgethanem. Uczestnicy po przywitaniu i zakwaterowaniu omówili wspólnie zaplanowane działania i realizację przygotowanego programu wymiany. Następnie młodzież wzięła udział w zajęciach mających na celu integrację obu grup. Wieczorem drużyna niemiecka odbyła trening przy sztucznym oświetleniu, na obiekcie sportowym Orlik w Barlinku. W sobotę, o godzinie 9.00 rozpoczął się XXXVI Wojewódzki Halowy Turniej Piłki Nożnej. Do rozgrywek o Puchar Wojewódzkiego Komendanta OHP w Szczecinie przystąpiło 16 drużyn, w tym goszczona grupa z Niemiec. Między drużyną OSiW Barlinek a IB Schwerin rozegrała się rywalizacja o miejsce III w Turnieju. Obie drużyny dopingowały siebie nawzajem, o zwycięstwie drużyny niemieckiej zadecydowały rzuty karne. Tytuł najlepszego piłkarza przypadł również zawodnikowi IB Schwerin Davidowi Lahne. Zawody przebiegały w miłej atmosferze i według zasad fair play. Wszystkie drużyny biorące udział w Turnieju solidaryzowały się ze sobą w duchu sportowym, integrując się i nawiązując nowe przyjaźnie. Pobyt zagranicznych gości zakończył się następnego dnia. Obie strony pozytywnie oceniły kroki podjęte w celu rozwinięcia współpracy międzynarodowej. Zrealizowaliśmy założenia wzajemnego poznania się, integracji oraz wychowania i edukacji młodzieży w dziedzinie kultury i sportu. Przed pożegnaniem i wyjazdem omówiliśmy z naszym partnerem plany współpracy na przyszłość, związane z realizacją w maju b.r. kolejnego projektu „Ekologia wspólny cel”.

Wspólne polsko-niemieckie gotowanie w Łobzie

Od dnia 21 maja do 24 maja Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Łobzie już po raz trzeci gościł niemiecką młodzież wraz z opiekunami z ośrodka „Jugendwerkstatt” z Anklam. Niniejsza wizyta odbyła się w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Tegoroczny projekt realizowany był pod hasłem „Przez kuchnię do przyjaźni”. W trakcie projektu młodzież odbyła warsztaty w piekarni GS w Łobzie, gdzie pieczywo wypiekane jest na zakwasie chlebowym – bez konserwantów i spulchniaczy. Szczegółowo omówiono proces produkcji pieczywa i wyrobów piekarniczych.
Istotnym punktem programu była wizyta w Skansenie Chleba w Ustroniu Morskim. W tej pięknej, stylizowanej na XIX wiek chacie młodzież mogła – poprzez prelekcje – odbyć podróż w czasy wielkiego szacunku dla chleba. Każdy uczestnik wymiany otrzymał też własny kawałek ciasta na bułkę i mógł nadać jej wymyślony przez siebie kształt. Po wizycie w skansenie uczestnicy wypoczywali na plaży spacerując bądź grając w piłkę plażową.

W ramach projektu dnia 22 maja młodzież udała się z wizytą do łobeskiego ratusza do Pana Ryszarda Soli – burmistrza Łobza. Po wizycie – wraz z pracownikiem odpowiedzialnym za gospodarkę komunalną i utrzymanie zieleni – realizowany był kolejny punkt programu – sprzątanie obszarów zdegradowanych. Z wielkim zaangażowaniem młodzież porządkowała teren miejski. W ruch poszły sekatory, nożyce, piłki i siekierki.
Wolny czas uczestnicy spędzali zdrowo i aktywnie. Zwiedzili m.in. dobrze zachowany poniemiecki cmentarz w Przyborzu, klify nad Regą, głaz narzutowy o średnicy 9,1 m, czy też Wzgórze Rolanda.
Grupa niemiecka wyjeżdżając z Łobza podziękowała nam za zaangażowanie opiekunów i młodzieży, za wspaniałą opiekę i niezapomniane wrażenia z pobytu. Wymieniliśmy się adresami i życzyliśmy sobie, by nasze drogi jeszcze się spotkały.

Pokonać granice na Rugii 

W dniach od 12 do 17 maja grupa młodzieży ZWK OHP pod opieką Danuty Kowalczys -wychowawczyni HP Szczecin Dąbie i Joanny Maciurzyńskiej – specjalisty ds. programów, badań i analiz, uczestniczyła w projekcie „Pokonać granice”. Projekt realizowany był na niemieckiej wyspie Rugia i jest kontynuacją współpracy między ZWK OHP a Centrum Dokumentacyjnym Prora. Polska i niemiecka młodzież miała okazję wysłuchać wspomnień tzw. świadków historii, czyli byłych pracowników przymusowych. Odwiedzono miejsca, w których pracowali na Rugii w czasie II Wojny Światowej. Przebieg podróży był dokumentowany przez młodzież, która była podzielona  na dwa międzynarodowe zespoły. Jeden zespół przeprowadzał i nagrywał wywiady ze świadkami historii na wideo, zaś drugi przygotowywał audycję radiową i prezentację multimedialną. Opowieści świadków historii budziły duże zainteresowanie wśród młodzieży, gdyż były przekazywane w sposób poruszający, osobisty i ciekawy.

Była to żywa lekcja historii, tak dla młodych Polaków, jak i Niemców. Zwieńczeniem projektu była wizyta w ratuszu u burmistrza Sassnitz Pana Dietera Holtza, który wieczorem przybył z rewizytą na pożegnalną kolację, w schronisku, w którym zatrzymała się młodzież. Młodzież uczestniczyła też w wykładzie na temat kredy, przeprowadzonym przez dyrektora miejscowego muzeum przedstawiającego historię kredowej wyspy Rugia. Wolny czas spędzano na rozgrywkach piłkarskich oraz spacerach po Sassnitz.
Projekt przyczynił się do lepszego poznania wspólnej historii Polski i Niemiec, poznania ciekawych ludzi oraz nawiązania międzynarodowych przyjaźni, a także do nabycia nowych umiejętności związanych z tworzeniem i składaniem filmów wideo i słuchowisk.

„Tryptyk w glinie” – projekt polsko – niemieckiej wymiany młodzieży w Hagenow

W poniedziałek 29 kwietnia 2013 r. grupa młodzieży wraz z wychowawcami z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Stargardzie Szczecińskim wróciła z trwającej przez tydzień wymiany polsko – niemieckiej. Polska delegacja była gościem Internacjonale Bund (IB)  w Hagenow. Przedsięwzięcie to realizowane było już po raz kolejny. Tym razem spotkanie odbyło się w ramach projektu „Trylogia w glinie”.  Uczestnicy wymiany po dotarciu na miejsce w pierwszym dniu zwiedzili Hagenow. Pobyt młodzieży uczestniczącej w projekcie organizatorzy uprzyjemniali licznymi wycieczkami, grami i zabawami integracyjnymi, które sprzyjały wspólnemu poznawaniu się i nawiązywaniu kontaktów. Podczas tygodniowych warsztatów ceramicznych młodzież wspólnie poznawała w praktyce tajniki garncarstwa. Mogli od początku do końca samodzielnie wykonać pracę z gliny. Odwiedzili także Muzeum wyrobów z gliny, które mieści się w Hagenow. Zwieńczeniem pobytu były wspólnie wykonane przez młodzież dwie mozaiki z płytek glazurowanych, promujące ideę przyjaźni i współpracy międzynarodowej. Jedna z nich została przekazana gościom, a druga pozostała u gospodarzy.

Koordynatorem projektu po stronie polskiej był Wiesław Jaworski kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP, natomiast ze strony niemieckiej Michael Hallman dyrektor IB. Za rok planowane jest ponowne spotkanie, podczas którego ma nastąpić wymiana mozajek. Pomysł taki bardzo przypadł do gustu młodzieży, która przez okres trwania projektu bardzo zintegrowała się i zaprzyjaźniła. Niewątpliwie przyczyni się to do kontynuacji współpracy między organizacjami.

„Wspólnie pracować, wspólnie wypoczywać, wspólnie żyć”
Dnia 5 kwietnia 2013 roku zakończył się 3 dniowy program specjalistyczny pod tytułem „Wspólnie pracować, wspólnie wypoczywać, wspólnie żyć” realizowany w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W spotkaniu uczestniczyła kadra Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Barlinku – Kierownik OSiW Stanisław Mitręga, Kierownik Internatu Halina Gałaj, Kierownik warsztatów Mieczysław Kurpiel, Wychowawczyni i opiekunka kółka teatralnego Marta Grygier, Pedagog Magdalena Horla oraz kadra niemieckiej organizacji partnerskiej – Internationaler Bund ze Schwerina w osobach Pana Lothata Wohlgethana, Pani Danieli Brucker i Pani Very Mathes.
Celem programu było zapoznanie partnerów niemieckich z warunkami i możliwościami jakimi dysponuje Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Barlinku. Podczas spotkania zostały szczegółowo omówione płaszczyzny, na których mogą być tworzone przyszłe projekty dla młodzieży polskiej i niemieckiej. Niemieccy partnerzy zapoznali się ze specyfiką pracy w OSiW Barlinek, a także z bazą i otoczeniem. Gościom z Niemiec bardzo podobał się Ośrodek, a w szczególności internat, pracownia teatralna i warsztat stolarski, w którym odrestaurowane meble wzbudziły prawdziwy podziw i uznanie. Również sam Barlinek zauroczył gości, a jego walory na pewno zostaną wykorzystane przy realizacji programów wymiany młodzieży, np. przepiękne jeziora i trasy do nordic walking, których w Barlinku i okolicy jest aż 54 km.

Uczestnicy projektu dzielili się także swoim doświadczeniem w pracy z młodzieżą, porównywali metody pracy w Niemczech i w Polsce. Okazało się, że problemy dotykające młodzież są identyczne i w Polsce i w Niemczech.
Spotkanie zaliczamy do bardzo udanych, gdyż wyniknęła z niego szczera chęć dalszej współpracy, która na pewno zaowocuje wieloma ciekawymi przedsięwzięciami.


Goście z Niemiec w trakcie swojego 3 –dniowego pobytu w Polsce zapoznali się z funkcjonowaniem hufców w Kołobrzegu i Trzebiatowie. Rozmawialiśmy o formach nauki i szkoleń zawodowych prowadzonych w naszych hufcach i niemieckich ośrodkach VHS. Mogliśmy porównać funkcjonowanie, finansowanie i formy działalności naszych instytucji. Dyskutowaliśmy o sytuacji na rynku pracy w Niemczech i w Polsce. Przedstawiciele VHS gościli również w Centrum Kształcenia i Wychowania w Nosowie. Niemieccy goście byli pod wrażeniem stylowego pałacyku i otaczającego go parku. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej i ciepłej atmosferze.
Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty i podpisane porozumienie zaowocują w przyszłości wspólnymi projektami na rzecz młodzieży z Polski i Niemiec.

Wymiana „Bądźmy aktywni”

W dniach 30.01.-7.02.2011 odbyła się wymiana międzynarodowa „Bądźmy aktywni” (Let’s get active) w ramach programu Młodzież w Działaniu Akcja 1.1. Organizatorem projektu była szkoła Nordfyns Folkehojskole z Danii. Pozostałymi partnerami projektu były: EST YES z Estonii, Szabad Ter Egyesulet z Węgier, Ośrodek Pomocy Kobietom z Turcji oraz Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie.
Wymiana została poprzedzona wizytą przygotowawczą, która odbyła się na początku lutego. Zachodniopomorską WK OHP w Szczecinie reprezentowali wtedy Ireneusz Gaworek – Komendant HP w Wałczu wraz z uczestnikiem tego hufca – Rene Bączek. W czasie wizyty przygotowawczej ustalono główne założenia projektu, dyskutowano nad kwestiami związanymi z zakwaterowaniem, wyżywieniem, bezpieczeństwem etc. Dwa dni spędzone w Danii były bardzo pożyteczne.
29 stycznia grupa 6 uczestników Hufca z Wałcza: Patrycja, Maria, Natalia, Rene, Wojtek oraz Daniel wraz z Komendantem – Ireneuszem Gaworkiem oraz Robertem Durski- st. specjalistą ds. projektów europejskich oraz współpracy międzynarodowej ZWK OHP wyruszyła w długą podróż do Danii. Mieliśmy niemiłą przygodę już na starcie, gdyż kierowca autobusu nie zabrał nas z dworca w Wałczu. Prywatnymi samochodami musieliśmy dostać się do Szczecina, skąd busem dojechaliśmy do Świnoujścia. Przez całą noc płynęliśmy promem do szwedzkiego portu w Ystad. Większość z nas po raz pierwszy w życiu była na tak dużym statku. Na szczęście, nikt z nas nie złożył „hołdu” Neptunowi.
W Ystad czekał już nas autobus do Kopenhagi. By dostać się do stolicy Danii trzeba pokonać most Oresund. Most ten jest najdłuższym mostem w Europie, jak również najdłuższym mostem na świecie, który łączy dwa państwa. Konstrukcja zrobiła na nas olbrzymie wrażenie. Nie mieliśmy jednak sił po całonocnej podróży na zwiedzanie Kopenhagi. Pojechaliśmy pociągiem do Vissenbjerg na wyspie Fiona, gdzie czekał już na nas autobus ze szkoły w Andebolle, gdzie byliśmy zakwaterowani. Przyjechaliśmy jako pierwsza grupa.
Od poniedziałku rozpoczęły się zajęcia. Na początek wszelkie gry integracyjne i na tzw. przełamanie lodów. Przekazano nam praktyczne informacje dotyczące wymiany. Uczestnicy wypowiadali się także na temat swoich oczekiwań i obaw związanych z projektem. Tych trochę było, związanych głównie z językiem. Wieczorem był czas na odpoczynek a dla opiekunów na spotkanie w swoim gronie. Późnymi wieczorami mogliśmy zrelaksować się przy grze w bilard czy piłkarzyki lub po prostu porozmawiać z innymi uczestnikami.
Drugiego dnia gospodarze zabrali nas na nietypowe zwiedzanie Odense- trzeciego co do wielkości miasta w Danii a także miasta, gdzie urodził się Hans Christian Andersen. Najpierw wszyscy wspólnie zwiedzaliśmy muzeum słynnego pisarza a następnie w grupach mieszanych mieliśmy rajd po mieście. Musieliśmy odszukać różne osoby i wykonać różne zadania np. zamówić słodycze w języku duńskim, zawiązać krawat czy wykonać japońskie origami. A wszystko musiało zostać uwiecznione na fotografiach, które były na koniec oceniane. W sesji popołudniowej nasza grupa przeprowadziła warsztaty z mowy ciała. Uczestnicy do warsztatów zostali bardzo dobrze przygotowani przez Panią Mariolę Jaworską – doradcę zawodowego MCK w Wałczu. Najpierw przedstawiliśmy nasze typowe gesty a następnie poprosiliśmy pozostałe grupy o przedstawienie gestów używanych w swoich krajach. Na koniec zajęć przeprowadziliśmy mały quiz. Uczestnicy za pomocą mowy ciała prezentowali różne uczucia, zawody a pozostali zgadywali, co chcemy przekazać. Dzień zakończył się miłym, muzycznym akcentem. Duńczycy zaprosili nas na koncert jazzowy. Występ grupy z południowego Brooklynu bardzo spodobał się, choć większość z nas takiego rodzaju muzyki nie słucha na co dzień.
W środę pojechaliśmy zwiedzić szkołę Nordfyns Folkhojskole – promotora projektu. Nordfyns Folkhojskole jest jedną z 90-ciu obecnie funkcjonujących w Danii tzw. szkół ludowych – są one rodzajem uniwersytetu powszechnego i dodatkiem do standardowego systemu edukacji. Wyrwać z apatii i poczucia niemocy, odkryć uśpione talenty, zachęcić do poszukiwania pracy – oto ich zadanie. Tak naprawdę tamte szkoły to małe społeczności, w których studenci przebywają ze sobą 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Po nauce różnych przedmiotów, w czasie wolnym, mogą korzystać ze szkolnej biblioteki, warsztatu, studia, pokoi muzycznych, obiektów sportowych czy z komputerów. Nie ma egzaminów, wykładowcy mieszkają na terenie szkoły, czas spędzają z uczniami również poza normalnymi godzinami zajęć. Obowiązuje w nich zasada: jak najmniej teoretycznych wykładów, jak najwięcej praktyki. W Nordfyns uczą się studenci m.in. z Japonii, Nepalu czy Maroka. Są tam też osoby niepełnosprawne. Po południu gospodarze zabrali nas na wycieczkę po wyspie Fiona. Zwiedziliśmy kościół protestancki w Indslev, wybrzeże i klify, zamki. Tylko pogoda nam nie dopisała. Wieczorem Duńczycy przygotowali typowy duński posiłek.
W czwartek dzień zaczęliśmy od warsztatów malowania farbami. Tematem przewodnim było określenie roli uczestnika w grupie – kto jest najbardziej aktywny, kto chce być liderem a kto się tylko przygląda, co robią inni. Uczestnicy malowali a liderzy wcieli się w rolę obserwatorów. Były to ciekawe zajęcia. Poznaliśmy jakie cechy posiadają nasi uczestnicy. Popołudniem opowiadaliśmy o swoich marzeniach i celach w życiu. Odbyła się również ewaluacja projektu. Ocenialiśmy dotychczasowy przebieg projektu. Na koniec dnia odbył się wieczór turecki. Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą tego kraju. Uczestniczki wykonały typowy taniec turecki, który odbywa się przed weselem. Do tureckich tańców zapraszani byli uczestnicy z innych krajów.
W piątek oglądaliśmy różne filmy a następnie wypowiadaliśmy się, czy osoby w nich występujące są odważne. Swoje odpowiedzi musieliśmy uzasadnić. Pozostałym uczestnikom pokazaliśmy film i opowiedzieliśmy historię naszego Jasia Meli. Jego historia zrobiła olbrzymie wrażenie na pozostałych osobach. Po pokazie rozmawialiśmy o  tym, co już się nam udało osiągnąć a także o tym co chcemy jeszcze osiągnąć. W zajęciach popołudniowych uczestnicy zapoznawali się z technikami sporządzania dokumentów aplikacyjnych oraz z zachowaniem się w czasie rozmowy o pracę. Ta część wymiany cieszyła się mniejszym zainteresowaniem naszych uczestników, gdyż często korzystają oni z usług wałeckiego MCK. Po zajęciach z doradztwa zawodowego, musieliśmy poprowadzić warsztat „Historia mojego życia”. Były to kolejne zajęcia artystyczne. Tym razem bawiliśmy się plasteliną. Każdy z nas musiał wykonać model czegoś z przeszłości, co miało istotny wpływ na życie. Następnie trzeba było podzielić się swoją opowieścią z uczestnikiem z innego kraju. Po tych zajęciach nastąpił długo przez nas oczekiwany moment – wieczór polski. Przygotowania do niego rozpoczęliśmy już w Polsce. Przygotowaliśmy prezentację na temat naszego regionu, ale także przedstawiliśmy najważniejsze zabytki Polski. Następnie zaprezentowaliśmy film przygotowany na EXPO 2010 „Animowana historia Polski”. Ośmiominutowy film o historii naszego kraju od chrztu do członkostwa w Unii Europejskiej prześledzili
wszyscy z wielkim zainteresowaniem. Był też krótki występ taneczno – muzyczny a na koniec quiz nt. wiedzy o Polsce. Raczej bez zaskoczenia największą wiedzę na temat naszego kraju mieli Węgrzy. Zwycięzcom podarowaliśmy słodkie upominki. Daliśmy również do spróbowania polskie wędliny oraz słodycze, które szybko zniknęły ze stołu. Po nas na scenę wyszli Estończycy, którzy zaprezentowali swój kraj.
Sobotę rozpoczęliśmy od wysłuchania wykładu grupy estońskiej na temat Programu Młodzież w Działaniu. Natalię bardzo zainteresował Wolontariat Europejskie EVS. Następnie rozpoczęła się dyskusja na temat rezultatów (powstaną specjalnie notatniki) i przyszłych projektów. Pierwsze pomysły już są. Wieczorem Węgrzy zaprezentowali swój kraj. Ze względu na ich wcześniejszy wyjazd, impreza pożegnalna odbyła się dzień wcześniej niż planowano. Imprezę współprowadziła nasza Natalia a w roli DJ wystąpił Wojtek. Jedną z atrakcji imprezy była tzw. gala Andebolle na wzór gali amerykańskich Oskarów. Nasi uczestnicy zdobyli 3 nagrody – Wojtek dla najlepszego tancerza, Natalia dla najlepszej tancerki a Robert – opiekun grupy dla najbardziej uśmiechniętego chłopaka. Impreza zakończyła się po północy. w. Nasi uczestnicy zdobyli 3 nagrody
W niedzielę ostatniego dnia wymiany mieliśmy ewaluację projektu. Każdy uczestnik w kilku zdaniach ocenił projekt i swój udział w nim. Projekt uczestnikom spodobał się. Początkowo nieśmiali z czasem rozkręcaliśmy się i aktywnie braliśmy udział we wszystkich warsztatach. Nawiązaliśmy znajomości, chyba najwięcej z Turcją. Osoby z tego kraju podobnie jak nasi uczestnicy nie posługiwali się biegle językiem angielskim. Z Estończykami czy Węgrami komunikowaliśmy się „mową ciała” czy też za pomocą komputerowych tłumaczy. Wymieniliśmy się adresami, dodaliśmy do znajomych na facebooku. Na pewno pozostaniemy w kontakcie. Liderzy grup dyskutowali również o przyszłych projektach. Mamy już pierwsze ciekawe pomysły. Może uda się je zrealizować…Czekamy również na certyfikaty Youthpass, które są potwierdzeniem zdobytych przez uczestników umiejętności w czasie projektu.
Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy.  W poniedziałek 7 lutego z samego rano udaliśmy się w długą podróż powrotną do kraju. Zrobiliśmy krótki przystanek w Kopenhadze a następnie pojechaliśmy do Ystad na nasz prom do Świnoujścia. Mieliśmy sporo obaw, czy prom odpłynie z powodu silnego wiatru. Całe szczęście, ale akurat tego dnia Bałtyk był spokojniejszy i Neptun spojrzał na nas łaskawym okiem. Ze Świnoujścia nocą dotarliśmy do Wałcza. Projekt „Bądźmy aktywni” (Let’s get active) zakończył się pełnym sukcesem

Wałcz z wizytą w Danii
W dniach 10-12 stycznia 2011 roku komendant hufca 16-14 w Wałczu Ireneusz Gaworek oraz uczestnik – uczeń  klasy III Szkoły Zawodowej  – jako reprezentanci Zachodniopomorskiej Komendy Wojewódzkiej, odbyli pierwszą wizytę przygotowawczą do miejscowości  Bogense w Danii.
Celem wyjazdu do szkoły Nordfyns FolkehÆjskole było przygotowanie do następnego wyjazdu z grupą młodzieży ( 6 uczestników i 2 opiekunów), który odbędzie się w dniach 30 stycznie do 6 lutego bieżącego roku.
Podczas pierwszego spotkania spotkali się liderzy podobnych organizacji zajmującej się młodzieżą z Estonii, Węgier, Łotwy, Polski, Turcji, Danii i Słowenii. Partnerzy omawiali sprawy dotyczące wymiany młodzieży na początku lutego, opracowywali metody pracy, podzielili zadania między siebie, zapoznali się z możliwościami kwaterunkowymi i wyżywieniem.
Wymiana odbywa się w ramach projektu współfinansowanego przez EFS „Młodzież w działaniu” Głównym tematem projektu jest aktywne obywatelstwo, działania, sposoby i możliwości stawania się aktywnymi członkami Unii Europejskiej. Jest to bardzo ważny problem dla grup docelowych – młodzieży z trudnościami edukacyjnymi i bezrobotnej, aby znalazła  możliwości i mogła zmieć  swoje życie.
Podróż do Bogouse przebiegła różnymi środkami komunikacji. Do Stargardu Szczecińskiego wałeccy uczestnicy spotkania dojechali samochodem, do Berlina busem, gdzie wsiedli do samolotu, który wylądował w Kopenhadze, a stamtąd ostatecznie na miejsce dojechali duńskim pociągiem. Wszędzie porozumiewano się w języku angielskim. Wrażenia z wizyty są bardzo pozytywne. Mili ludzie, spokój, piękne krajobrazy nadmorskie oraz ogromne lotnisko w Kopenhadze zrobiło ogromne wrażenie.
Uczestnicy HP 16-14 już przygotowują się do drugiego etapu wyjazdu szczególnie szkoląc umiejętności językowe, które są podstawą komunikowania się z rówieśnikami z różnych krajów.

SPOTKANIE POLSKO – NIEMIECKIE W ŁOBZIE

Dnia 6 grudnia 2010 r. gościliśmy w naszym Ośrodku kadrę pracowników z Jugendwerkstatt w Anklam wraz z panią tłumacz. Celem spotkania było nawiązanie współpracy ze stroną niemiecką.
Naszych gości przywitał jeden z uczestników przebrany za Sw. Mikołaja. Następnie przeszliśmy do Sali gdzie czekał na gości poczęstunek.
W czasie spotkania dwie strony przedstawiły specyfikę swojej działalności, omówiły problemy wychowawcze młodzieży oraz metody pracy z trudną młodzieżą.
W następnej kolejności oprowadziliśmy gości po naszych warsztatach , kuchni i ogrodach. Po powrocie zjedliśmy obiad i wymieniliśmy się prezentami. My dostaliśmy wyroby codziennego użytku wykonane w drewnie przez młodzież niemiecką, natomiast goście otrzymali materiały promujące nasz powiat i gminę oraz bombki świąteczne wykonane przez naszych uczestników pod okiem pani instruktor ogrodnictwa. Spotkanie zaowocowało obustronną deklaracją współpracy.

OHP po francusku
Przez cztery dni Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Stargardzie Szczecińskim gościł piętnastoosobową grupę młodzieży francuskiej z Bordeaux (Departament Gironde).
Pierwszy tydzień pobytu w Polsce uczniowie francuskiego gimnazjum wraz z opiekunami spędzili w Szczecinie, poznając atrakcje regionu zachodniopomorskiego.
Do OSiW OHP w Stargardzie goście przyjechali w środę. Z organizowanym spotkaniem wiązano wiele zamierzeń i oczekiwań, z których jako priorytetowe uznano integrację młodzieży polsko – francuskiej.
Koordynatorzy spotkania Martine Olivier przedstawiciel Departamentu Oświaty Bordeaux oraz Wiesław Jaworski kierownik Ośrodka OHP przygotowali dla młodzieży ciekawy program.

Wizyta w Gimnazjum Katolickim połączona z koncertem, zajęcia na pływalni czy turniej gry w kręgle, to tylko nieliczne z zaplanowanych wcześniej atrakcji.
Ważnym elementem projektu było integrowanie młodych ludzi poprzez pracę. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy: remontową i gastronomiczną. Pierwsza grupa, remontowa miała za zadanie wykonanie prac budowlanych polegających na wyremontowaniu wyznaczonych pomieszczeń, natomiast grupa gastronomiczna wspólnie przygotowywała posiłki według francuskiego i polskiego menu.
Punktem kulminacyjnym spotkania był konkurs plastyczny o tematyce świątecznej. Prace konkursowe wykonywane były techniką dowolną przez czteroosobowe grupy polsko – francuskie. Efekt końcowy artystycznych zmagań okazał się pomysłowy i oryginalny. Prace zostaną przedstawione na wystawie. Dlatego też, poza nagrodami dla zwycięzców przewidziano nagrody pocieszenia.
Wspólne wykonywanie prac porządkowych oraz wypoczynek pomogły młodzieży polsko – francuskiej dostrzec nie tylko różnice ale i podobieństwa występujące pomiędzy wszystkimi uczestnikami projektu.
– Takie spotkania młodzieży są efektem wielomiesięcznych przygotowań i dobrej współpracy partnerskiej – mówi Wiesław Jaworski Kierownik OSiW OHP w Stargardzie Szczecińskim – Każda międzynarodowa wymiana młodzieży kształtuje świadomość młodych ludzi oraz wpływa na ich zachowanie.
Wizyta delegacji francuzkiej zakończyła się w sobotnie popołudnie. W pożegnaniu gości uczestniczyła młodzież, kadra Ośrodka oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Pan Amadu Sy.

„Poznajmy się” – spotkanie z niemiecką organizacją EuropaBeratung – Berlin

W dn.22 – 26.11.br. mieliśmy okazję gościć w Szczecinie młodzież z Berlina. Pierwsze spotkanie odbyło się w niedawno otwartym Muzeum Techniki i Komunikacji w Zajezdni Sztuki w Szczecinie. Berlińczycy ze swoimi opiekunkami – Moniką Wolski i Inez Stutzenstein wraz z młodzieżą Hufca 16 – 10 Zdroje pod opieką p. komendant Sylwii Piotrowicz oraz przedstawicielki ZWK OHP – Joanny Maciużyńskiej, mieli okazję zapoznać się z historią powstania Muzeum.
Obejrzeli także nietuzinkowe ea także pojazdy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Dzieciom podobał się Smyk, do którego wsiadało się odchylając cały przód auta. Z tyłu było miejsce dla dwójki dzieci. Aby dostać się tam, musiały odchylić siedzenie pasażera, ale nie do przodu, tylko w bok. Podobno od tego wzięła się nazwa auta, bo do tyłu trzeba było się „przesmyknąć”.

Odwiedziliśmy również wystawę interaktywną „Eureka”, która gościła czasowo w Zajezdni Sztuki. Młodzież mogła dotykać eksponaty i samodzielnie wykonywać na nich różne doświadczenia fizyczne i chemiczne.
W środę gościliśmy niemiecką młodzież w siedzibie Zachodniopomorskiej WK. Niemcy zostali uroczyście powitani przez Zastępcę Komendanta – p. Justynę Jakubowicz oraz kierownika działu ds. projektów unijnych oraz współpracy zagranicznej – p. Wiolettę Wiercimak.
Następnie młodzież polska i niemiecka wysłuchała prezentacji przedstawionej przez doradcę zawodowego – Polę Rechinbach. Najpierw zostały pokrótce przedstawione struktury OHP ze szczególnym uwzględnieniem Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży. Omówiono również zasady pośrednictwa pracy z podziałem na konkretne jednostki, czyli Młodzieżowe Biuro Pracy, Punkt Pośrednictwa Pracy, Klub Pracy, Mobilne Centrum Informacji Zawodowej, Młodzieżowe Centra Kariery.
Po prezentacji młodzież niemiecka pojechała zwiedzać zakład pracy, w którym uczestnicy OHP odbywają praktyczną naukę zawodu. Pani Izabela Miller – właścicielka Studia Kosmetycznego oprowadziła młodzież po zakładzie tłumacząc na czym polega praca fryzjerki, wizażystki, kosmetyczki i manikiurzystki. O dziwo, najwięcej pytań mieli chłopcy, którzy koniecznie chcieli wiedzieć np. czy nakładanie tipsów boli.
Młodzież zwiedziła również Zespół Szkół im. I. Iwaszkiewicza w Policach, który od lat współpracuje z klasą niemiecko – polską w Locknitz. Szkoła posiada również klasę „języków Europy”, gdzie dzieci co roku otrzymują 2 świadectwa – polskie i niemieckie.
Po przyjeździe do ŚHP w Policach, młodzież zwiedziła Salę Tradycji, gdzie furorę zrobiły mundury z okresu PRL – u. Wszyscy chcieli wiedzieć, jak wyglądało OHP w tym czasie. Zainteresowanym, komendant Michał Kaczmarski udostępnił bogaty zbiór fotografii i wycinków prasowych z tego okresu.
Po części oficjalnej przyszła kolej na gry i zabawy integracyjne wraz z animacjami językowymi, a na młodzież czekał już grill, przygotowany wcześniej przez kadrę ŚHP Police.
W piątek zaproponowaliśmy Niemcom zwiedzenie podziemnego Szczecina. W schronie udostępniono 2 tematyczne trasy turystyczne – „II Wojna Światowa” oraz „Zimna Wojna”. Dostępne były również gościnnie wystawy czasowe: „Zachować pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz III Rzeszy w l. 1939 – 1945”, udostępnionej przez Fundację Polsko – Niemieckie Pojednanie . Była też ekspozycja „Zmiany we współczesnej Polsce”, która przedstawia proces przystąpienia polski do NATO oraz Wielonarodowy Korpus Północno – Wschodni w Szczecinie. Z kolei wystawa „Robotnicza Solidarność od 1970” – to historia protestów szczecińskich robotników w walce o wolność i demokrację.
Liczymy, że nasza współpraca przełoży się w przyszłości na wspólne wnioski w ramach unijnych programów, np.„Młodzież w Działaniu”.

Polsko – niemieckie forum młodzieży dla Turyngii

W dn.10 – 12 listopada 2010r. w Weimarze odbyło się polsko – niemieckie spotkanie , w którym po raz pierwszy – jako przedstawiciel ZWK OHP udział wzięła p. Ida Lipecka. Organizatorem Forum był Europejski Dom Spotkań i Kształcenia Młodzieży w Weimarze ( EJBW ) oraz Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży ( PNWM ).
Tematem przewodnim tegorocznego VII Forum były „Międzynarodowe spotkania dzieci i młodzieży” oraz tradycyjnie wymiana polsko – niemiecka. Uczestnikami były osoby zaangażowane w pracę z młodzieżą, pracownicy placówek kształceniowych, organizacji młodzieżowych, szkół, gmin, związków zawodowych, Ochotniczych Straży Pożarnych, organizacji zrzeszających mniejszości narodowe zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Pierwszego dnia skupiliśmy się na „Metodyce międzynarodowych spotkań dzieci i młodzieży”. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ciekawymi pomysłami na animacje językowe oraz „zakręcone” gry i zabawy integracyjne, mające służyć „ przełamaniu lodów” podczas wymian młodzieży. Wszystkie nowe pomysły zostały natychmiast wypróbowane w praktyce na uczestnikach sympozjum, przy czym nie obyło się oczywiście bez zabawnych wpadek językowych, co bardzo rozbawiło nas wszystkich. Referentkami były panie: Beata Rauch (PNWM ) oraz Katrin Zirkel ( EJBW ).
Zakończenie dnia nastąpiło we wspólnym gronie, gdzie każdy z uczestników kolejno miał możliwość przedstawienia krótkiej prezentacji nt. swojej pracy i instytucji, w której pracuje. Aby „przełamać lody” i przełożyć teorię na praktykę, każdy miał za zadanie zrobić to za pomocą form, które wykorzystujemy w pracy z dziećmi i młodzieżą. W rezultacie wszystkie prace przedstawiono w formie plakatów i balonów z autoportretem, a właściwie karykaturą. Miało to na celu uświadomienie wszystkim, jak ważny jest dystans do samego siebie oraz poczucie humoru w pracy z młodzieżą. Wspólna praca nad plakatami natychmiast mocno zintegrowała całą grupę.
Kolejne dwa dni poświęcone były „Spotkaniom dzieci i młodzieży w praktyce”. Referentami byli: p. Thomas Hetzer – PNWM, p. Annet Quinnt – Turmvilla im Muskauer Park oraz p. Birgit Weidemann – Hoch Drei Potsdam. Po prelekcji uczestnicy podzieleni zostali na 4 grupy i reszta zajęć odbywała się w formie warsztatów. Każda z grup pracowała nad celami i zadaniami „Świadomego wychowania i kształcenia przeciwko uprzedzeniom”. Trzeciego dnia nastąpiło podsumowanie seminarium. Wszystkie grupy zaprezentowały na Forum wypracowane podczas warsztatów cele i zadania, które następnie przedyskutowane zostały przez wszystkich uczestników. W odniesieniu do „Świadomego wychowania i kształcenia przeciw uprzedzeniom”, zasady dydaktyczne w tym obszarze zostały określone jako „rzeczowa systematyzacja i orientacja na dialog”. Oznacza to przede wszystkim odwrót od pouczeń mających formę monologu i w zamian ukształtowanie się kultury komunikacji, w której każda osoba pozna wartości, których wybór nastąpił w wyniku wspólnej analizy i negocjacji. Ideałem byłoby stworzenie sytuacji, w której każdy może być pewien tego, że jest respektowany mimo swoich szczególnych cech i że będzie chroniony przed dyskryminacją i alienacją.
Tematyka seminarium uświadomiła nam wszystkim, że stereotypy i szykanujące uprzedzenia mają niestety charakter międzynarodowy. Przypisują one w sposób dotkliwy cechy, od których jest się trudno uwolnić: doświadczenia takie zbiera np. kobieta wyglądająca na cudzoziemkę, która w sklepie zagadnięta zostaje łamaną niemczyzną, ciemnoskóry Polak, któremu ciagle zadaje się pytanie – „skąd pochodzisz”; azylant, któremu nie przypisuje się posiadania dyplomu uczelni wyższej, czy osoba na wózku inwalidzkim, która będzie wciąż zagadywana w sposób, jakby była osobą z niedorozwojem psychicznym.
Uczestnicy Forum poznali metody pracy z dziećmi i młodzieżą, w której z pełną świadomością podchodzi się do problemu uprzedzeń, ć włączona w życie codzienne. Polsko – Niemieckie Forum było szansą na spotkanie i wymianę doświadczeń zarówno dla „zawodowców”, jak i „początkujących” oraz ułatwiło nawiązanie kontaktów pomiędzy organizacjami polskimi i niemieckimi.
Po wystąpieniach podsumowujących nastąpiła ewaluacja, następnie uroczyste pożegnanie oraz wzajemna wymiana kontaktów, a na koniec – wycieczka z przewodnikiem po historycznym centrum Weimaru.lnej analizy i negocjacji. Ideałem byłoby stworzenie sytuacji, w ktremu ciagle zadaje się pytanie
Uczestnicy Forum poznali metody pracy z dziećmi i młodzieżą, w któ
Po wystąpieniach podsumowujących nastąpiła ewaluacja, następnie uroczyste pożegnanie oraz wzajemna wymiana kontaktó
Tematyka seminarium uświadomiła nam wszystkim, że stereotypy i szykanujące uprzedzenia mają niestety charakter międzynarodowy. Przypisują one w sposó
Uczestnicy Forum poznali metody pracy z dziećmi i młodzieżą, w któ, jak i
Po wystąpieniach podsumowujących nastąpiła ewaluacja, następnie uroczyste pożegnanie oraz wzajemna wymiana kontaktó

PODPISANIE UMOWY PARTNERSKIEJ W SPRAWIE WSPÓŁPRACY POLSKO – NIEMIECKIEJ

W dniach 18-19 października kadra Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komenday OHP wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielami Internationaler Bund Północ w ramach współpracy obu organizacji, które odbyło się w Ośrodku Kształcenia i Wychowania w Nosowie.
Stronę IB reprezentował pan Udo Hinze i dr Ludwig Anders . Ze strony ZWK OHP – Wojewódzki Komendant – p. Artur Szałabawka oraz Dyrektor Biura – p. Mariusz Kądziołka. W naradzie udział wzięli również: specjalista ds. programów – p. Ida Lipecka, a także kierownicy jednostek bezpośrednio zaangażowanych w wymianę młodzieży polsko – niemieckiej: p. Piotr Świderski – kierownik OSiW Nosowo, p. Wiesław Jaworski – kierownik OSiW Stargard Szcz., p. Wiesław Płaza – kierownik OSiW Mielenko Drawspółpracy obu organizacji , gdzie kolejno wypowiadali się na ten temat kierownicy ośrodków. Wspólne doświadczenia w tym zakresie stały się przyczynkiem do gorącej dyskusji, podczas której narodziło się wiele ciekawych, nowatorskich pomysłów. Zostaną one z pewnością wykorzystane w przyszłych wspólnych projektach. Omówione zostały m.in. metody pracy z trudną młodzieżą oraz tematyka planowanych projektów. Poruszane tematy spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno IB, jak i OHP i przerodziły się w konstruktywną dyskusję, która przyniosła pozytywne rezultaty. Strona niemiecka wyszła także z postulatem wymiany kadry wychowawczej w celu wspólnego wypracowania innowacyjnych metod wychowawczych oraz wymiany doświadczeń obydwóch organizacji; wzajemne poznanie się kadry, co bezpośrednio przyczyni się do wzrostu kompetencji kadr.
Podczas spotkania uzgodniono, że strona niemiecka zorganizuje seminarium nt. „Wartości w koncepcjach wychowawczych”, w ramach którego IB oraz OHP będzie miało okazję zaprezentować swój bogaty dorobek m.in. w zakresie wychowania młodzieży poprzez pracę i szeroko zakrojoną profilaktykę społeczną. Seminarium stanowić będzie także doskonałą okazję do promocji zarówno województwa zachodniopomorskiego, jak i regionu Meklemburgia – Pomorze Przednie.
Gorące dyskusje zaowocowały podpisaniem porozumienia w sprawie polsko – niemieckiej współpracy w zakresie wymiany młodzieży oraz kadr , a także obustronną deklaracją poszukiwania takich rozwiązań, które korzystne będą dla obu stron. Opracowany został również wstępny zakres działań dotyczący przyszłych zamierzeń polsko – niemieckich.

Szkolenie BiTriMulti w Luksemburgu
W dniach 13-17 października 2010 roku w Luksemburgu odbyło się szkolenie BiTriMulti dotyczące wymian młodzieży w ramach Programu Młodzież w Działaniu. Miejscem szkolenia było Schengen – niewielka miejscowość na pograniczu luksembursko-francusko-niemieckim miejscowość z podpisania traktatu, który znosił kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu. W szkoleniu wziął udział Robert Durski – pracownik Zachodniopomorskiej WK OHP w Szczecinie odpowiedzialny za wdrażanie projektów europejskich oraz współpracę międzynarodową. Oprócz uczestników z Polski do Luksemburga przyjechały 22 osoby m.in. z Norwegii, Austrii, Francji, Irlandii czy z Łotwy.
Przez 4 dni szkolenia zdobywaliśmy wiedzę nt. Programu Młodzież w Działaniu – poszczególnych Akcji ze szczególnym uwzględnieniem Akcji 1.1 – wymiany młodzieży. W ramach zajęć praktycznych odbyły się warsztaty, gdzie w zespołach międzynarodowych musieliśmy wypracować projekt. Razem z partnerami z Norwegii, Austrii oraz Irlandii zaproponowaliśmy projekt „Żyjąc w zgodzie z naturą”. Byłby to projekt czterostronny, który mógłby się odbyć latem przyszłego roku w Norwegii. Wspólnie przygotowaliśmy wniosek aplikacyjny, który został następnie oceniony przez prowadzących. Uzyskaliśmy konkretną wiedzę, co powinniśmy wpisać do aplikacji, na jakie elementy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Zdobywaliśmy również wiedzę nt. istotnych czynników gwarantujących powodzenie wymian międzynarodowych jak uczestnictwo młodych osób, lokalny wymiar projektu czy też edukacja międzykulturowa. Uczyliśmy się na konkretnych przykładach, często dzieliliśmy własnymi doświadczeniami z wcześniej zrealizowanych projektów.
W ramach edukacji międzykulturowej odbył się wieczór międzynarodowy. Uczestnicy z każdego kraju reprezentowanego na szkoleniu przygotowali swoje stanowiska. Na polskim stole nie mogło zabraknąć wyśmienitych wędlin czy słodyczy. Pokazaliśmy również krótką prezentację nt. naszego kraju. Dowiedzieliśmy się czegoś więcej nt. innych państw, ich mieszkańców i kultury. Wieczór trwał bardzo długo. Ponadto, organizatorzy szkolenia zaprosili nas na kolację do typowej luksemburskiej restauracji w stolicy kraju. Przy wykwintnym posiłku dowiedzieliśmy się więcej nt. Wielkiego Księstwa Luksemburga – jednego z najmniejszych, ale i najbogatszych państw w Europie będącego siedzibą wielu instytucji Unii Europejskiej.
Ponadto, uczestnicy dzieli się informacjami nt. swojej pracy i swoich organizacji w czasie giełdy partnerskiej. Duża część uczestników szkolenia była pod wrażeniem zakresu działań Ochotniczych Hufców Pracy, gdyż większość z nich reprezentowała małe organizacje. Najlepsze kontakty zostały nawiązane z partnerami z warsztatów – Naeroy Kommune z Norwegii, FAB z Austrii oraz Forogoie z Irlandii. Mamy już konkretny pomysł na projekt na lipiec 2011 roku. Wcześniej w czerwcu chcemy spotkać się na wizycie przygotowawczej. Mamy nadzieję, że projekt zyska uznanie Narodowej Agencji Programu Młodzież w Działaniu. Jednocześnie, zostały nawiązane kontakty z organizacjami z Francji oraz Łotwy.
Luksemburg opuszczaliśmy ze smutkiem, że 4 dni szkolenia upłynęły tak szybko, ale jednocześnie z nadzieją, że już niedługo przygotujemy wspólne projekty na rzecz młodzieży w ramach Programu Młodzież w Działaniu.

Wizyta w Schwerinie

Na zaproszenie Internationaler Bung ze Schwerina, w dniach 21-23 czerwca, przedstawiciele Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Szczecinie Artur Szałabawka – Wojewódzki Komendant, Mariusz Kądziołka – Dyrektor Biura oraz Wiesław Płaza Kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mielenku Drawskim wzięli udział w kongresie IB „Wzmocnić rodziny – jeszcze jak” oraz w uroczystościach 20-tej rocznicy powstania ośrodka IB w Schwerinie.
Podczas konferencji doszło do dwustronnych rozmów z IB Verbund Nord. Stronę niemiecką reprezentowali Pan Udo Hinze oraz Dr. Ludwig Anders. Celem spotkania było omówienie dotychczasowej współpracy oraz planów wspólnych przedsięwzięć dotyczących międzynarodowej wymiany młodzieży. Poruszono również kwestię przygotowania wizyty gości niemieckich w Polsce.dzkiej Komendy OHP w Szczecinie Artur Szałabawka
Podczas konferencji doszło do dwustronnych rozmó

OSiW Stargard na Turnieju Sportowym w Wittenburgu

Od 17 do 21 czerwca trwały turniejowe zmagania drużyny z OSiW OHP w Stargardzie Szczecińskim, która reprezentowała Polskę na turnieju piłki siatkowej w Wittenburgu.
W ramach projektu dofinansowywanego przez PNWM pod hasłem „Poznajemy się przez sport” udział wzięło czternaście zespołów. W rozgrywkach i pełnej determinacji walce drużyna z OSiW Stargard zajęła siódme miejsce zdobywając nie tylko puchar ale i uznanie przeciwników.
Pobyt młodzieży uczestniczącej w Turnieju Sportowym organizatorzy uprzyjemniali licznymi wycieczkami, grami i zabawami integracyjnymi, które sprzyjały wspólnemu poznawaniu się i nawiązywaniu kontaktów. Projekt umożliwił młodzieży zapoznanie kultury i historii obu narodów oraz doskonalenie języków obcych.

Delegacja francuska w OSiW OHP

W środę, Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Stargardzie Szczecińskim odwiedziła francuska delegacja przedstawicieli sektora edukacji z departamentu Gironde: Francis Daziniere, Guillaume Labordie i Martine Olivier. Gościom towarzyszyli również dr Włodzimierz Puzyna Konsul Francuski oraz dr hab. Beata Kędzia – Klebeko Kierownik Katedry Filologii Romańskiej.
Od wielu lat OSiW OHP w Stargardzie Szczecińskim z powodzeniem realizuje programy współpracy międzynarodowej opartej na wymianie młodzieży i doświadczeń kadry. Mając mocno ugruntowaną pozycję przy realizacji projektów z Niemcami i Bułgarią, Ośrodek rozpoczął starania o nawiązanie stałej współpracy z Francuzami, których pierwsza wizyta odbyła się w ubiegłym roku.
Delegacja francuska przyjechała, na zaproszenie Władysława Husejko Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, w celu omówienia szczegółów dalszych działań oraz określenia zakresu wdrażanego projektu. W programie wizyty przewidziano również spotkanie delegacji francuskiej z Zarządem Powiatu Stargardzkiego oraz dyrekcją i kadrą Gimnazjum Katolickiego.

Wizytę zakończono konferencją prasową oraz pokazem multimedialnym prezentującym gościom statutową działalność OHP.  Zaproszeni na spotkanie dyrektorzy szkół z terenu powiatu stargardzkiego mogli porozmawiać o możliwościach wprowadzeniem do placówek nauczania języka francuskiego.

Jesteśmy w trakcie realizacji programu sportowego z niemiecką organizacją Internationale Bund. – mówi Wiesław Jaworski kierownik OSiW – Niebawem nasza młodzież wyjedzie do Niemiec. Dzisiejsze spotkanie jest przygotowaniem projektu polsko – francuskiej wymiany młodzieży. Projekt będzie realizowany w listopadzie. Projekty międzynarodowej wymiany młodzieży służą integracji europejskiej i poznawaniu kultur innych narodów.

Reprezentanci HP 16-14 w Bułgarii !

Uczestnicy HP 16-14 w Wałczu w dniach 20 – 25 maja wzięli udział w Międzynarodowym Projekcie „Procedury Stowarzyszenia Młodzieży Europejskiej w Przyszłości”, który odbył się w Bułgarii. Malwina Magoń z Gimnazjum dla Dorosłych i Rene Bączek ze Szkoły Zawodowej wraz z opiekunem – komendantem hufca Ireneuszem Gaworkiem, jako reprezentanci Zachodniopomorskiej Komendy Wojewódzkiej OHP po wielogodzinnej podróży pociągami i samolotem dotarli do Primorska w Bułgarii. W stolicy Bułgarii był czas na zwiedzanie. Nad Morze Czarne dotarli dopiero po trzydziestu godzinach, jednak przeżycia były niezapomniane.
Pierwszy dzień stanowił aklimatyzację do warunków bułgarskiej ciepłej pogody i nowego miejsca. Był to również czas zapoznania się z innymi uczestnikami projektu z Bułgarii i Rumunii. Prowadzącym projekt był Bułgar Iwan Pertow ps. Penczo. Na miejsce nie dotarli Portugalczycy, Włosi, Litwini i Turcy. Wieczorny czas spędzony przy ognisku sprzyjał zawarciu nowych znajomości i przełamał również bariery językowe.
Drugi dzień poświęcony był tolerancji w krajach Unii oraz zajęciom sportowym. Wszystkie wykłady prowadzone były w języku angielskim. Każda grupa prezentowała w tym języku problemy tolerancji dla osób innej kultury, orientacji seksualnej i tożsamości etnicznej. Następnie uczestnicy wykonywali prace plastyczne w postaci plakatów.

W trzecim dniu uczestnicy poddali się tematowi „Innowacji w sztuce europejskiej, rzeźbie i problemom ekologicznym” malując plakaty i wykonując rzeźby z plasteliny. Uczestnicy HP 16-14 w swoich pracach wykorzystali idee zjednoczonej Europy. Ich prace cieszyły się dużym zainteresowaniem, ponieważ były dynamiczne bardzo atrakcyjne. Wieczorem reprezentanci każdego kraju przedstawiali problemy zanieczyszczenia środowiska, alternatywnych źródeł energii, które coraz częściej wypierają energetykę.
Czwarty dzień dedykowany był europejskiemu tańcowi współczesnemu oraz tradycyjnemu, krajów biorących udział w projekcie. To była świetna zabawa!
Następny dzień poświęcony był historii krajów oraz przygotowaniom wystawy prac tworzonych przez uczestników podczas kilku dni. Po południu nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy prac uczestników projektu.
Pomiędzy wykładami uczestnicy mieli dużo czasu wolnego, który wykorzystano na plażowanie i kąpiele w Morzu Czarnym oraz zwiedzaniu przepięknych rejonów Primorska. Po pięciodniowych wspaniałych wakacjach połączonych z profilaktyką omawianych problemów Unii Europejskiej, pełni wrażeń wszyscy bezpiecznie wrócili do domu w swoich krajach. Uczestnicy projektu z HP 16-14 w Wałczu, mają wiele do opowiedzenia i pokazania swoim rówieśnikom. Ich relacja będzie na pewno motywację do osiągania jak najlepszych wyników w szkole i na zajęciach praktycznych.europejskiej, rzeźbie i problemom ekologicznym
Czwarty dzień dedykowany był europejskiemu tańcowi wspó
Następny dzień poświęcony był historii krajó
Pomiędzy wykładami uczestnicy mieli dużo czasu wolnego, któcili do domu w swoich krajach.

Polsko-niemieckie spotkanie

W dniu 23 kwietnia 2010 roku w niemieckim miasteczku Rothenklempenow w powiecie Ucker – Randow delegacja Zachodniopomorskiej WK OHP w Szczecinie w składzie Justyna Jakubowicz – Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP oraz Robert Durski – st. specjalista ds. wdrażania programów europejskich i współpracy międzynarodowej spotkała się z Panią Andreą Kruger reprezentującą organizację INAB – Europejskie Warsztaty.
Spotkanie służyć miało nawiązaniu współpracy pomiędzy organizacjami celem podejmowania wspólnych projektów na rzecz młodzieży z obu krajów. Na początku spotkania Pani Kruger opowiedziała, czym zajmuje się jej organizacja, jaką posiada bazę oraz jakie projekty realizuje. INAB posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych i pozyskuje na nie środki z różnych źródeł m.in. PNWM. Następnie, Zastępca Wojewódzkiego Komendanta Justyna Jakubowicz przedstawiła działalność OHP w zakresie edukacji i wychowania.
Pani Zastępca Komendanta omówiła również stan bazy warsztatowej i noclegowej, w której mogłyby się odbywać projekty współpracy i z której mogłaby korzystać młodzież uczestnicząca w projektach.  Jako potencjalne miejsca realizacji projektów wskazano OSiW Nosowo czy OSiW Barlinek a zakres współpracy mógłby obejmować np. praktyki zawodowe w zawodach: stolarz, ogrodnik, kucharz etc. Obie organizacje mając doświadczenie w realizacji projektów w ramach PNWM, wskazały właśnie Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży jako główne źródło finansowania przyszłych przedsięwzięć.
Na koniec spotkania Pani Kruger oprowadziła nas po zamku przedstawiając po krotce jego historię pokazując nam miejsca noclegowe, sale dydaktyczne a także warsztaty stolarskie. Żegnając się zaprosiliśmy stronę niemiecką do rewizyty w Polsce. Zaproszenie zostało przyjęte. Pełni optymizmu z nadzieją na przyszłe projekty opuściliśmy Rothenklempenow i wróciliśmy do Szczecina.głby obejmować np. praktyki zawodowe w zawodach: stolarz, ogrodnik, kucharz etc. Obie organizacje mając doświadczenie w realizacji projekt

Wałcz w projekcie europejskim RUHR 2010’

Kółko Fotograficzne CHWILA z HP 16-14 Wałcz  w dniu 29 kwietnia zakończyło przygotowania do projektu   Europejskiej Stolicy Kultury – RUHR 2010. W wyniku współpracy z Urzędem Miasta Wałcza pani burmistrz Jolanta Wegner wybrała CHWILĘ do reprezentowania naszego miasta i promowania go w międzynarodowym projekcie. W ramach tego programu ogólnie zaplanowano przeszło 300 projektów i 2.500 imprez.
Już od września 2009 roku uczestnicy kółka pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Angel realizują zadania projektu, do których należy zatrzymanie w kadrze fotograficznym życia na każdej płaszczyźnie codzienności – zarówno podczas zabawy,  jak i w pracy, w otoczeniu lokalnej architektury jak i przy pięknych krajobrazach. Uczniowie starali się pokazać swoich rówieśników pełnych energii i chęci życia oraz swoich najbliższych sąsiadów i innych mieszkańców. Ważne miejsce w projekcie zajęło pokazanie swoich tradycji narodowych, którym Polacy są wierni od wieków.
Zagłębie Ruhry jest w 2010 roku Europejską Stolicą Kultury. Uczestnicy hufca zaproszeni zostali do odwiedzenia tego regionu obejmującego 53 miasta i posiadającego bogatą ofertę kulturalną. Można tam odkryć więcej niż można by się spodziewać. Nową marką tej „tworzącej się metropolii” jest jej ekscytująca oferta kulturalna – niekonwencjonalna, innowacyjna i inspirująca.
Podsumowanie projektu odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia. Podczas wakacji uczestnicy projektu Ruhr 2010 wyjeżdżają do Niemiec na dziesięć dni z opiekunem Małgorzatą Angel. Z chęcią odkrywać będą nową kulturalną metropolię Europy. Z pewnością po powrocie zrelacjonują swoje przeżycia.

Międzynarodowa współpraca OHP-  W czwartek, 22 kwietnia dwunastoosobowa grupa uczestników z OSiW OHP w Stargardzie Szczecińskim wróciła z Bułgarii, gdzie przez dwa tygodnie uczestniczyła w projekcie międzynarodowej wymiany młodzieży.

Historyczne Veliko Tarnowo, pierwsza stolica Bułgarii gościła przedstawicieli organizacji młodzieżowych z Francji, Polski i Węgier w ramach Unijnego Programu Młodzież: „Wy jesteście różni, ale przez moje oczy”. Polską młodzież reprezentowała grupa uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Stargardzie Szczecińskim wraz z Kierownikiem Ośrodka Wiesławem Jaworskim, pełniącym w projekcie funkcję polskiego lidera.
Był to logistycznie i zadaniowo bardzo trudny program unijny – wyjaśnia Wiesław Jaworski. W marcu odbyło się na terenie Bułgarii spotkanie przygotowawcze liderów – musieliśmy uzgodnić program i zadania oraz międzynarodowy transport lotniczy poszczególnych grup młodzieży. Grupa wyjechała do Bułgarii zaraz po Świętach Wielkanocnych.
W ramach projektu młodzież prowadziła na ulicach Veliko Tarnovo kampanie przeciw dyskryminacji i nietolerancji, rozdawano ulotki i prowadzono rozmowy z mieszkańcami. Odbyły się debaty i warsztaty, które uczyły młodzież tolerancji i solidarności. Liderzy prowadzili także zajęcia dla osób niepełnosprawnych w Centrum Pomocy Socjalnej w Veliko Tarnovo oraz wykłady dla młodzieży. W ramach poznawania wartości rodziny, kultury i obyczajów uczestnicy projektu przez jeden dzień przebywali u rodzin bułgarskich. Odbył się również dzień Polski, na który młodzież z OHP przygotowała koncert oraz tradycyjne potrawy. Na zakończenie projektu odbyło się spotkanie z Merem i przedstawicielami Samorządu Veliko Tarnovo oraz konferencja prasowa z udziałem liderów projektu.
Myślę, że ten projekt bardzo dobrze nauczył młodzież tolerancji i solidarności przeciw dyskryminacji – zapewniał Wiesław Jaworski – zwłaszcza, że jego końcowy etap odbywał się w cieniu polskiej żałoby narodowejMłodzież minutą ciszy uczciła pamięć Prezydenta i członków polskiej delegacji, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem. Ważnym elementem tragicznej lekcji patriotyzmu było dokonanie wpisu w księdze kondolencyjnej w Ambasadzie RP w Sofii, gdzie pod słowami: „Pozostał wielki smutek i żal, ale zawsze będziecie w naszych sercach” podpisali się wszyscy polscy uczestnicy projektu.

OHP współpracuje z Bułgarami

Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Stargardzie Szczecińskim od wielu lat współpracuje z organizacjami społecznymi z Niemiec i Francji. Projekty międzynarodowej wymiany młodzieży od marca zostały poszerzone o Bułgarię.
W ostatnim tygodniu marca bułgarskie Veliko Tarnowo gościło przedstawicieli organizacji młodzieżowych z Francji, Polski i Węgier w ramach Unijnego Programu Młodzież: „Jesteś inny, ale widziany moimi oczami” Akcja 1 – Wymiana Młodzieży.
Gospodarzem spotkania był prezydent bułgarskiej organizacji Eurotendencies Stanimir Atanasov. W spotkaniu przygotowawczym oprócz przedstawicieli wymienionych państw uczestniczył kierownik OSiW OHP w Stargardzie Wiesław Jaworski.
Podczas prowadzonych rozmów omówiono program i zaakceptowano udział w projekcie polskiej młodzieży, którą reprezentować będzie dwunastoosobowa grupa uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Stargardzie Szczecińskim. Dwutygodniowy wyjazd młodzieży do Bułgarii zaplanowano 6 kwietnia. Realizacja programu odbywać się będzie na terenie Veliko Tarnowo oraz Pamporowo. W trang>Wyjazd uczestników OSiW Stargard Szczeciński do Hagenow

Przez tydzień młodzież z OSiW OHP w Stargardzie Szczecińskim uczestniczyła w projekcie realizowanym przez IB z Hagenow. Młodzi Polacy wspólnie z niemieckimi rówieśnikami wykonywali prace renowacyjno – porządkowe na rzecz szkoły podstawowej w Vellahn.
Z organizowanym spotkaniem wiązano wiele zamierzeń i oczekiwań, z których jako priorytetowe uznano integrację młodzieży polsko – niemieckiej poprzez organizację szkolnej „czytelni w ogrodzie”. W zakresie prac wykonywanych przez młodzież znalazło się plantowanie terenu i przygotowanie go pod ustawienie ławek i stolików.
Wspólnej pracy uczestnikom projektu towarzyszyły również zajęcia sportowo – rekreacyjne i artystyczne. Przeprowadzony turniej gry w kręgle oraz konkurs rękodzieła artystycznego skutecznie pomagały młodzieży w doskonaleniu obcego dla nich języka oraz w poznawaniu kultury i obyczajów charakterystycznych dla obu narodów.
Wspólne wykonywanie prac porządkowych oraz wypoczynek pomogły młodzieży polsko – niemieckiej dostrzec nie tylko różnice ale i podobieństwa występujące pomiędzy wszystkimi uczestnikami projektu.