Strona główna Projekty Projekty UE zakończone Leonardo da Vinci – Polski kucharz i ogrodnik mobilni w Europie

Leonardo da Vinci – Polski kucharz i ogrodnik mobilni w Europie

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu” „Polski kucharz i ogrodnik mobilni w Europie”,

 

Konferencja podsumowująca projekt Leonardo da Vinci w OSiW OHP w Łobzie

 

Dnia 18 kwietnia 2012 roku w OSiW OHP w Łobzie miała miejsce konferencja podsumowująca projekt LdV „Polski kucharz i ogrodnik mobilni w Europie” zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Konferencję rozpoczął kierownik Ośrodka-powitał przybyłych gości i poprosił o głos p.Wiolettę Wiercimak – kierownika Pionu Projektów Europejskich i Współpracy Międzynarodowej, która była koordynatorem projektu. Obecni mogli dowiedzieć się do kogo skierowany był projekt, w jakiej formie został zrealizowany oraz jakie korzyści dał uczestnikom. W projekcie udział wzięło 6 uczniów Gimnazjum dla Dorosłych kształcących się w zawodzie ogrodnik. Naszym partnerem był Internationaler Bund e.V. Verbund Brandenburg. Przed wyjazdem na praktyki do Niemiec uczestnicy przeszli 50 godzinne szkolenie językowe, kulturowe i pedagogiczne.

Celem projektu było wspieranie rozwoju zawodowego uczestników, zdobycie i wykorzystanie kompetencji zawodowych przez poznanie działania firm zagranicznych i porównanie metod pracy, nabycie umiejętności pracy w zespole międzynarodowym. W następnej kolejności przedstawiona została opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie zatrudnionych młodych, umiejętności technicznych i mobilności. Kolejnym punktem programu były krótkie wypowiedzi na temat pobytu na 2- tygodniowym stażu w Niemczech  uczestników biorących udział w projekcie. Następnie przedstawiona została prezentacja multimedialna z pobytu we Frankfurcie nad Odrą. Mogliśmy zobaczyć w jaki sposób i gdzie przebiegały praktyki oraz jak zorganizowany został czas wolny. Po prezentacji głos zabrał P. Jan Zdanowicz-wicestarosta powiatu łobeskiego. Złożył gratulacje za udany projekt i życzył dalszych sukcesów w pisaniu i realizowaniu projektów unijnych.

 

 

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu” „Polski kucharz i ogrodnik mobilni w Europie”,

 

Wizyta w Internationaler Bund we Frankfurcie nad Odrą.

 

W dniu 29 lutego 2012 roku delegacja Zachodniopomorskiej WK OHP w Szczecinie w składzie Wioletta Wiercimak – Kierownik Pionu Projektów Europejskich i Współpracy Międzynarodowej oraz Robert Durski – st. specjalista ds. wdrażania projektów europejskich i współpracy międzynarodowej złożyli wizytę w Internationaler Bund we Frankfurcie nad Odrą.

Celem wizyty był monitoring realizacji działań w projekcie „Polski kucharz i ogrodnik mobilni w Europie”  realizowanym przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Jest to pierwszy projekt Zachodniopomorskiej WK OHP w ramach programu Leonardo da Vinci.

Projekt realizowany jest w okresie 15.08.2011 – 12.05.2012r. W listopadzie 2011r. roku 6 uczestników z OSiW Łobez odbywała dwutygodniową praktykę w zawodzie ogrodnika, w styczniu 2012r. praktykę odbywała 6-osobowa grupa kucharzy z HP Kołobrzeg. Od 26 lutego we Frankfurcie przebywa sześcioro kucharzy z OSiW Barlinek. Ich pobyt potrwa do 10 marca br.

Delegacja zwiedziła kuchnię i stołówkę, na której uczestnicy uczą się np. obsługi gości, przygotowania jadłospisu, dekorowania stołu czy też odpowiedniego ułożenia talerzy i sztućców na stole itp. Wszystkie zajęcia odbywają się pod okiem doświadczonych niemieckich instruktorów. Przed przystąpieniem do zajęć praktycznych uczestnicy odbyli szkolenie BHP a także zostali zaopatrzeni w odpowiedni strój i obuwie. Uczestnicy sami musieli dokonać zakupów w sklepie. Był to jeden z elementów nauki praktycznego języka niemieckiego. Uczestnicy mogą liczyć także na pomoc koordynatora ze strony IB, który pomaga w wielu codziennych sprawach.

W czasie wizyty delegacja porozmawiała indywidualnie z uczestnikami i ich opiekunem. Wszyscy są pełni zapału do pracy i nauki nowych umiejętności. Oprócz zajęć praktycznych grupa ma także przygotowanie kulturowe. W ramach przygotowania czeka ich np. wyjście na kręgle, na basen czy też wyjazd do Berlina. .

 

 

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie

 

Leonardo da Vinci – powrót do Polski drugiej grupy projektu „Polski kucharz i ogrodnik mobilni w Europie”

 

W dniach od 15.01.2012r. do 28.01.2012r. młodzież z Kołobrzegu uczestniczyła w 2-tyg. praktyce zawodowej zrealizowanej wspólnie z partnerem niemieckim, Internationaler Bund z Brandenburgii, który od pięciu lat realizuje praktyki i programy staży dla polskich uczniów.

Po szybkiej podróży z Kołobrzegu cała grupa dotarła na miejsce , gdzie zostaliśmy przywitani przez Panią Katarzynę Prystasz, która była w czasie pobytu młodzieży na praktykach tłumaczem i opiekunem ze strony niemieckiej. Zostaliśmy zakwaterowani w hostelu na terenie IB, a w poniedziałek wszyscy uczestnicy zostali uroczyście przywitani przez dyrekcję i instruktorów.

Po części oficjalnej cała grupa udała się do Frankfurtu, gdzie dokonano zakupu odzieży ochronnej potrzebnej na praktykach, a także została oprowadzona po mieście, gdzie każdy mógł zapoznać się z topografią nowego miejsca i ciekawszymi miejscami. Od wtorku każdy z uczestników przystąpił do ciężkiej pracy, zaczynając od szkolenia BHP. Grupa podzielona została na dwa trzyosobowe zespoły i przez dwa tygodnie młodzież pracowała zamiennie na kuchni i sali restauracyjnej. Pod okiem fachowych instruktorów, mających duże doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi, uczestnicy uczyli się przyrządzania potraw kuchni niemieckiej, obsługi sprzętu kuchennego, mieli możliwość porównania metod pracy i nabycia umiejętności pracy w zespole międzynarodowym. Cała grupa mogła również nauczyć się profesjonalnego przygotowywania sali na różnego rodzaju uroczystości, uczyła się podstaw florystyki, a także nakrywania stołów. Wielką zaletą wyjazdu była możliwość praktycznej nauki języka niemieckiego, z dużym naciskiem na fachowe słownictwo używane w kuchni i restauracji. Niemieccy gospodarze przygotowali dla praktykantów niespodziankę, którą była uroczysta kolacja zaliczeniowa przygotowana przez praktykantów niemieckich. Każdy członek polskiej grupy mógł poczuć się jak gość ekskluzywnej restauracji.

Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że wyjazd rozwinął ich umiejętności zawodowe, językowe, a także nawiązane zostały nowe kontakty z rówieśnikami z Niemiec. Przełamana została bariera międzykulturowa i każdy z praktykantów ma nadzieję, że wyjazd ten nie był jednorazową przygodą. Wszyscy opuszczali Frankfurt z wielkim żalem.

 

 

 

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu” „Polski kucharz i ogrodnik mobilni w Europie”,

 

WYCIECZKA DO BERLINA KOŁOBRZESKICH BENEFICJENTÓW PROJEKTU „LEONARDO da VINCI”.

 

W ramach programu kulturowego przygotowanego dla uczestników projektu „ Polski kucharz i ogrodnik mobilni w Europie”, grupa młodzieży z 16-17 kołobrzeskiego Hufca Pracy miała możliwość całodniowej wizyty w stolicy Niemiec i zobaczenia osobiście, znanych chyba każdemu symboli Berlina.

Po zjedzeniu obfitego śniadania (kierując się zasadą, że pełny żołądek podnosi uroki krajobrazu) cała grupa udała się w doskonałych nastrojach w kierunku frankfurckiego dworca kolejowego, gdzie czekała już Pani Katarzyna Prystasz, która była naszym przewodnikiem i tłumaczem w czasie całego pobytu.

Po godzinnej podróży znaleźliśmy się u celu. Berlin przywitał uczestników wycieczki złą pogodą, więc wspólnie postanowiono rozpocząć zwiedzanie od wizyty w Muzeum Techniki. Można było z bardzo bliska oglądać stare lokomotywy, samoloty i statki. Na kilku piętrach uczestnicy projektu mogli zapoznać się z wystawami tematycznymi dotyczącymi np.: techniki filmowej czy fotograficznej. Po obejrzeniu wszystkich ekspozycji grupa udała się w kierunku kompleksu kinowo-hotelowego w obrębie którego odbywa się słynny festiwal filmowy, cieszący się wielką estymą wśród kinomanów na całym świecie. Duże wrażenie zrobił na młodzieży najnowszy pomnik w Berlinie, dedykowany zamordowanym Żydom w czasie drugiej wojny światowej. Kolejnym punktem programu było obowiązkowe zdjęcie pod Bramą Brandenburską, wizyta w okolicach Bundestagu, a także na najbardziej chyba znanym placu w Berlinie – Alexanderplatz. Młodzież z ciekawością słuchała opowieści o stolicy Niemiec, a szczególną uwagę zwróciła zwłaszcza jedna, dotycząca Parady Miłości, która do niedawna była jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Berlina. Na samym końcu cała grupa mogła podziwiać wieżę telewizyjną. W ciągu następnych kilku godzin czasu wolnego młodzież mogła wydać swoje kieszonkowe w pobliskim centrum handlowym.

Dla większości uczestników była to pierwsza wizyta w tak dużym mieście, które zrobiło na młodzieży ogromne wrażenie. Cała grupa zgodnie stwierdziła, że każdy chciałby jeszcze kiedyś przyjechać do Berlina. Wszyscy z żalem opuszczali to fascynujące miasto i chociaż nogi bolały od długich spacerów, nikt nie był zawiedziony i wyprawa podobała się każdemu.

 

 

 

 

 

 „Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.

 

PODSUMOWANIE FAZY PRZYGOTOWAWCZEJ PROGRAMU „LEONARDO da VINCI” W KOŁOBRZEGU

 

Dnia 10 stycznia 2012 roku w 16-17 Hufcu Pracy w Kołobrzegu odbyło się uroczyste podsumowanie przygotowania pedagogiczno -kulturowo-językowego w ramach programu „Leonardo da Vinci”. Na uroczystość przybyła Pani Wioletta Wiercimiak, koordynator projektu i kierownik Pionu Projektów Europejskich i Współpracy Międzynarodowej i p. Ida Lipecka, st. specjalista ds. programów, badań i analiz. W spotkaniu brali także udział uczestnicy projektu i ich rodzice . Podopiecznym zostały wręczone zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursów przygotowawczych, w których brali udział. Uczestnicy odbyli zajęcia  obejmujące przygotowanie kulturowe, które miało dostarczyć informacji na temat Niemiec, zwłaszcza regionu Brandenburgii, a także przygotowanie pedagogiczne z elementami socjoterapii, które miało na celu integrację grupy oraz przygotowanie uczestników do pobytu na stażu w odmiennych warunkach kulturowych. W skład zajęć wchodziło także 30 godzinne przygotowanie językowe, podczas którego największy nacisk kładziono na słownictwo branżowe w zawodzie kucharz małej gastronomii i związane z komunikacją w życiu codziennym. Uczestnicy projektu mieli możliwość zadania nurtujących ich pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi, a także mieli możliwość zapoznania się z organizacyjną stroną wyjazdu. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak poruszać się po mieście i poznali ogólne zasady regulaminu. Bardziej szczegółowe wyjaśnienia zostaną udzielone po przyjeździe grupy na miejsce.

Beneficjenci programu otrzymali tym samym niepowtarzalną szansę podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych, rozwoju zawodowego i stania się bardziej atrakcyjnym dla swojego przyszłego pracodawcy. Wyjazd na staż pozwoli im na poznanie innej kultury, a także na spędzenie miłych chwil w czasie ferii zimowych, ponieważ staż obejmuje nie tylko przygotowanie zawodowe, ale także ciekawy program kulturalno-rozrywkowy.

 

 

 

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”

 

Projekt Leonardo da Vinci rozpoczęty w Kołobrzegu

 

01.12.2011 r. w kołobrzeskim Hufcu rozpoczął się cykl zajęć w ramach projektu pt. „Polski kucharz i ogrodnik mobilny w Europie”. W tym dniu zorganizowaliśmy spotkanie organizacyjne z uczestnikami i ich rodzicami. Na spotkaniu nie zabrakło również p. Henryka Ratzy prezesa Spółdzielni „Oświata” z Koszalina, która będzie przeprowadza przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem do Niemiec. Przed rozpoczęciem zajęć teoretycznych jeszcze raz przedstawione zostały cele projektu, odczytany został regulamin, opiekun grupy Pan Grzegorz Sierżęga przedstawił harmonogram zajęć i przykładowy program stażu.

Każdy z uczestników otrzymał rozmówki polsko-niemieckie, mapę Frankfurtu nad Odrą i materiały biurowe. Sześcioosobowa grupa młodzieży zanim wyjedzie na 2 tygodniowe praktyki do Frankfurtu weźmie udział w 30 godzinnym szkoleniu językowym, zapozna się z kulturą naszych sąsiadów, z ich zwyczajami i stylem życia. Dodatkowo na zajęciach pedagogicznych z elementami socjoterapii będzie uczyła się pokonywać bariery integracyjne, opanowywać stres i agresję. Dzięki tym zajęciom zmniejszy się poziom lęku przed nowymi sytuacjami, które napotkają podczas wyjazdu.

 

 

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie

 

Szczęśliwy powrót  uczestników z OSiW OHP w Łobzie ze stażu  we Frankfurcie n. Odrą

 

W projekcie pt. „Polski kucharz i ogrodnik mobilny w Europie” udział wzięło  6 uczestników z OSiW OHP w Łobzie. Przed wyjazdem uczestnicy przeszli  50 godzinne szkolenie z zakresu przygotowania językowego, pedagogicznego i kulturowego. Po zajęciach teoretycznych uczestnicy odbyli 2 tygodniową praktykę zawodową we Frankfurcie nad Odrą w zawodzie ogrodnik. 19 listopada młodzież powróciła ze stażu z Niemiec- wszyscy uśmiechnięci, zadowoleni, cali i zdrowi.

Z uczestnikami przeprowadzono wywiady nt. ich pobytu za granicą. A oto odpowiedzi niektórych z nich:

– Wrażenia fajne, tak fajne, że nie chciałoby  się wracać. Najlepsze były:  wycieczka do Berlina i wyjazd na basen. (Piotr A.)

– Wrażenia wspaniałe. Bardzo podobała mi się stołówka, dobrze wyposażone pokoje

i w ogóle cały wystrój w obiekcie. (Paweł W.)

– Wrażenia niesamowite, niezapomniane. Najbardziej podobały mi się nowoczesne sprzęty na ogrodach, a także szkółka leśna. No i była dobra opieka wychowawców. (Adrian A.)

Dzięki praktykom zawodowym w Niemczech uczniowie podnieśli nie tylko wybrane kompetencje zawodowe, ale także społeczne, językowe oraz inerkulturowe.

22 listopada wręczono naszym uczestnikom zaświadczenia o udziale  w zajęciach z przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego projektu „Leonardo da Vinci”, a także podziękowano za udział w projekcie i godne reprezentowanie naszego Ośrodka za granicą.

 

 

 

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”

 

I WYJAZD W RAMACH PROGRAMU LEONARDO DA VINCI

OGRODNICY OSiW ŁOBEZ NA PRAKTYCE ZAWODOWEJ WE FRANKFURCIE NAD ODRĄ

 

W dniu 19.11.2011r. zakończyła staż zawodowy pierwsza grupa 6 uczestników OHP z OSiW Łobez. Młodzież odbywała praktyczną naukę zawodu w okresie od 06 – 19.11.2011r. w niemieckiej placówce Internationaler Bund Brandenburg w zawodzie ogrodnik. Opiekunem merytorycznym grupy była Ida Lipecka – st. specjalista programów europejskich i współpracy międzynarodowej.

Uczestnicy poznali zasady bezpieczeństwa i organizacji pracyw ogrodnictwie, przeszli szkolenie stanowiskowe oraz p. – pożarowe. Zapoznali się także ze sposobami pielęgnacji roślin ozdobnych i rozmnażaniem sadzonek. Nauczyli się procesu pikowania młodych sadzonek oraz zaprojektowali nowy klomb (rabatkę). Wykonany projekt zrealizowali pod okiem niemieckiego instruktora praktycznej nauki zawodu. Uczestnicy wzięli również udział w warsztatach florystycznych, gdzie mieli okazję nauczyć się tworzyć stroiki ozdobne oraz zapoznali się z zasadami komponowania bukietów i dekoracji kwiatowych.

Młodzież odbyła także całodniową wycieczkę do szkółki leśnej (rodzinne przedsiębiorstwo produkcyjne), gdzie zapoznali się z ekonomiką pracy w ogrodnictwie, a także poznali skomplikowany system nawadniania roślin, krzewów, drzew i kwiatów. Poznali gatunki najbardziej popularnych roślin oraz krzewów ozdobnych i zasady ich pielęgnacji – cykl wzrostu, przesadzanie, kompostowanie, itd. Wzięli udział także w prezentacji nowoczesnych maszyn i urządzeń ogrodniczych: poznali ich specyfikę i funkcje, jakie spełniają w przedsiębiorstwie. Na koniec wizyty nastąpiło porównanie standardów niemieckich z polskimi oraz porównanie organizacji pracy.

Oprócz zajęć w szklarni, na stanowiskach florystycznych i na świeżym powietrzu przy klombie, ogrodnicy mieli także zajęcia teoretyczne w sali komputerowej, gdzie poznawali botaniczne nazwy roślin oraz przyswajali sobie niemieckie słownictwo branżowe. Wykonali również projekt polsko – niemieckiego słownika zawodowego, do którego wspólnie z grupą niemiecką przygotowali szatę graficzną, zaprojektowali okładkę, dokonali wyboru zdjęć oraz słownictwa. Grupa ogrodników miała też możliwość zapoznania się z prezentacją herbarium przez grupę niemiecką, na podstawie której wykonali zielniki. Dużym przeżyciem dla młodzieży było uroczyste podsumowanie stażu, podczas którego wręczone zostały certyfikaty i upominki oraz przeprowadzona ewaluacja.

Przewidziany był również bogaty program kulturowy na popołudnia i weekendy, więc po całym dniu ciężkiej pracy w często niesprzyjających warunkach atmosferycznych, młodzież relaksowała się podczas gry w bilard, kręgle lub podczas szaleństw na basenie. Dodatkową atrakcją była całodniowa wycieczka do Berlina, podczas której młodzież zwiedziła najważniejsze zabytki stolicy.

Dzięki udziałowi w projekcie LdV „Polski kucharz i ogrodnik mobilni w Europie” młodzież zdobyła nowe kompetencje zawodowe, językowe i międzykulturowe. Poznali nowych ludzi i odmienne standardy pracy w interkulturowym zespole. Zwiększyli także swą mobilność na europejskim i krajowym rynku pracy. Zajęcia z pedagogiki przeżyć oraz warsztaty interkulturowe wpłynęły na poprawę samooceny uczestników, wzrost pewności siebie oraz rozwinięcie zdolności adaptacyjnych w odmiennych warunkach kulturowych, a także wskazały naszej młodzieży, że uczniowie z Niemiec, to również osoby z różnych środowisk, z różnymi problemami, ale i ciekawymi osobowościami. Program praktycznej nauki zawodu, a także program kulturowy projektu niewątpliwie wpłynęły na świadomość konieczności dalszego kształcenia i doskonalenia zawodowego uczestników, a także zwiększenie zdolności komunikacyjnych i umiejętności pracy w międzynarodowym zespole. Wartością dodaną stażu jest również zdobycie wiedzy o kulturze i obyczajach naszego niemieckiego sąsiada.

 

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”

 

Projekt „Leonardo da Vinci” w OSiW Barlinek

 

Od początku września w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Barlinku trwa akcja informacyjna oraz nabór do Projektu „Polski kucharz i ogrodnik mobilny w Europie”. Uczniowie zostali zapoznani z celami i korzyściami płynącymi z udziału w programie „Leonardo da Vinci” W Projekcie mogą wziąć udział uczniowie II i III klasy gimnazjum w wieku 16-18 lat. Uczestnicy OSiW Barlinek w ramach Projektu wyjadą na 2-tygodniowy staż zawodowy do Frankfurtu, aby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kelnerstwa i cateringu. Młodzież przed wyjazdem weźmie udział w 30-godzinnym branżowym szkoleniu językowym oraz zostanie zapoznana z kulturą naszych niemieckich sąsiadów, ich zwyczajami oraz stylem życia.

Udział w Projekcie przyniesie ze sobą wiele korzyści. Młodzi ludzie będą mieli możliwość pracy w międzynarodowym zespole, zapoznania się z nowoczesnym sprzętem, udoskonalenia posiadanych umiejętności, nabycia doświadczenia zawodowego. Uczestnicy OHP wykształcą także w sobie postawy tolerancji, wyeliminują stereotypy, a przede wszystkim zwiększą swoją atrakcyjność na lokalnym, krajowym i europejskim rynku pracy.

Biorąc pod uwagę powyższe udział w Projekcie „Leonardo da Vinci” cieszy się wśród młodzieży OSiW Barlinek ogromnym zainteresowaniem. O tym kto będzie miał możliwość wyjazdu na staż zdecyduje komisja rekrutacyjna.

 

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”

 

Projekt Leonardo da Vinci Łobzie

 

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Łobzie trwa nabór uczestników do projektu Leonardo da Vinci. Czego dotyczy i do kogo jest skierowany ten projekt? Oto krótka jego charakterystyka.

Projekt pt. „Polski kucharz i ogrodnik mobilny w Europie” skierowany jest do uczniów drugich i trzecich klas gimnazjum, którzy mieszczą się w przedziale wiekowym 16-18 lat i przynależą do OHP. Uczestnicy odbędą 2-tygodniową praktykę zawodową we Frankfurcie nad Odrą. Naszym partnerem jest Internationaler Bund e.V.Verbund Brandenburg, który już od 5 lat realizuje programy praktyk i staży dla polskich uczniów. Miesiąc przed wyjazdem na praktyki do Niemiec młodzież przejdzie kurs językowy, przygotowanie pedagogiczne z elementami socjoterapii i przygotowanie kulturowe. Praktyki zawodowe trwać będą 40 godzin tygodniowo.

Grupa ogrodników będzie pracowała w szklarni, ogrodzie, w pracowni podstaw produkcji ogrodniczej i częściowo w przedsiębiorstwie produkcyjnym oraz szkółce leśnej. Zainteresowanie projektem wśród naszej młodzieży jest bardzo duże. Padają komentarze -„fajna rzecz”, „o, ja się piszę”, „szkoda, że tylko na dwa tygodnie”, itp. Chęć udziału w projekcie zgłosiło wiele osób. My wybierzemy najlepszych.

 

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie

 

Projekt „ Leonardo da Vinci” w Kołobrzegu

 

W 16-17 HP Kołobrzeg rozpoczął się nabór do projektu pt: „Polski kucharz i ogrodnik mobilny w Europie”. Celem projektu jest wspieranie rozwoju zawodowego uczestników, zdobycie i wykorzystanie kompetencji zawodowych przez poznanie działania firm zagranicznych. W programie weźmie udział 6 uczestników w wieku 16-18 lat, którzy odbędą 2-tyg. praktykę zawodową we Frankfurcie n. Odrą. Przed wyjazdem uczestnicy przejdą 50 godzinne szkolenie językowe, kulturowe i pedagogiczne, dzięki czemu młodzież zwiększy pewność siebie, a także pozbędzie się strachu przed obcym krajem. Udział w projekcie podniesie kompetencje oraz doświadczenie praktyczne i zawodowe. Uczestnicy zdobędą ponadnarodową mobilność, wzrośnie ich samoocena, zdolności adaptacyjne i umiejętność pracy w zespole międzynarodowym.

Zmniejszy się także poziom lęku przed nowymi sytuacjami. Nabycie uzyskanych kwalifikacji zawodowych z dziedziny gastronomii i obsługi konsumenta będzie potwierdzone dokumentem Europass Mobility, który umożliwi zaprezentowanie umiejętności i kwalifikacji w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie oraz swobodne poruszanie się po europejskim rynku pracy. Wszystkie te umiejętności oraz uzyskany dokument pomogą przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu jak i zapobiegać bezrobociu.

Udział w projekcie wzbudził wśród naszej młodzieży bardzo duże zainteresowanie, zgłosiło się wielu chętnych. Niestety, nie wszyscy będą mogli się zakwalifikować, o tym zadecyduje Komisja Rekrutacyjna powołana przez Komendanta Wojewódzkiego.   „Człowiek uczy się przez całe życie” to truizm powtarzany przy wielu okazjach. A jednak ciągle na nowo odkrywamy prawdziwość tego zdania. Także w dorosłym życiu, w pracy. Kto nie poszerza swoich horyzontów, cofa się lub co najwyżej – stoi w miejscu. Dlatego tak ważne jest, by wśród uczestników OHP krzewić ideę „Uczenia się przez całe życie.”

 

 

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie

 

Nabór do projektu Leonardo da Vinci pn. „Polski kucharz i ogrodnik mobilni w Europie” rozpoczęty

 

Wraz z początkiem roku szkolnego rozpoczęła się akcja informacyjno – rekrutacyjna do projektu staży Leonardo da Vinci. W projekcie udział biorą 3 jednostki Zachodniopomorskiej WK OHP: OSiW Barlinek, OSiW Łobez, HP Kołobrzeg.

Program Leonardo jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” Wspiera działania w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego. Program ten promuje innowacyjne podejście do edukacji i doskonalenia zawodowego w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najpełniej odpowiadały potrzebom rynku pracy. Przede wszystkim jednak wspiera mobilność młodocianych pracowników na europejskim rynku pracy, aby pracownicy zdobywali nowe kwalifikacje w czasie praktyk zawodowych oraz doskonalili swoje umiejętności zawodowe wg. nowoczesnych standardów. Celem projektu jest również kształtowanie otwartości i wrażliwości międzykulturowej, nauka języków obcych oraz umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w odmiennych warunkach kulturowych.

 

Aby przystąpić do projektu LdV, należy spełnić następujące kryteria:

– wiek 16 – 18 lat

– II – III klasa gimnazjum

– przynależność do OHP

– zgoda rodzica/opiekuna prawnego na udział w projekcie

– kształcenie w zawodach kucharz lub ogrodnik

– wysoki poziom motywacji

– dostarczenie wypełnionych dokumentów rekrutacyjnych w terminie do 12.09.2011r.

 

Dokumenty rekrutacyjne dostępne są u kierowników/komendantów jednostek.

Partnerem naszego projektu jest Internationaler Bund, który zapewni trzem 6 – osobowym grupom uczestników OHP 2 – tygodniową praktykę we Frankfurcie nad Odrą.

Nabór do projektu dopiero się rozpoczął, a już cieszy się wśród uczestników OHP dużym zainteresowaniem

 

Program LEONARDO DA VINCI

Program Leonardo da Vinci jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie”. Wspiera działania w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego.

 

Historia

 

Program Leonardo da Vinci jako część programu „Uczenie się przez całe życie” jest realizowany od 1 stycznia 2007 r. do końca grudnia 2013 r. Rolę Narodowej Agencji programu pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Program Leonardo da Vinci wcześniej istniał jako samodzielny program o takiej samej nazwie. Polskie instytucje mogły z niego korzystać już od 1998 roku. Rolę Narodowej Agencji pełniła wówczas (do 2006 roku) Fundacja „Fundusz Współpracy”.

 

Cele programu

Program ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wspiera także rozwiązania zwiększające przejrzystość i uznawalność kwalifikacji zawodowych w krajach europejskich, a także działania wzmacniające jakość kształcenia zawodowego i ustawicznego (np. europejskie  i narodowe ramy kwalifikacji  EQF / NQF czy europejskie systemy oceny jakości EQARF).

Program Leonardo da Vinci promuje innowacyjne podejścia do edukacji i doskonalenia zawodowego, w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najpełniej odpowiadały potrzebom rynku pracy. Program Leonardo da Vinci wspiera także mobilność pracowników na europejskim rynku pracy, aby absolwenci i pracownicy zdobywali nowe kwalifikacje w czasie staży i praktyk zawodowych oraz doskonalili swoje umiejętności według nowoczesnych standardów. Niezwykle ważne jest przy tym kształtowanie otwartości i wrażliwości międzykulturowej, nauka języków obcych oraz umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich.

 

Program wspiera jedynie działania międzynarodowe. W zależności od typu projektu do realizacji działań konieczny jest jeden, bądź kilku partnerów zagranicznych.

 

Korzyści dla uczestników projektów

•    zdobywanie kwalifikacji i doświadczenia zawodowego za granicą;
•    poznawanie kultury pracy i praktyk stosowanych w europejskich firmach;
•    nauka języków obcych, szczególnie słownictwa specjalistycznego;
•    zwiększanie elastyczności i mobilności;
•    zwiększanie tolerancji i otwartości na inne kultury;
•    zwiększanie motywacji do dalszego kształcenia;
•    zwiększanie pewności siebie;
•    zwiększanie szans na rynku pracy.

Klauzula Informacyjna dla czytelników serwisu www.zachodniopomorska.ohp.pl

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej zwane jako „RODO”), informujemy że:

Administratorem Państwa danych osobowych pozyskiwanych i przetwarzanych w ramach serwisu www.zachodniopomorska.ohp.pl, w tym wszelkich jego podstron jest Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie z siedzibą: 70-206 Szczecin ul. Dworcowa 19,  e-mail: zachodniopomorska@ohp.pl.

Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie wyznaczyła również Inspektora Ochrony Danych, z którym mogą się Państwo skontaktować w sprawach ochrony swoich danych osobowych i realizacji swoich praw za pośrednictwem e-mail: iod.zachodniopomorska@ohp.pl.

Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej. Pozyskane dane osobowe przetwarzane będą w sposób legalny i nie będą udostępniane żadnym innym podmiotom.

Podanie danych osobowych na stronie internetowej jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Państwa zgoda. Macie Państwo wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być: Facebook, Google. Macie Państwo prawo do zmiany swoich danych oraz wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii.

W przypadkach i na zasadach określonych w przepisach o ochronie danych osobowych posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych opartego na podstawie prawnej w postaci uzasadnionych wymogów administratora oraz przenoszenia danych osobowych. Przysługuje również Państwu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Państwa zdaniem przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO:

Biuro Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO)
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Telefon: 22 860 70 86

Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords oraz Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

Zbierając dane statystyczne, które są również całkowicie anonimowe i nie mamy możliwości przypisania tych statystyk konkretnym osobom, mamy możliwość wyciągnięcia zbiorczych wniosków na temat popularności naszych artykułów. W ten sposób analizujemy naszą pracę i się rozwijamy, a nasi czytelnicy otrzymują coraz ciekawsze treści. Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszym serwisie i zaakceptować jej postanowienia.

Serwisy Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Szczecinie używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

W przyszłości może zajść konieczność aktualizacji powyższych zasad prywatności. Ich najnowsza wersja będzie zawsze dostępna na naszej stronie.

 

Rozmiar czcionki
Kontrast